Simona Lazzari radí: Jak na příkrmy pro děti

Kdy nejlépe začít u malých dětí s příkrmy, se odborníci neshodnou. Jedni tvrdí, že se může začít ve čtyřech měsících, jiní až v šesti. Simona Lazzari, výživová poradkyně, upřednostňuje šest měsíců. Faktem ale je, že své přesvědčení maminkám nenutí, pouze je upozorňuje na možnosti, a ony se pak samy musejí rozhodnout jak postupovat, protože každé miminko je individualitou.

prikrmy1 (1)

Orientovat se v tom, co je správné pro miminka a co ne, je těžké. Každý odborník radí něco jiného. Máte nějaký tip jak si s tím poradit?
Především zapojit vlastní rozum, vcítit se do dítěte, mít obecný přehled, hledat kompetentní informační zdroje, nakupovat u prověřených dodavatelů, a pak hlavně ke všemu co děláte, vaříte, pečujete, vychováváte přidat nezastupitelnou ingredienci – mateřskou lásku.

Jak začít s příkrmy a hlavně kdy?
Velký okruh odborníků zastává názor začít ukončeným 4. měsícem, argumentují tzv. tolerančními okny, která v tomto období dítě jakýmsi způsobem chrání před rozvojem a vznikem intolerancí a alergií.  Neméně velký okruh odborníků doporučuje ukončený 6. měsíc, já se kloním k této druhé skupině. Myslím si, že je nutné zohlednit i jiné, například motorické předpoklady k přijímání nemléčné stravy. Je to složitá otázka s nejednoznačnou odpovědí. Důležité je nové pokrmy zavádět postupně, nenásilně, s ohledem a citem na vstřícnost a chování dítěte.

Je lepší příkrmy zamrazit nebo zavařit?
Pokud je potravina skutečně perfektně zakonzervovaná – zavařená, je to srovnatelné. V obou případech každopádně dochází k tepelné úpravě potravin.

Dá se vařit pro miminko i dospělé dohromady?
Dítě má rozhodně jiné nutriční požadavky na množství bílkovin, sacharidů, tuků a minerálů, takže porce není jen zmenšenou dospěláckou verzí. Dejme tomu, že může vycházet z podobného základu za předpokladu, že je uzpůsobena a upravena dle daných doporučení. Zeleninové, masové vývary, polévky a krémy, omáčky, doplněné kašemi z různých druhů obilnin (ovesné/pšeničné/ječmenné vločky, kuskus, bulgur, drcená lámanka, jáhly, luštěniny, výběr je velký).

Jsou některé potraviny vysloveně doporučované a naopak?
Pochopitelně kojenec do 12 měsíců by se měl každopádně vyvarovat soli, cukru, ostrému a exotickému koření a dochucovadlům obecně, houbám, exotickému a alergizujícímu ovoci, medu, ale také ořechům či čokoládě. Možná někoho překvapí, že zákaz se týká také vaječného bílku (žloutek se může), nepasterovaných mléčných výrobků a tvarohu. Vyhnout by se také měl tučnému masu, vnitřnostem (max. játra). Opravdu nevhodné, a to i pro starší děti, je celozrnné pečivo. Nesmíme zapomenout ani na pití, tady by si měly dát maminky pozor na ochucené vody nebo náhražky džusů. Těch nevhodných potravin je ještě více, např. uzeniny, polotovary apod., ale to by snad nikdo miminku nedával.

Co je naopak vhodné?
Jsou to přirozeně sladké a jemné chutě. Potraviny, které nejsou alergizující, do tohoto spektra patří široká škála ovoce a zeleniny, bílé, králičí, telecí, a na konci roku i rybí maso. Neméně důležité jsou i obiloviny, a nemusí se vždy jednat jen o tradiční, jakými jsou ovesné vločky, rýže, těstoviny, pohanka nebo jáhly, ale dítěti je možné nabídnout také bulgur, kuskus nebo quinou. V dětském jídelníčku by neměly chybět ani luštěniny (např. dobře stravitelná červená čočka nebo bílé fazolky). Rodiče by také měli do hotového jídla přidávat kvalitní nenasycený olej (virgin). Z mléčných výrobků je pak dobré sáhnout po jogurtu nebo netavených jemných čerstvých sýrech (typu lučina), případně i máslu.

Máme dítě nechat jíst samo?
Nezastávám názor nechat dítě se krmit samo hned od začátku, všeho s mírou, určitě bych vedla dítě k časné „spolupráci“ při krmení, tj. když lze pozorovat dobrou koordinaci ruka – ústa, ta může nastat už u 10 měsíčního kojence. Je důležité vnímat, jak se dítě u jídla chová, jestli je lžička pouze objekt hry, nebo i prostředkem k podávání pokrmu. Využít momentu, kdy dítě touží zvládnout krmení samostatně, aby nedošlo k opačnému efektu, kdy pak krmíme ještě předškolní dítě.

Proč je důležité dbát na správnou konzistenci vhodnou k danému věku?
prikrmy3 (1)Dítě přechází z úplně tekuté stravy na zahuštěnou až kouskovitou. To musí jednoznačně proběhnout v časovém horizontu, které si určuje dítě. Některé příjme pouze pomačkané jídlo vidličkou již v 8. měsíci, jiné 10měsíční se tím ještě bude dávit. Věk nerozhoduje, rozhoduje schopnost dítěte se soustem pracovat v ústech, zkoordinovat všechny mechanismy směřující k bezpečnému polknutí hrubšího sousta. Předčasně a nevhodně zavedená strava z hlediska konzistence může přivodit dítěti paniku a nepříjemnou zkušenost, která posléze dítěti brání ochotně přijímat cokoli po lžičce.

Co si myslíte o dochucovadlech, nemyslím pochopitelně sůl a pepř, ale třeba takové bylinky?
Dochucovadla? Na co? Ta slouží pro dochucení chemicky vyrobených napodobenin jídla, dětem vaříme z čerstvých zdravých zdrojů, které jsou nositeli chutě naprosto dostatečně.
Z bylinek vybíráme postupně a v malém množství: majoránka, kopr, medvědí česnek, petržel, libeček, bobkový list, skořice, drcený fenykl, kmín, jarní cibulka, bazalka, tymián.

Prozradíte čtenářům nějaký zajímavý recept?
Pyré z máslové dýně, květáku a fenyklu s krůtím masem a kuskusem – 2 porce
Jemně, na kvalitním oleji, orestujte mleté, nebo na maličké kousky pokrájené krůtí maso (cca140gr), přidejte nadrobno pokrájenou dýni, květák a fenykl (cca 300 g dohromady) a zalijte vařící vodou, aby se směs pod pokličkou udusila a dobře změkla. Zda rozmixujete, nebo jen pomačkáte, se domluvíte se svým miminkem, kuskus může být povařen samostatně, nebo společně s pokrmem. Řídkost pokrmu uzpůsobte chuti dítěte. Do misky s kompletním pokrmem vmíchejte malou lžičku kvalitního, za studena lisovaného oleje (olivového, slunečnicového, dýňového…).

Dětská výživová poradkyně Simona Lazzari

prikrmy2 (1)Simona Lazzari patří k odborníkům na slovo vzatým, neboť se jedná nejen o výživovou poradkyni, ale také dětskou sestru, instruktorku a laktační poradkyni. Kromě toho je autorkou knihy Vývoj dítěte v 1.- 3. roce, profesionální dulou. Paní Lazzari je také ředitelkou pražského Studia pro ženy, kde je i lektorkou. Pravidelně připravuje kurzy příkrmů pro rodiče, na kterých učí nejen samotné postupy vaření, ale teorie výživy dětí.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Jídlo pro děti". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

3 komentáře k článku “Simona Lazzari radí: Jak na příkrmy pro děti”

  1. Jak začít s příkrmy a hlavně kdy? „Je to složitá otázka s ne jednoznačnou odpovědí.“ – dovolil bych se oponovat… my (a téměř každý gastroenterolog, imunolog a alergolog) doporučujeme ukončeným 4. měsícem..
    Americká assoc.pediatru dokonce od ukončeným 3. měsícem..
    https://www.aaaai.org/…/Primary-prevention-allergic…

    MUDr.Ing. Konrad Siala PhD, MSc.
    Pediatr
    Americka 10
    Plzeň 30100

    1. Dobrý den pane doktore,
      děkujeme za názor. Jak píšeme hned v úvodu článku, každé miminko je individualitou a to platí i o době zavádění příkrmů.
      Srdečně,
      tým JVK

  2. Přesně tak.. Každé dítě je jiné. Mě dcera nechtěla nic, krom Mm, takže byla v podstatě kojena do ukončeného 7 měsíce. Dnes je dceři 10 let a žádné alergie nemá (já trpim astmatem i alergii) antibiotika měla dvakrát. Rozhodně to přisuzuje dlouhodobému kojení, mléko měla ještě fo roka a půl. Nyní mám malého syna 9 měsíců a je v podstatě s kojenim na tom podobně jako dcera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*