Jedním z nejlákavějších produktů nabídky farmářských trhů je bezpochyby ovoce, které láká svou chutí, vůní i barvou. Vždyť se po ovoci jmenují dokonce i měsíce – červen a červenec má jméno po barvě právě zrajícího ovoce.
Na farmářských trzích je mnoho prodejců ovoce a zeleniny. Jejich produkce je kontrolována a dodavatelé jsou obvykle pečlivě vybíráni. Také proto jsou produkty na trzích většinou českého původu. Tuzemští pěstitelé se snaží dodržovat původní pěstitelské postupy bez užití chemie.
Od sběru k prodeji uplyne často jen jeden nebo dva dny a i proto jsou zákazníci většinou mile překvapeni už po prvním kousnutí. Právě tehdy se totiž projeví absence chuti běžně nabízených produktů v supermarketech. Díky velkému zájmu se na farmářských trzích dnes objevuje velké množství různých druhů původního českého ovoce. Za šest let, co trhy trvají, se poptávce přizpůsobili výrobci, vznikla řada nových producentů, kteří založili nové sady, a to do slova a do písmene nyní přináší své ovoce v široké nabídce.
Nabídka na farmářských trzích
Prvním zrajícím červeným plodem v nabídce prodejců jsou jahody.
Sladké, měkké, šťavnaté… takové jahody slibují farmáři. Budou totiž české a čerstvé. Žádné skleníky, dlouhá doprava a skladování. Málokdo ví, že existuje dokonce česká jahodová odrůda, typicky sladká a chutná, určená k rychlé spotřebě. A v tom je právě jeden z hlavních rozdílů mezi plody v běžné síti a na trzích, neboť jahody, které dlouho cestují, putují přes několik skladů, jsou vyšlechtěné hlavně na výdrž, nikoliv pro chuť.
Postupně se v nabídce farmářských trhů začnou objevovat i další druhy ovoce, jako jsou třesně, meruňky, maliny, borůvky, ostružiny či rybíz a angrešt. Velkou oblibu si získala také jablka, hrušky, švestky, mirabelky a špendlíky, na podzim rovněž víno. Mezi zajímavé produkty z ovoce patří také například rybízové víno a velmi oblíbené produkty z rakytníku, který byl v posledních letech znovu objeven pro svůj velký obsah silic a vitamínů a je díky tomu posilujícím prostředkem.
Víte, jak ovoce skladovat, aby vydrželo co nejdéle? Poradíme vám zde.
A na co zakoupené ovoce nejlépe využít?
Možností je mnoho – marmelády, šťávy, ovocné koláče a knedlíky, do nápojů, na ozdobu, do mléčných koktejlů a podobně.
Borůvkový žahour
Žahour je tradiční šumavská delikatesa vyrobená z borůvek. Tuto hustou omáčku můžeme použít na lívance, palačinky i kynuté knedlíky,...
Recept - suroviny a postupPoradíme vám, jak sladce zužitkovat zbylou úrodu rybízu nebo jiného ovoce.Rybízový koláč se žmolenkou
Marmelády versus džem
Marmeláda
Původní název marmeláda pochází z portugalského slova marmelo – kdoule.
Jedná se o ovocnou směs, která vzniká vařením a želírováním ovocných dužin a šťáv. Pro výrobu marmelád je možné použít jemně přepasírované ovoce nebo je možné je povařit vcelku a k pasírování přistoupit až poté.
V dnešní době je však dle směrnic EU název odvozen od anglického „marmelade“, což pro nás znamená, že produkt s tímto názvem musí obsahovat minimálně 1/5 citrusových plodů. Protože České republice nebyla udělena výjimka, musí být naše skvělé „marmelády“ po správnosti označovány jako ovocná pomazánka nebo ovocná směs.
Džem
Džem se také vyrábí z čerstvého vyzrálého ovoce, ale nelisuje se tak intenzivně, a ve výsledném produktu díky tomu zůstávají kousky ovoce (někdy i celé plody). Džem zhoustne a zrosolovatí pomocí pektinu, který je obsažen v ovoci, a také přidáváním cukru. Díky zahuštění získal džem i svůj název, v angličtině slovo jam znamená zahustit.
Základní rozdíl tedy je, že marmeláda tvoří hustší hladkou, jemně propasírovanou směs, zatímco džem obvykle bývá řidší a může obsahovat kousky ovoce.
I džemy a marmelády mají své Star
Průkopnicí v tradičním zpracování ovoce a výrobě marmelád je v Čechách Blanka Milfaitová. Její životopis je zajímavý, vystudovala pedagogickou fakultu a přes prodej nábytku se dostala na Šumavu a k marmeládám.
Její produkty, jež posbíraly mnoho cen a které dodává dokonce na britský královský dvůr, vyrábí tradiční způsobem podle českých receptur, ale nebojí se využívat i postupy zahraniční. Marmelády z její manufaktury vždy poznáte, jsou v typických sklenicích s těsnící gumičkou, s ručně psanými etiketami vázanými lýkem.
Zavařované ovoce na trzích
Po její cestě se vydala řada následovnic a následovníků, a tak na farmářských trzích najdete celou řadu producentů domácích marmelád a džemů. Kvalita těchto výrobků bývá velmi dobrá, a každý má své vlastní recepty a kombinace.
Například na trzích na Kulaťáku v Praze najdete borůvkovou marmeládu s černým bezem, jahodovou s rebarborou, marmelády s vanilkou a různými bylinami (mátou, meduňkou), ale i čokoládou. K dostání jsou odvážnější kombinace např. marmeláda k masu – z jahod, zázvoru, chilli a limety a různé druhy chutney (hustá omáčka z ovoce nebo zeleniny, která slouží k dochucování pokrmů).
Vitamín C potřebujeme doplňovat každý den. V této infografice jsme připravili přehled, v jakých potravinách je ho nejvíc!