Pojďme se vrátit do minulosti, přesněji do dob našich babiček. Tehdy nebylo možné zaběhnout do nejbližšího obchodu pro vychlazenou limonádu, ale museli jste si vyrobit domácí (tzv. homemade). Kromě toho, že můžete ovlivnit výslednou chuť limonády (víte, jaké ingredience při výrobě použijete), je to mnohem zdravější a ekonomičtější varianta.
Pitný režim
Teploty se u nás v posledních letech pomalu, ale jistě, šplhají ke 30 °C a to znamená jediné – musíme dodržovat pitný režim!
Ministerstvo zdravotnictví ČR na svých webových stránkách uvádí, že ženy by v běžných klimatických podmínkách měly denně přijímat 2 litry tekutin a muži dokonce 2,5 litru.
Nejlepším nápojem je pro naše tělo samozřejmě obyčejná voda, ale co když už jí máme plné zuby?
Co si tak zpestřit svůj pitný režim domácí limonádou, kterou si doma za pomocí kvašení sami vyrobíme?
Proč právě kvašení?
V současné době si kvašení získalo velkou oblibu. Proč? Fermentace, jak se také někdy kvašení nazývá, přináší zpět na náš stůl živou kulturu (více v článku “Co dokážou probiotika?”). Jinými slovy danou potravinu neumrtvuje, ale zanechává v ní zdraví prospěšné látky.
Dalším důvodem, proč jsou kvašené limonády aktuálně tak oblíbené, je návrat k našim předkům a lokálním surovinám. Tím podpoříme své zdraví i domácí ekonomiku.
TIP: mimochodem už jste zkoušeli “Kombuchu – lišejník se skvělou pověstí?”
V neposlední řadě stojí také za zmínku skandinávská kuchyně, ta kvašení hojně využívá a doporučuje.
V současné době je skandinávský životní styl velmi oblíbený. Může za to fakt, že se severské země každoročně umisťují podle OSN v první desítce nejšťastnějších národů. Máme se od nich co učit!
Limonáda – kde a jak sbírat květy?
Až se vydáme sbírat květy, měli bychom rovnou zamířit na místo, kde je čisté prostředí (ne u dopravních tepen a silnic, ve velkměstech, v prašném či chemicky ošetřovaném prostředí apod.).
Pokud takové místo najdeme, nemusíme pak totiž před zpracováním květy důkladně omývat. Díky tomu nám na nich zbyde pyl, který se pozitivně podepisuje na dobré chuti a navíc je zdrojem prospěšných látek.
Pokud vysloveně netoužíme po hořké chuti, zbavíme květy všech stopek, listů a ostatních zelených částí. V případě, že je pro nás hořká chuť žádoucí, tyto části u květů ponecháme.
Lidé v České republice nejčastěji kvasí dva druhy limonád - pampeliškovou a bezinkovou. Co vše k jejich výrobě budeme potřebovat?Bezinková a pampelišková limonáda