Pohled na louky poseté výraznými žlutými květy je osvěžující, zahrádkáři ale pampelišky často na zahradě nevidí rádi – mnozí je považují za plevel a co si budeme povídat, odstranit kořen pampelišky, to je často opravdová výzva. Pampelišky přitom mají dlouhou tradici v léčitelství – užívat můžeme květy, ale i kořen pampelišky v různé formě. Jaké má pampeliška účinky, jak je to s konzumací pampelišky a zajímavosti prozradí Jakvkuchyni.cz!
“Pampelišky smetánky” tvoří komplex apomiktických druhů z rodu pampeliška. Na území Česka najdeme více než 200 druhů pampelišek (rod Taraxacum).
Celá rostlina pampelišky je prostoupena mléčnicemi, ze kterých po utržení vytéká bílá šťáva – tzv. mlíčí. Je to latex a právě díky této bílé tekutině, která má výrazně hořkou chuť, se pampelišce také říká “smetánka”.
Pampeliška lékařská
Jak naznačuje název “pampeliška lékařská”, má právě tato rostlina dlouhou tradici v léčitelství. Obecně se pampeliška používá při léčbě onemocnění žlučníku, žloutence, zánětu jater a při hemeroidech, ale také při chudokrevnosti a revmatických onemocněních. Díky obsahu hořčin se používá při nechutenství a při žaludečních chorobách.
U diabetiků snižuje hladinu krevního cukru díky inulinu (jeho obsah je nejvyšší na podzim).
Pampeliška má také močopudný účinek, který může být způsobený vyšším obsahem soli a draslíku. Doporučuje se proto při poruchách funkce ledvin a močových cest.
Účinky pampelišky lékařské
V bylinkářství se používají všechny části pampelišky, které rozlišujeme na – kořen pampelišky, přízemní růžici listů, stvol a květ (úbor).
Kořen pampelišky – jeho užití, skladování a účinky na zdraví
Pro léčebný efekt je nejvíce ceněn právě kořen pampelišky, který je bohatý na inulin, třísloviny, steroly a hořčiny. Pampeliškový kořen sbíráme ho na jaře a na podzim.
Kořen pampelišky je zásobárnou hořčíku, vápníku, cholinu, mědi a železa. Přítomny jsou také vitaminy A, E, C a B.
Oblíbená je tinktura z kořene pampelišky, kdy ho naložíme do alkoholu, pampeliškový kořen můžeme také usušit. Nejčastěji se používá odvar ze sušeného a rozemletého kořene. Usušené a opražené kořeny lze použít jako náhražku kávy. Čaj má mírné močopudné účinky.
Listy pampelišky – jejich užití, skladování a účinky na zdraví
Právě listy pampelišky jsou velmi bohaté na vitamín C, mangan, draslík a chlorofyl. Sbíráme je od května do října.
Z listů se dá připravit výborné pesto, nebo je můžeme přidat do smoothie. Listy pampelišky můžeme sušit a přidávat do bylinných směsí.
Mladé listy, které ještě neobsahují “mléko”, se výborně hodí do salátů. Později mají mírně nahořklou chuť.
Květy pampelišky – jejich užití, skladování a účinky na zdraví
Obsahují především flavonoidy, které jsou známy jako antioxidanty. Krásně ozdobí a barevně obohatí kdejaký pokrm, navíc zlepší trávení.
Mladé květy mají sladkou chuť po medu. Oblíbený je pampeliškový med, sirup nebo pampeliškové víno.
Při sběru pampelišek nezapomínejme, že je třeba vyhledat neznečištěné lokality – nesbíráme tedy rostliny u silnic, továren nebo z chemicky ošetřených zahrad.
Vyzkoušejte si podle receptu Jakvkuchyni.cz připravit jarní salát s listy pampelišky! Jak na to?
Jarní salát s listy pampelišky
Pampeliška je oblíbenou bylinkou s dlouholetou tradicí v léčitelství. Kromě pozitivních účinků na naše zdraví může i skvěle chutnat....
Recept - suroviny a postupVýborný a všestranný imunitní budič je i pampeliškový med. Jak si ho připravit prozradí článek o Léčivá síla jara v kuchyni.
Stejně jako u dalších bylin nezapomínejme, že jedna samotná bylina nám ke zdraví nepomůže, ale může být skvělým doplňkem zdravého životního stylu.
Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit