Máte slabost pro pálivá jídla? Pak je náš nový článek o chilli papričkách právě pro Vás! Dozvíte se, jaké druhy chilli papriček existují, jak si je můžeme vypěstovat doma a na závěr prozradíme 2 výborné recepty s chilli.
Původ
Chilli papričky jsou také někdy označovány jako feferonky, můžeme se také setkat s názvem kajenský pepř. Jedná o plod kořeninových paprik, ze kterých se vyrábí oblíbené pálivé koření.
Chilli papričky původně pěstovali Indiáni a to ještě předtím, než Ameriku objevil Kryštof Kolumbus. Po objevení Ameriky se chilli velmi rychle rozšířilo po celém světě – postarali se o to zejména portugalští kupci.
Z chilli vzniklo cenné koření, které sloužilo jako náhrada za pepř a stalo se nedílnou součástí indické kuchyně. Maďaři si z něj dokonce vytvořili koření národní. Velké využití chilli nachází také na Balkáně, v Číně, Japonsku, Africe, Vietnamu a Mexiku.
Jaké jsou druhy chilli papriček?
Mysleli jste si, že existuje jen jeden druh chilli papriček? To je velký omyl. Známé jsou například tyto:
- čínské
- křídlaté
- chlupaté
- seté
- křovité.
Rozdělení pálivosti chilli papriček
Za svou pálivou chuť vděčí chilli papričky látce zvané kapsaicin. Ta stimuluje receptory nervových zakončení jazyka a má stimulační a léčivé účinky.
Zajímavostí je, že na podráždění kapsaicinem reagují pouze savci. Kapsaicin najdeme také v pepřovém spreji.
Americký chemik Wilbur L. Scoville v roce 1912 publikoval studii, kde srovnával pálivost jednotlivých druhů papriček. Vytvořil stupnici, která se nazývá tzv. Scovilleova stupnice, a zachycuje množství přítomného kapsaicinu v konkrétním druhu papriček. Podle počtu Scovilleových jednotek pálivosti (SHU) poznáme, jak moc daná paprika pálí.
Například sladká paprika neobsahuje žádný kapsaicin – na Scovilleově stupnici má tedy hodnotu 0. Oproti tomu jedna z pálivějších paprik nese název habanero a má pálivost cca od 300 000 a více SHU. Zde je pro zajímavost příklad několika dalších odrůd chilli papriček a jejich pálivost dle SHU:
Carolina Reaper | 2 200 000 nejpálivější odrůda chilli na světě |
Dorset Naga | 1 598 227 |
Naga Morich | 1 086 844 |
Infinity Chilli | 1 067 286 |
Tabasco | 30 000 – 50 000 |
Chipotle | 5 000 – 10 000 |
Problano | 1 000 – 2 000 |
Rozdíly jsou markantní. Při výběru chilli papriček je třeba brát v potaz také lidský faktor a potřeby jedince. Každý z nás má jiné chuťové receptory a máme jinak nastavený práh citlivosti.
Účinek
Papričky obsahují vitamíny C a B. Podporují chuť k jídlu, ale nesmíme si je dopřávat ve velké množství. Proč? V takovém případě často dráždí pohlavní a močové ústrojí. Chilli papričky mají příznivý účinek na zdraví a dokonce je prokázáno, že chilli vyvolává změny ve střevní sliznici a ta se pak stává mnohem odolnější. Chilli prý přeje lásce, údajně má afrodiziakální účinky.
Jaké jsou účinky chilli a kapsaicinu? Jak lze chilli využít v lékařství a jaká jsou spojena rizika s jeho konzumací prozradíme v článku Chilli.
Pěstování chilli papriček doma – jak na to?
Pěstování chilli papriček je v domácích podmínkách možné – klidně i v bytě na parapetu. Pak je úplně jedno, kdy s výsevem semínek chilli papriček začneme.
V případě, že plánujeme papričky po čase přemístit ven, je nejlepší doba pro sázení přibližně 5 týdnů před posledními mrazy. Rostlina potřebuje asi 8 měsíců, aby začala tvořit plody.
Nákup semínek je vhodné probrat s kvalitním pěstitelem, ale pokud sáhneme po Capsicum annuum nebo Capsicum chinense, nic nezkazíme. Tyto odrůdy rostou rychle a na pěstování nejsou nijak náročné.
Postup při pěstování chilli papriček – jak na to krok za krokem…
- Semínka necháme v teple a vlhku naklíčit.
- Výsev semene provedeme na povrchu substrátu (je vhodný substrát na rajče a papriku (před hnojený substrát na šest týdnů+ rozpadlý starý hnůj + písek + perlit + mykorhizu).
- Substrát ještě zasypeme 2 až 3 milimetry vysokou vrstvu další zeminy.
- Sadbu umístíme na teplé místo s dostatkem světla.
- Pravidelně zaléváme, aby zemina zůstávala vlhká. Pozor, ne bažinatá!
- Když se nám vytvoří opravdové lístky (první jsou párové, počkáme tedy až na další řadu), přemístíme sazenice do většího květináče.
- Opylujeme květ tak, že prsty třeme okolo střední části květů.
- Opakujeme u všech květů tak, aby se pyl dostal k okvětní tyčince, což vede k vytvoření plodů.
Thajská chilli omáčka Sriracha
Kdo má rád pálivá jídla, tomu doma nesmí chybět thajská chilli omáčka Sriracha. Můžeme si ji koupit v obchodě, nebo si udělat domácí....
Recept - suroviny a postup
Chilli con carne
Chilli con carne je původem z Texasu, ale s notnou stopou mexického vlivu, patří k velmi oblíbeným pokrmům po celém světě. Již z názvu je...
Recept - suroviny a postup