Již moudrý Ovidius kdysi pravil, že olivový olej má nadpozemské vlastnosti a stejně jako med je prý potravou bohů. A je dokonce prokazatelné, že lidé, kteří žijí kolem Středozemního moře, trpí mnohem méně na srdeční a nádorová onemocnění než lidé jinde na světě. Kvalitnější zdraví je dle odborníků přisuzováno právě olivovému oleji.
Nejen lahodný, ale i léčivý
Olivový olej potěší nejen naše chuťové buňky, ale taktéž blahodárně působí na náš organismus. Ceněn je především pro vysoký obsah nenasycených tuků. Z celého obsahu tuků je to až 70 %. Podílí se na snižování hladiny krevního cholesterolu a tím významně přispívá k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Díky své nahořklé chuti podporuje i tvorbu žaludečních šťáv a mírným projímavým účinkem pomáhá také vylučování. Olivy však obsahují i velké množství živin, jako jsou vitamín A, E a K, dále minerály vápník, draslík, hořčík a železo a nezanedbatelný je taktéž vysoký obsah antioxidantů. Jestliže se rozhodneme olivový olej zařazovat do jídelníčku pravidelně, pak by měl podpořit i celkovou detoxikaci našeho organismu. Preventivně působí také proti arteroskleróze, infarktům a při žlučníkových potížích. Příznivě ovlivňuje také regeneraci pokožky a předchází jejímu předčasnému stárnutí. Proto se s ním dnešní době můžeme setkat v základech mnoha krémů a kosmetických přípravků.
Sklizeň a výroba
Olivy jsou sklízeny většinou na podzim, kdy obsahují nejvíce antioxidantů a olejů. Nejdříve jsou sklízeny olivy zelené, tedy ty méně zralé. Po delším dozrání na stromech mění olivy svou barvu na červenou, tmavě fialovou a pak až černou. Olivový olej vzniká lisováním oliv, nejlépe do dvou dnů po sklizni.
Druhy olivového oleje
Extra panenský (extra vergine): Olej té nejvyšší kvality, který byl získán z prvního lisování oliv za studena pouze mechanickými postupy. Tímto způsobem bývá zachována přírodní kvalita výtažku z oliv a maximální množství antioxidantů, minerálních látek a vitamínů, které se při jiném zpracování vytrácejí.
Panenský olivový olej: Tento olej je méně kvalitní varianta výše uvedeného. Je získáván z oliv mechanickým vytlačením a lisováním bez použití jiných technologií nebo chemických přísad.
Rafinovaný olivový olej: Druh tohoto oleje je lisován při vysokých tlacích a teplotách. Poté je ještě chemicky upravován. Proto u tohoto oleje již nemůžeme cítit tak intenzivní chuť a vůni a již vůbec neobsahuje všechny výše uvedené látky podporující dobré zdraví. Rafinovaný stolní olivový olej je odolnější vůči teplotě a je tedy možné jej využít i pro pečení či restování.
Olivový olej: Pod tímto názvem se ukrývá směs panenského a rafinovaného oleje.
Matolinový olivový olej: Tento druh oleje je vyráběn z posledního lisování olivových slupek a pecek. V podstatě je to zbytkový olej té nejhorší kvality, který je využíván převážně na technické účely.
A jestliže na oleji uvidíte nápis Light olive oil, tak to rozhodně neznamená, že by měl nižší obsahu tuku. Toto označení upozorňuje na lehké a svěží zabarvení oleje.
Falšované oleje
Jestliže si myslíte, že když si koupíte ten nejdražší extra panenský olej, bude zaručeně kvalitní, tak vás bohužel musíme zklamat. Rozeznat totiž kvalitní olivový olej od falšovaného není totiž tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ve skutečnosti je totiž možné spolehlivě poznat opravdu kvalitní olej jen za pomoci laboratorních analýz. A jelikož doma zajisté nemáme všichni speciální laboratoř, tak jediná rada, která nám může při nákupu pomoci je ta, že budeme kupovat olivové oleje jen od známých a osvědčených značek.
První pohled při výběru
Obal
I obal může značně ovlivnit kvalitu olivového oleje. Extra panenské a panenské olivové oleje jsou prodávány většinou ve skleněných tmavých lahvích. V plastu najdeme spíše olej rafinovaný. Olivový olej je velmi citlivý na světlo, proto bychom měli volit raději lahve s tmavým zabarvením a doma bychom ho tedy měli uskladnit na tmavém a chladném místě. Světlo olej totiž oxiduje a tím i znehodnocuje.
Barva tekutého zlata
Podle barvy samotného oleje se bohužel nedá vždy zhodnotit kvalita. Záleží totiž na druhu a zralosti oliv, pěstování, sklizni i způsobu jejich zpracování. Méně zralé mají většinou hodně chlorofylu, proto je pak olej zelenější oproti jiným.
Musíme si ale také uvědomit, že když už seženeme výborný olivový olej, tak ho můžeme znehodnotit špatným uskladněním. Škodí mu především světlo, teplo a čas.
Olej není víno
Na rozdíl od vín, olivový olej stárnutím na kvalitě rozhodně nezískává. Proto se doporučuje ho kupovat v menších lahvích a častěji. Proto ti opravdoví znalci stáčejí novou várku do lahví teprve ve chvíli, kdy na ni mají objednávku. Do té doby je uložen v nerezových tancích mimo dosah vzduchu.
Teplo
Zkuste se zamyslet, kde máte olivový olej doma vy. Obvykle ho máme na kuchyňské lince u varné plochy. Tam teplota značně kolísá a klidně se může stát, že náš olej tam bude vystaven i 50 stupňům Celsia. To bohužel pro kvalitu oleje není vhodné.
„Špajz“ s kořením
V naší špajzce je sice chladněji a méně světla než na lince, ale olivový olej velmi rychle absorbuje pachy, proto pryč od koření. Můžeme ho však díky této vlastnosti využít jako lapače při jiných příležitostech, např. když se chceme zbavit nepříjemného zápachu. Stačí, když nalijeme olivový olej do misky a ten do sebe pak okolní pachy nasaje.
Olivový olej v mrazáku
K mému údivu odborníci doporučují, jestliže nakoupíme velké množství olivového oleje, dát ho do menších nádob a uschovat v mrazáku. Zamrazení totiž prý olivový olej na kvalitě neztrácí. Je však třeba si uvědomit, že po rozmrazení pak bude olej stárnout ještě rychleji.
Autorka: Ing. Jana Poděbradská
Mate prosim nekdo zkusenosti s temito druhy olivovych oleju http://shop.sardinie.cz/delikatesy/olivove-oleje/ ? Diky moc za odpoved