Proč nepatří víno a jiný alkohol do života těhotné ženy?

Z jakého důvodu by se měly ženy alkoholu v těhotenství vyhýbat a tipy, jak si mohou těhotné ženy užít večírek i bez alkoholu přináší Jakvkuchyni.cz v článku!

Proč nepatří víno a jiný alkohol do života těhotné ženy?
Článek Proč nepatří víno a jiný alkohol do života těhotné ženy na Jakvkuchyni.cz! (Zdroj: Shutterstock.com).

Proč by se měly těhotné ženy vyhýbat vínu a jinému alkoholu? 

Víno v těhotenství? Zatímco jedna žena s pohoršením tuto nabídku odmítne, druhá deci vína ráda přijme.
To, jak se k pití alkoholu v těhotenství postavíme, záleží na každém z nás. Ale jedno by mělo být všem jasné – pitím alkoholu v těhotenství vystavujeme své budoucí dítě nebezpečí.

Jaké neduhy se mohou u dítěte díky požívání alkoholu v těhotenství objevit? 

  • Fetální alkoholový syndrom;
  • duševní poruchy;
  • somatické vady;
  • srdeční vady;
  • snížení intelektu;
  • poruchy růstu;
  • hyperaktivita a další.

Dojít také může k potratu, nebo k předčasnému porodu. A teď ruku na srdce – vážně nám ta sklenička za takové riziko stojí? 

Mezi odborníky i budoucími maminkami panuje občas názor, že trocha alkoholu těhotnou ženu uvolní. Že to může být v některých případech lepším řešením, než prášky na úzkost.
S úzkostí se můžeme popasovat i jinak, třeba procházkou v lese, večeření s kamarádkou, malováním, zpíváním nebo rozhovorem s psychoterapeutem?
Možností existuje spousta, stačí si jen vybrat tu, která nám pomůže. A dítěti neublíží. 

Jak prožít těhotenství bez alkoholu a bez stresu? 

Obyvatelé České republiky jsou po celém světě známí tím, že alkohol popíjí rádi. Ve světových žebříčcích konzumace alkoholu pravidelně obsazujeme přední příčky. A vypadá to, že se jich jen tak nevzdáme…
Pro budoucí matku, která si chce své těhotenství zatím nechat pro sebe, je v takové společnosti často velmi obtížné ustát “společenský tlak.

Pokud na večírku poprosí o neperlivou vodu, místo obvyklé “dvojky bílého”, hostitelé zpozorní. „Jsi v pořádku? Neděje se nic?” Budoucí matka může buď vyložit karty na stůl, nebo využít jednu z těchto výmluv:

  • „Dnes řídím, nepiju.”
  • „Držím suchý únor,” březen, duben, květen.” Je jedno, jaký měsíc si vybereme.
  • „Zítra mám důležitou prezentaci v práci a potřebuju být 100% fit.”
  • „Slíbila jsem svému kouči, že teď pít nebudu.” 
  • „Beru prášky, na které se nesmí pít.”

A nebo může rázně říci: „Ne, jsem v pořádku, ale alkohol dnes pít nechci.” Konzumace alkoholu ale nepředstavuje riziko pouze pro ženy v těhotenství, více v článku Alkohol a vše, co o něm (ne)víte.

Slušný hostitel bude tento postoj respektovat a nalije ženě požadovanou vodu. A pokud to bude skvělý hostitel, možná vytáhne z rukávu eso v podobě cideru, vína či šampaňského bez alkoholu, nachystá čerstvý fresh nebo míchaný nealkoholický koktejl, třeba virgin mojito. Večírek může začít, na zdraví!

Virgin Mojito

Virgin Mojito

Možná se někdy i my ocitneme v roli hostitele a bude před námi sedět osoba, která odmítá alkohol. V takovém případě nám přijde vhod...

Recept - suroviny a postup

Alkohol je často uchováván ve skleněných láhvích. Věděli jste, že alkohol se řadí mezi nebezpečný odpad? Pokud chceme alkohol zlikvidovat, měli bychom ho odnést do sběrného dvora. Sklo třídíme do bílých (čiré), nebo do zelených (barevné) sběrných nádob, mohou být i s víčky a etiketami. Díky třídění skla šetříme primární zdroje a energie – při výrobě nového skla můžeme ušetřit až 65 % sklářských písků a 90 % energie. Více v článku Kontejnery na třídění skla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*