Vietnam je nám blízký a vzdálený zároveň. Výtečnou polévku Pho ochutnal snad už každý z nás, ale často si vietnamskou gastronomii pleteme s tou čínskou.
Je to možná proto, že právě Čína přinesla do Vietnamu suroviny, jakými jsou rýže, tofu nebo sojová omáčka.
Vietnamci ale dokázali spojit asijské ingredience s těmi evropskými a vytvořili lehké pokrmy plné čerstvé zeleniny, bylinek a mořských plodů. Pokud chceme jíst zdravě, je pro nás vietnamská kuchyně ta pravá.
Vietnamská kuchyně čerpá vliv z Číny a Francie
Po staletí ovlivňovala Čína vietnamskou politiku, kulturu i jazyk. Její vliv oslabil až v 19. století, společně s příchodem francouzského protektorátu. A právě tyto dva státy, Čína a Francie, ovlivnily velkou měrou i vietnamskou kuchyni.
Čínská gastronomie přinesla do Vietnamu jídelní hůlky, pánev wok nebo techniku vaření “stir-fry” (původem čínská kuchařská technika, při které se ingredience smaží na malém množství velmi rozpáleného oleje v typické pánvi wok), ze surovin především rýži, tofu, sojovou omáčku a bylinky.
Francouzská gastronomie pak inspirovala vietnamsklou kuchyni bagetami nebo silnou kávou.
Další světová gastronomie ve vietnamské kuchyni
- Nejen čínská a francouzská gastronomie se promítly do vietnamské kuchyně. Mongolská říše nabídla koncem 13. století hovězí maso.
- Z Thajska pochází ingredience jako jsou ananas, kokosové mléko nebo citrónová tráva.
- Americký vliv během vietnamské války dal zase vzniknout moderním kavárnám, muffinům a smoothies na vietnamský způsob.
5 chutí, 5 elementů
Vietnamská kuchyně se řídí filozofií čínské medicíny. Každé jídlo obsahuje 5 základních chutí: ostrá (železo), kyselá (dřevo), hořká (oheň), slaná (voda) a sladká (země). Ty jsou buď v rovnováze, nebo převažuje jedna dominantní.
Stolování
Vietnamský způsob stolování je odlišný od toho našeho českého. Na stůl se připraví mísy s jednotlivými pokrmy a každý jedlík dostane svůj malý talířek, na který si nabírá dle vlastní chuti a objemu žaludku.
Jen misku s rýží má každý svou. Rýže se nemíchá s ostatním jídlem, ale slouží jako příloha pro zajedení pálivosti pokrmů.
1000 chutí Vietnamu
Co najdeme na severu země neochutnáme na jihu a naopak. V Hanoji vám nabídnou vařené šneky s citronovou trávou a limetovými listy, střední Vietnam vás okouzlí knedlíčky z tapiokové mouky plněnými fazolemi, krevetami nebo vepřovým masem a na jihu si smlsneme na pálivém hovězím s kokosem. Každá část země má svou osobitou gastronomii, na kterou je právem hrdá.
Rozmach vietnamské gastronomie v Čechách
Čínské restaurace si v Čechách našly svou stálou klientelu a není snad město, kde bychom si nemohli dát smažené nudle nebo Kung pao.
V posledních letech se ale rozšířila i stylová vietnamská bistra, která do asijské gastronomie přináší nový svěží vítr.
Polévku Pho, vietnamské závitky a bagety Bánh mi plněné různými druhy masa a čerstvou zeleninou už zřejmě všichni známe.
My vám teď poradíme recept, na který jen tak ve vietnamském bistru nenarazíme. Hovězí závitky v betelovém listu (Bò lá lốt) jsou výborné, hotové za 20 minut a můžeme je použít jako předkrm i jako hlavní chod. Pojďme spolu ochutnat vietnamskou gastronomii.
Hovězí závitky v betelovém listu (Bò lá lốt)
Vietnamská kuchyně se i u nás stále drží na výsluní. Překvapte rodinu nebo návštěvu exotickou pochoutkou k obědu - zkuste závitky...
Recept - suroviny a postupZajímavost
Víte, že ve Vietnamu a Číně není třídění odpadu zvykem, zatímco v České republice už aktivně třídí téměř ¾ populace?
Například papír můžeme znovu zrecyklovat 5-7x a takové sklo můžeme recyklovat donekonečna.
Na rozdíl od těchto zemí máme v České republice možnost třídit odpad pohodlně do více než 307 000 nádob na tříděný odpad.
Hovězí závitky v betelovém listu (Bò lá lốt)
Vietnamská kuchyně se i u nás stále drží na výsluní. Překvapte rodinu nebo návštěvu exotickou pochoutkou k obědu - zkuste závitky...
Recept - suroviny a postup