Proč předcházet používání jednorázových plastových obalů? 

Představte si malebnou českou přírodu s rozkvetlými loukami, průzračnými říčkami a lesy plnými zvířat a ptáků. Snad každý z nás by v podobné krajině chtěl žít a jednou ji předat svým dětem. Bohužel, na takto idylické scenérie narážíme spíše zřídka. Krásu krajiny často hyzdí pohozené odpadky. Málokdo si ale uvědomuje, jak negativní dopad pohozený odpad má a že efektivním řešením, jak takovým situacím předcházet, může být i preference opakovatelně použitelných obalů. Jejich používání má mnoho výhod, více prozradí Jakvkuchyni.cz v článku!

Proč predchazet jednorazovym plaastum
Proč nepoužívat jednorázové plastové obaly na nápoje a pití a 7 tipů, jak tomu předcházet na Jakvkuchyni.cz! (Zdroj: Shutterstock.com).

Pokud se zaměříme na jednorázové obaly používané nejčastěji ve spojitosti s jídlem a pitím, patří mezi ně PET láhve a jiné jednorázové plastové obaly na nápoje, hliníkové plechovky, nápojové kartony, mikrotenové sáčky, umělohmotné kelímky či jednorázové plastové obaly na jídlo s sebou (polystyren, kombinované – např. papír a plast).
Proč bychom měli před používáním obalů na jedno použití, zejména pak u plastových obalů, preferovat ty, které můžeme používat opakovaně? Například protože…

Dopady plastových obalů mají negativní vliv na životní prostředí

Lesy, řeky a jezera, které jsou srdcem naší krajiny, trpí následky znečištění plastovým odpadem.
Plastové obaly uvolňují drobné plastové částice, toxické látky a další aditiva, které se při používání či rozkladu pohozeného odpadu uvolňují, dostávají se tak do vody a půdy a do potravního řetězce.
Plastové obaly a výrobky se bez odborného zpracování rozkládají i stovky let, odhaduje se, že takový polystyren se nerozloží nikdy (více v článku Proč třídit odpad? Třeba kvůli době rozkladu v přírodě).
Volně pohozené plastové odpady jsou navíc často zvířaty považovány za potravu a v mnoha případech jim v trávicím traktu zabraňují přijímat jinou potravu, což jim způsobuje vyhladovění a pomalou, bolestivou smrt.

Plastové částice se rozpadají na mikroplasty a nanoplasty (plastové částice menší než nanoplast je menší než 1 µm), které v současné době je nedokážeme z přírody odstranit.

DOBRÉ VĚDĚT
V souvislosti se stravováním bylo zjištěno, že se z jednoho centimetru čtverečního plastového obalu uvolní při skladování v lednici 580 000 mikroplastů a 28 milionů nanoplastů. Při tříminutovém ohřívání jídla v mikrovlnné troubě už jsou to neuvěřitelné 4 miliony mikroplastů a miliarda nanoplastů
! *

Udržitelným řešením je snížení množství produkce a spotřeby plastů

Bohužel se ukazuje, že nestačí plastový odpad pouze správně třídit do příslušných kontejnerů. Jediným skutečně udržitelným řešením je snížení jeho produkce a spotřeby. 

Plastové obaly na potraviny jsou v naší konzumní společnosti běžným jevem. Každodenně si kupujeme nápoje v jednorázových kelímcích, oběd si bereme do plastových krabiček a naše potraviny jsou zabaleny v plastových sáčcích. Mnohdy jsou tyto obaly použity jednorázově či jen na krátkou chvíli a poté zcela zbytečně končí jako odpad.
Více v článku Jak naložit s obaly z kuchyně.

ZAJÍMAVOST
Možná si myslíte, že jeden plastový sáček, do kterého jste si dnes ráno dali v obchodě zeleninu, nedokáže nic změnit, to je ale omyl!

Pokud si každý z nás odpustí jen jeden plastový sáček denně, ve výsledku to mohou být statisíce či miliony kilogramů plastu za rok, které nezamoří naši přírodu a nebude je nutno skládkovat ani draze recyklovat.

Změna začíná u každého z nás 

Snížení množství plastových obalů, zejména pak předcházení užívání jednorázových obalů z plastu, je jediným efektivním řešením tohoto problému. Abychom toho dosáhli, musíme změnit své návyky a spotřebitelské chování.

Jakvkuchyni.cz přináší 7 tipů, jak může každý z nás přispět k udržitelné budoucnosti:

  1. používejte opakovaně použitelné plastové nádoby na jídlo. Namísto používání jednorázových nádob na nápoje a potraviny, jako jsou různé jednorázové plastové krabičky, zvolte víceúčelové nádoby vyrobené z ekologicky šetrných materiálů (například sklo, keramika, porcelán nebo nerezová ocel).
    Tyto nádoby je možné používat opakovaně a tím snižujeme množství vyhozeného plastového odpadu.
  2. Preferujte vlastní opakovatelně použitelné kelímky a nádoby na čaje a kávu oproti jednorázovým: některé kavárny dokonce nabízejí slevy těm, kdo používají vlastní nádobu.
    To platí i pro jiné nádoby na nápoje – není nad vodu ve skleněné či kovové láhvi, kterou po vypití jednoduše opět naplníme. Tyto obaly lze navíc používat v podstatě donekonečna.
  3. Nakupujte zeleninu a ovoce bez obalu: mnoho obchodů nabízí možnost používat své vlastní nádoby a sáčky.
    Sáčky můžeme koupit, nebo si je jednoduše ušít z lehké průhledné látky (například záclonoviny, síťoviny).
  4. Udržitelné obaly v restauracích: preferujte restaurace a rychlé občerstvení, které používají udržitelné obaly na jídlo, nebo opakovatelně použitelné obaly, které lze oproti záloze vrátit.
    Odmítnutím balení do jednorázových plastových obalů můžete podniky motivovat k přechodu na ekologičtější alternativy.
  5. „Osobní odpadkový koš“: pokud jste venku, mějte s sebou malý „osobní odpadkový koš“ (klidně je možné použít obal, ve kterém jste si na výlet nesli jídlo), který poslouží k průběžnému třídění odpadu. Tím zajistíte, že nejen plastový odpad skončí ve správném třídicím kontejneru.
    Více v článku Jak se chovat v přírodě a tipy na třídění odpadu.
  6. Vždy a všude dbejte na správné třídění odpadu: nejlepší je předcházet produkci odpadu, ale pokud plastové obaly použijete, je potřeba je vytřídit dle instrukcí na barevných kontejnerech.
  7. Podporujte změny na politické úrovni: podpořte iniciativy a kampaně (například proti volně pohozenému odpadu, který je celosvětovým problémem, zjistíte více na webu littering.cz.), které usilují o omezení používání jednorázových plastových obalů a podporují udržitelné alternativy.

Záleží na chování každého z nás

Mnoho z nás si to neuvědomuje, jsme to ale právě my, spotřebitelé, kdo hraje klíčovou roli v přístupu k používání jednorázových plastových obalů.
Osobní odpovědnost a změna chování každého z nás nám umožní dosáhnout udržitelné budoucnosti.
Zvolením vhodnějších udržitelných alternativ a snížením množství používaných plastových obalů můžeme společně přispět k ochraně naší planety a udržitelnějšímu stavu životního prostředí pro budoucí generace. Je na nás, abychom jednali zodpovědně a přijali změnu ve prospěch všech.

* Zdroj: https://www.lidovky.cz/orientace/veda/mikroplasty-plasty-plastove-castice-deti-lednicky-mikrovlnka.A230725_162232_ln_veda_ape

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*