Vánoční stromky v kontejneru mají mezi českými zákazníky celkem silnou tradici. Myslím si, že v je v nás hluboce zapsaná úcta k přírodě a o Vánocích jí chceme vrátit něco za to, že nám celý rok dává svoje plody.
Nejsme tak přírodně založení jako kmeny Indiánů v amazonských pralesích, ale přece jenom něco z toho v nás je. Velice dobře si uvědomujeme, že nejde jenom brát, ale občas je třeba taky něco vrátit. Je jedno, jestli přírodě vracíme zpět tak, že stromek vysadíme na našich soukromých zahradách nebo na okraji lesa.
Jak stromek v květináči vybrat?
Když si jdete vybírat stromek, ujistěte se u prodejců, jestli rostlina byla vydobyta s kořenovým balem. Ne vždy tomu tak je. Proto prvním ukazatelem, který vás na tuto skutečnost může upozornit, je plastový kryt, kterým je obalen květináč. Tento obal není jenom na ozdobu, ale také slouží k tomu, aby stromek během manipulace nevypadl z květináče. Když byste obal odstranili, vyklopili stromek z květináče, zjistíte to, že kořeny jsou usekané u báze kmenu a prakticky stromek nemá žádnou šanci v pokračování růstu. Ceny těchto stromků jsou mnohdy nižší oproti stromkům, které jsou na výsadbu připravovány, ale výsledky jsou zcela odlišné.
Důležité je, aby manipulace se stromky probíhala velice opatrně. Měli bychom je brát pouze za květináč a netahat je za větve. Taháním za vrchní část rostliny můžeme poškodit nové vlásečnicové kořeny, a tak stromek vytrhnout z květináče. Samozřejmě tím snížíme na minimum možnost, že se stromek znovu uchytí.
Jak o stromek pečovat doma?
Při nízkých teplotách, které během zimních měsíců panují, nemůžeme stromek ze dne na den přemístit do teplé místnosti. I stromek je potřeba otužovat a přemístit jej postupně. Před umístěním do obývacího pokoje je třeba stromek nejdříve dát do méně vytápěných místností, jako jsou například, garáže a chodby.
Po 24 hodinách je stromek připravený, a tak může nastat slavnostní chvíle pro jeho ozdobení a umístění na čestné místo. Během této doby je třeba stromek vydatně zalévat, aby substrát byl neustále vlhký. Čas, který stromek může strávit v pokojové teplotě, je velmi omezený. Po maximálně třech dnech se proces otužování musí opakovat, jen opačným směrem. Před tím, než stromek dáme ven, tak ho ještě jednou dobře zalijeme. Pokud venku nemrzlo a vánoce byly na blátě, je dobré stromek založit do půdy, kde jeho kořeny budou lépe chráněny před případnými holomrazy.
Za sebe i všechny kolegy vám přeji příjemné prožití vánočních svátku a nashledanou v dalším roce plné zahradnických zážitků. Ať to roste ☺
Lukáš Hájek ze Zahradnictví Chládek