Pelyněk pravý se stal pomyslnou Popelkou mezi květinami. Nemá nádherné květy, ani zdobné listy, přesto se mu v poslední době dostává čím dál více pozornosti. Je mnoho důvodů, proč mu udělat místo na bylinkovém záhonu – možná nás neuchvátí na první pohled, ale třeba nás o to víc okouzlí svými účinky na zdraví a možnostmi použití v kuchyni. Více o pelyňku pravém na Jakvkuchyni.cz!
Pelyňku existuje obrovské množství druhů, literatura udává 360-550 různých variant. Roste především v mírném pásu Evropy, Asie a Ameriky, ale díky své nenáročnosti a léčebnému potenciálu se rozšířil do celého světa. Několik druhů pelyňku je původních i tady u nás.
Pelyněk a jeho účinky
Pelyněk je hojně využívaný v lidovém léčitelství a magii, jeho použití je doložené už ze starověkého Říma.
Pro své antioxidační, antipyretické (proti teplotě), antibakteriální a protizánětlivé účinky se využíval a nadále využívá při poruchách zažívání, nadýmání, jako podpora trávení a tvorby žluči, proti střevním parazitům i jako úleva od bolesti.
Ve východní Asii se využívá i jako prostředek proti malárii.
Kdy si dát pozor – nežádoucí účinky pelyňku
Pozor si musíme dát při dlouhodobém užívání pelyňku na možnost předávkování. Není vhodné ani jeho nárazové užívání ve větším množství.
Úplně by se konzumaci pelyňku měly vyhnout těhotné ženy.
Negativním účinkem pelyňku může být neklid, závratě, křeče i halucinace.
Vždy je dobré poradit se s bylinkářem, nebo v lékárně, o optimální bezpečné dávce, která je prospěšná a při které nehrozí rizika.
Jak využít pelyněk v kuchyni
Pelyněk se neztratí ani v kuchyni. Pelyněk estragon (Artemisia dracumculus) je nejvíce využívaný pelyněk v kuchyni pro svou jemnost.
Estragon je poměrně robustní rostlina, která se ve velké míře používá ve francouzské kuchyni. Oproti ostatním druhů není jeho chuť tak hořká, naopak obsahuje sladké podtóny. Díky tomu se skvěle uplatní při přípravě různých druhů mas, omáček i dijonské hořčice.
Takový chřest se bez “omáčky béarnaise” s estragonem prostě neobejde.
Ladí i s masitými a tučnými jídly, ale taky s bylinkovými másly, polévkami a nálevy k nakládání zeleniny.
Jak si připravit bylinkové máslo s estragonem?
K výrobě je třeba osminka másla, sůl, pepř a lžíce čerstvého estragonu. Povolené máslo utřeme se solí, pepřem a estragonem.
Takto připravené máslo necháme ztuhnout. Buď jej můžeme hned použít, nebo natlačit do formiček a zamrazit.
Dobře zabalené bylinkové máslo nám takto vydrží v mrazáku i několik měsíců a je rychle při ruce.
Bylinkové máslo s estragonem se hodí ke steakům, grilovanému masu nebo pečenému krůtímu stehnu, ale i ke grilované zelenině.
Pelyněk pravý – král hořké chutě
Známý je i Pelyněk pravý (Artemisia absintium), který je typický svou opravdu hořkou chutí a vyšším obsahem hořčin a silic.
Za svou popularitu pravděpodobně vděčí spojení s absintem. Spolu s anýzem a fenyklem se totiž používá k výrobě tohoto alkoholického nápoje. Kromě absintu se využívá také k výrobě vermutu a fernetu.
Pelyněk pravý a jeho nežádoucí účinky
Právě spojení pelyňku s absintem ale způsobilo ve 20. století zákaz prodeje absintu. Předpokládalo se, že pelyněk obsažený v absintu způsobuje tzv. absintinismus, syndrom nervových záchvatů.
Dnes je již prokázané, že je množství pelyňku v absintu bezpečné a může se znovu prodávat. Ale stejně jako s jinými alkoholickými nápoji je i zde na místě střídmost konzumace.
Pozor by si měli dát alergici – pyl pelyňku pravého je silný alergen, který může vyvolávat sennou rýmu.
V nedávných letech se tak pelyněk pravý dostal zase po hledáčku farmaceutického průmyslu a medicíny, především kvůli svému pozitivnímu vlivu při léčbě Crohnovy choroby a zkoumá se také jeho vliv při léčbě následků mrtvice.
Co si z účinků pelyňku pravého můžeme vzít my?
Nejlépe čerstvé lístky, které ještě nejsou příliš hořké, můžeme přimíchat do salátů a vaječných jídel.
Stejně jako ostatní pelyňky, pomáhá i pelyněk pravý trávit tuky díky svému vlivu na tvorbu žluči.
Svými stříbřitými listy s hedvábnou strukturou může udělat netradiční pozadí bylinkovému záhonu.
Pelyněk černobýl
Tento druh pelyňku (lat. Artemisia vulgaris) je u nás asi nejběžnější. Roste především na rumištích a v neobhospodařované krajině.
Dorůstá poctivých 1,5 metru a i když ho považujeme spíše za plevel, tak mladé lístky můžeme sbírat a nasekané je používat k dochucení pečené drůbeže nebo rybího masa, ale také jídel z brambor a zeleniny.
Dnes už ale není jen plevelem. Jeho vyšlechtěné odrůdy mají listy zlatavé, nebo žíhané (panašované) a udělá tak parádu i v zahrádkách.
Pelyněk brotan
Tento pelyněk (Artemisia abrotanum) je spíše polokeřovitého vzrůstu a jeho drobné lístky mají příjemnou kořenitou citrusovou vůni.
Vysazený v blízkosti zahradního posezení tak nejen pěkně voní, ale působí i jako přírodní repelent.
Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit