Indické pestrobarevné pokrmy byly po staletí ovlivňovány náboženskými vlivy i evropskými státy, které do Indie pronikaly. Díky tomu vznikla výborná, zdravá a jednoduchá kuchyně, kterou si oblíbil celý svět. Prozradíme vám, jaké pokrmy jsou typické pro jednotlivé oblasti země. Společně si také připravíme výborný čaj Masala a domácí sýr paneer. Jak na to?
Původ indické kuchyně
Indie byla po staletí ovlivňována různými náboženstvími. Cestu si sem našel islám, hinduismus a také křesťanství. Jak se tato náboženství promítla do místní kuchyně?
Hinduismus přinesl kastovní systém a s ním i rozdělení na vegetariánskou a masitou kuchyni. Ale pozor, pro mnohé z nás bude zajisté překvapivé zjištění, že za nadřazenou je považována vegetariánská strava, maso je určeno pro nižší kasty.
Díky islámu do indické kuchyně pronikl kebab a křesťanství ovlivnilo především jih země, oblast Kéralu. Portugalci s sebou přivezli speciální druh másla, jogurt, nebo okurky. Oblíbené se také stali mléčné dezerty.
Krajové kuchyně v Indii
Indie je sedmou největší zemí na světě, proto tu najdeme nepřeberné množství kuchyní. V západní Indii se jí maso velmi málo. Nejoblíbenější jsou ryby a zeleninová i luštěninová rizota.
V pouštní oblasti Radžastán je pěstování ovoce a zeleniny velmi složité, proto se zde jí více masa, především skopové a drůbež.
V severní Indii ovlivňuje stravu chladnější a drsné horské podnebí Kašmíru a Himalájí. Typické je krémové kari, pšeničný chleba, chilli a používání hliněné peci – tandoor.
Východní Indie je oblastí rýže, ryb, také prosa, luštěnin a pšenice.
Jižní Indie se vyznačuje teplým a dusným podnebím. Zde jsou oblíbené lehčí kari pokrmy, kokosové mléko a hlavně vegetariánská jídla.
Tradiční suroviny
Mezi tradiční suroviny, bez kterých se indická kuchyně neobejde, patří přepuštěné máslo (ghí), rýže, luštěniny, mouka, zelenina, ovoce, ořechy, mandle, mléčné výrobky (lassí) a neopomenutelné je také koření – kari, kurkuma, koriandr, kardamom, zázvor, kmín, paprika, pepř a šafrán.
Tradiční pokrmy indické kuchyně
Indická kuchyně je oblíbená po celém světě, pojďme si připomenout její nejznámější pokrmy:
- Čápátí: tenké placky z nekynutého těsta. Základem je hladká celozrnná mouka.
- Dósa: smažené placičky z rýže, čočky a koření.
- Pakora: pečené taštičky, plněné zeleninou nebo luštěninami.
- Birjání: zapékaný pokrm z vrstev rýže a masové nebo zeleninové směsi s kořením.
- Vindaloo: pokrm jihoindické kuchyně z vepřového masa, česneku, octa a chilli.
- Čatní: silně kořeněná zavařenina z manga, nebo jiného ovoce či zeleniny.
- Raita: omáčka nebo řídký salát z jogurtu, bylinek a koření, případně zeleniny.
- Lassí: nápoj z kyselého mléka, podávaný na sladko s ovocem a růžovou vodou nebo s kořením, solí a mátou či česnekem.
Pravidla stolování v Indii
Stolování v Indii má několik specifických pravidel. Jaká to jsou?
- Z příboru se používá lžíce, většinou se jí pouze pravou rukou. Proč ne levou? Ta se používá pro intimní hygienu a je považována za nečistou.
- Všechny pokrmy se najednou vyskládají na stůl, aby si přítomní mohli vybrat jídlo podle své chuti.
- Každý z hostů má před sebou malou mističku, do které si nabírá jídlo.
- Během jídla je dovolené hlasité mlaskání nebo říhání.
- Nejdříve vždy jedí muži, ženy a později děti.
Typickým indickým nápojem je Masala - černý čaj s mlékem a kořením. V zimních měsících prohřeje zkřehlé tělo, ale je vhodný k...Čaj Masala
Paneer je středně tvrdý indický sýr z plnotučného kravského mléka. Připravit si ho doma je jednodušší, než ho koupit. Jak na to?
Domácí paneer