Olivový a řepkový olej jsou stálicemi mezi oleji. Pokud ale olivový olej používáte na smažení, protože je zdravější než máslo, zbystřete. Při velkých teplotách se ničí. Jaké oleje tedy používat na smažení a které naopak na saláty? A je máslo tak nezdravé, jak se tvrdilo dříve?
Kouřový bod (teplota přepálení oleje) se pro různé oleje liší. Obecně platí, že čím vyšší tato teplota je, tím lépe se olej hodí na smažení a fritování. Při výběru je tedy dobré mít na paměti, že některé oleje jsou vhodnější pro studenou kuchyni a k tepelné úpravě používat ostatní. Zdravotní vhodnost olejů určuje poměr nezdravých nasycených a zdraví prospěšných nenasycených kyselin (omega-3 a omega-6).
Olivový olej
Jeden z kuchyňských zázraků, který stojí za úspěchem středomořské diety. Kvůli nízkému kouřovému bodu (kolem 170 °C) se hodí do salátů. Dnes si jej můžete vybrat v mnoha variantách kvality i původu. O olivovém oleji si můžete přečíst v tomto podrobném článku.
Sezamový olej
Jeho kouřový bod je kolem 210°C, díky čemuž je mimořádně vhodný ke smažení a fritování. Není náhodou, že je velmi používaný v asijských kuchyních, kde se tyto tepelné úpravy těší velké oblibě. Obsahuje vitamín B a hořčík. V Indii se tradičně používá jako povzbuzující olej po sprše. Stejně tak vhodný na tepelnou úpravu potravin je rýžový olej, který můžete najít ve specializovaných obchodech s asijskými potravinami.
Řepkový olej
Je levný a z běžně dostupných olejů se nejvíce hodí na smažení, přepaluje se až kolem 250 °C. Podle některých výzkumů je dokonce zdravější než olivový – obsahuje více nenasycených mastných kyselin omega-3 (9 % oproti 1 % v olivovém oleji).
Levný, zdravý a pocházející z místních polí. Řepkový olej by ve vaší kuchyni neměl chybět.
Kokosový olej
Využijete jej nejen na pečení a smažení (přepálí se kolem 180°C), ale i v koupelně jako univerzální péči o pokožku a vlasy. K dostání je i ve variantě bez kokosové chuti, která je pro smažení obzvláště vhodná. Ale i na běžném „kokosáči“ si můžete řízek usmaži
Sádlo a máslo
Dlouhé roky nemělo sádlo v kuchyni co dělat a bylo považované za jeden ze symbolů nezdravé výživy. Dnes se tam vrací, protože jeho vliv na vysoký cholesterol se nepotvrdil. Na smažení se hodí skvěle díky kouřovému bodu kolem 190°C. Stejně jako kokosový olej se používá i v kosmetice, na promazávání suché kůže, k hojení jizev nebo k výrobě mýdla.
Máslo bylo dříve téměř úplně vytlačeno margaríny. Obsahuje sice zejména nasycené mastné kyseliny, ty se ale neukládají ve formě tuku. Díky kyselině máselné má pozitivní zdravotní vlivy na zažívání, navíc obsahuje vitamíny a minerály. Kupujte jej buď přímo od výrobce, třeba na farmářských trzích, nebo v obchodě s obsahem tuku na 80 %.
Ghee, přepuštěné máslo je tuk z másla, bez vody a složek mléka. Je tedy vhodná pro ty, co jsou na kravské mléko alergičtí. Díky vysokému kouřovému bodu se používá k tepelné úpravě. V různých variantách a pod různými názvy je známé v Německu, Brazílii, Anglii nebo Rusku. Hledejte jej ve zdravé výživě.
Dobrý večer.Mám cukrovku a mnoho dalších nemocí,ale hlavu si s tím nelámu.Chtěl bych Vás poprosit o radu jestli Rama se chutí a kvalitou přibližuje máslu.Nebo jestli Ramu máslovou,nebo jaký margarýn bych měl používat třeba na chleba.Jinak jsem někde slyšel dávno,že obyčejný řepkový olej je nejepší na pečení smažení a pod.Jsem s kamarádem ve při,který mi pořád dokola vychvaluje na pečení olivový olej,ale já vím,že mám pravdu.Moc Vás prosím,jestli to jde o radu co nejlépe na chleba a pod.Je mi 60let.vel
Dobrý den, děkujeme Vám za dotaz. Odpověď zjišťujeme přímo u pana Pawlase, výživového poradce, který tento článek napsal. Jakmile ji budeme mít, napíšeme Vám. Přejeme pěkné dny.