Předsevzetí – malými krůčky k velkým změnám

Konec roku je spojen s bilancováním. Nezřídka kdy si uvědomíme, že ne všechno se nám v uplynulém roce podařilo tak, jak bychom chtěli. Nyní přichází nový rok, nový začátek. Ideální doba na změnu a pro to, dát si předsevzetí, třeba už roky stejné – že v novém roce něco změním – začnu žít zdravě, pravidelně cvičit a zhubnu. Možná to sami znáte. Často předsevzetí něco změnit nevydrží ani do února. Co děláme špatně? Nejčastější chybou je, že se snažíme změnit vše naráz. Stanovíme si nereálné cíle, jejichž nesplnění nás utvrzuje v naší neschopnosti – opět jsme selhali. Tak proč se vůbec o nějakou změnu pokoušet? Zkuste to letos udělat jinak. Předsevzetí - malými krůčky k velkým změnám

Zastavte se a určete si priority a váš největší problém

Věnujte sami sobě hodinku svého času. Sepište si, co byste chtěli ve svém životě, nebo sami na sobě, změnit. Očíslujte si jednotlivé body dle důležitosti, kterou jim přikládáte. Nemá smysl zabývat se všemi body najednou, proto zvolte jen ten s vyšší prioritou a na něj se zaměřte. Pokud bude vaší prioritou zlepšit váš životní styl, je dobré zhodnotit si vaši současnou situaci. Zkuste si zapsat váš jídelníček za posledních pár dní a poté si ho sebekriticky projděte. Co vnímáte vy jako největší problém? Nesnídáte? Je to častá konzumace sladkostí, nepravidelnost, nízká konzumace zeleniny nebo časté pití alkoholu?

Stanovte si reálný cíl

Dobře stanovený cíl je základem úspěchu, proto nad ním zkuste popřemýšlet. Čeho chcete dosáhnout?     Potřebujete něco shodit do šatů kvůli plesové sezóně? Chcete změnit váš celkový životní styl a vyvarovat se tak „jojoefektu“, příp. obojí? Při změně životního stylu nejde o to, zhubnout co nejvíce kilo za co nejkratší dobu – naopak. Raději postupně měňte stravovací návyky a hubněte pomaleji (ideálně 2 – 4 kg za měsíc). Proto, pokud je váš cíl větší, stanovte si jednotlivé mezicíle. Splnění dílčích cílů nás motivuje k dalšímu pokračování. Cíl nemusí být definovaný jen kilogramy. Vhodnější je pracovat s tělesnými obvody, nebo si jako cíl stanovit, že si obléknete svou oblíbenou halenku/ košili, která vám už byla těsná.

Nečekejte úspěch zadarmo

Nenechte se zlákat reklamou na zázrak slibující hubnutí bez vašeho úsilí.  Ano, krátkodobý výsledek může být viditelný, ale dlouhodobý efekt je nejistý. Poté, co přestanete produkt užívat, vrátíte se ke svým původním návykům, a velmi často pak následuje „jojoefekt“, a kolotoč se roztáčí znovu. A počítejte s tím, že zadarmo taková varianta rozhodně nebude. Cena různých koktejlů a jiných přípravků není zrovna nízká…

Všechno nebo nic

Díky prvotnímu nadšení máme ze začátku snahu být naprosto dokonalí. Jenže pak přijde víkend nebo rodinná oslava, na které jsme nedokázali odolat nabízeným dobrotám a snědli jsme toho víc, než jsme chtěli. Tím je obvykle porušeno předsevzetí a obvykle máme chuť změnu vzdát. Je potřeba si uvědomit, že je normální, když občas uděláme chybu a úplně se neovládneme. Není jednoduché se vždy řídit pravidlem „všechno, nebo nic“. Když se jednou přejím, není to katastrofa, druhý den mohu zase pokračovat v rozumném stravování. Nic není černobílé a vše se dá napravit. Hlavní je, neházet flintu do žita po pár neúspěšných dnech. Naopak, jakmile se vrátíte ke zdravému stravování, i po nezdravých dnech, budete mít ze sebe radost a uvidíte, že to zas tolik námahy nestálo. Tehdy jste zpět na správné cestě ke zhubnutí. A hlavně, i ty občasné prohřešky do života patří, a je bláhové si myslet, že se na všech budoucích oslavách “budete navždy držet”, o tom to není. Dopřát si je normální, jen je potřeba vědět, jak to zařadit do běžného života, a naučit se, jak danou situaci vykompenzovat.

Zapomeňte na mýty

Změna životního stylu a hubnutí provází řada mýtů. Jíst pravidelně nemusí nutně znamenat jíst 5 x denně. Ovoce klidně můžeme zařadit i k odpolední svačině. Neexistuje žádná magická hodina, po které bychom už neměli jíst. Pokud chodíme pozdě spát, nemusíme se bát zařadit lehkou druhou večeři. Nejlepší prostředek k detoxikaci je naučit se správně dýchat, ne koupit si detoxikační ponožky. Věřte, že naše tělo a jeho reparační mechanismy jsou dokonalejší než jakékoli výmysly obchodníků s detoxikačními produkty. V takovém byznysu jde hlavně o prodej a zisk, vaše zdraví nikoho příliš nezajímá. Ale tím, že se nabízí jednoduchá cesta ke zdraví, spousta lidí se nechá zlákat vidinou snadného cíle. Také není potřeba vykonávat pohybovou aktivitu ve vysoké intenzitě, abychom se co nejvíce zpotili. Raději zvolme takové tempo, abychom zvládli pohybovou aktivitu vykonávat po delší časový úsek. A rozhodně není ideální začít z ničeho nic sportovat 4x týdně, stačí raději 1x, ale po dlouhé následující roky.

Protože zažité stravovací návyky se utvářely už v našem dětství, není lehké změnit ze dne na den  naučené stereotypy. Abychom si vytvořili nový návyk, je potřeba ho opakovat alespoň měsíc. Dejte proto změně čas. Nevzdávejte se věcí, které máte rádi. Spíše zkuste popřemýšlet, jak je do vašeho jídelníčku zařadit tak, aby nenarušily cestu za vaším cílem. Základem úspěchu je naučit se o jídle přemýšlet, plánovat si jídlo dopředu a hlavně věnovat sami sobě pozornost. Nezapomeňte, že na změnu nemusíte být sami. Můžete využít služby zkušených nutričních terapeutů nebo výživových poradců. Jen dejte pozor, aby nabízené služby vyhovovaly vašim potřebám.

Autoři: Tým nutričních odborníků poradny NUTRIFIT.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*