Pučálka je naklíčený změklý hrách, který se dá využít v teplé i studené kuchyni. Můžeme ho opéct na pánvičce na sádle, přidat do zeleninových salátů, nebo dokonce naložit.
Jarní období a předvelikonoční čas je nejvhodnější období k očistě těla a detoxikaci organismu. Tělo se zotavuje po tmavé zimě a zbavuje se usazených látek. Toto období se nazývá půst a začíná 40 dní před velikonočními svátky po masopustu. O masopustu si lidé dopřávali tučné maso, zabijačku, koblihy, boží milosti a další potraviny, kterým se během půstu museli vzdát.
Postní jídelníček byl postaven hlavně na luštěninách, které dodávaly bílkoviny, a obilovinách, což bylo u našich předků asi jediné, co po zimě ve spížích zbývalo. Obiloviny se požívaly opražené (pražmo), nebo jako kaše na sladko s medem a ořechy. Luštěniny se konzumovaly se vařené, nebo naklíčené, což byl často jediný zdroj čerstvé zelené stravy. Nezbytnou součástí stravy byla kvašená zelenina (zelí).
Jedním ze způsobů, jak zdravě, levně a chutně připravit luštěniny, je nechat je naklíčit. Takto se v nich aktivují enzymy a výsledkem jsou klíčky přímo nabité zdravím. Pučálka se připravuje z hrachu a připravovat ji můžete na slano i sladko.
Staročeská pučálka
Naklíčený, osmažený a okořeněný hrách se stane vaší oblíbenou pochoutkou k pivu nebo jen tak, jako svačinka. Hrách můžete nahradit i...
Recept - suroviny a postupPučálku upravujeme i na sladko s medem nebo cukrem a skořicí, také ji podáváme horkou.