Purpurová šalvěj je rostlina vyšlechtěná speciálně pro gastronomii. Poznáme ji podle velmi silného aroma a krásného zbarvení, mimochodem šalvěj má mnoho léčivých účinků. V dnešním článku si povíme, kde se u nás purpurová šalvěj vzala, jaké má využití, jak ji pěstovat doma a na závěr vám prozradíme výborný recept.
K čemu všemu šalvěj využijeme?
Purpurová šalvěj pochází ze Středomoří a lidstvo zná její účinky už déle než 1 000 let. V jakých oblastech můžeme purpurovou šalvěj využít?
- v gastronomii;
- v kosmetickém průmyslu: přidává se do ústních vod, mýdel, šamponů a zubních past;
- v parfumerii;
- je také součástí mnoha hojivých mastí;
- potravinářství je součástí některých bonbónů a žvýkaček. Dříve se dokonce purpurová šalvěj přidávala také do piva a do vína.
Využití šalvěje v kuchyni
Purpurová šalvěj se vyskytuje v mnoha formách – čerstvá, sušená nebo ve formě koření. V kuchyni šalvěj využijeme zejména při dochucování masa. Výborně se hodí k rybám, zvěřině, vepřovému a skopovému.
Pro všechny milovníky masa jsme na našem webu připravili ,,Seriál Maso“, kde se dozvíte mnohem více o již zmiňované zvěřině nebo vepřovém masu.
Purpurová šalvěj najde své uplatnění také v omáčkách, dresincích a másle. Než začneme s šalvějí v kuchyni kouzlit, je nutné mít na paměti její výraznou vůni – proto jí přidávejme do pokrmů jen velmi střídmě. Lehce se totiž stane, že šalvěj přehluší samotnou chuť dochucovaného pokrmu, či suroviny.
Když máme uvařeno, krásné lístky šalvěje nám poslouží jako perfektní dekorace našich pokrmů.
Proč babky kořenářky na šalvěj nedají dopustit?
Jedno staré přísloví říká: „Ten, kdo chce na věky žíti, musí šalvěj v květnu jísti.” Naši předci tomu věřili, ale my už dnes víme, že šalvěj všelék není. Své léčivé schopnosti však nezapře. Pomáhá například při:
- zažívacích obtížích;
- bolestech v krku;
- přílišném pocení;
- ženských potížích.
Šalvěj má také hojivé a dezinfekční účinky. Její schopnosti využijeme, když nás trápí angína, zánět dutin nebo zánět močových cest.
Jak pěstovat šalvěj purpurovou?
Při pěstování purpurové šalvěje platí jednoduché pravidlo: „Čím méně se o ní budeme starat, tím lépe se jí bude dařit.” Na pěstování není náročná. Díky menšímu vzrůstu ji můžeme bez obav pěstovat i doma v květináči. Nejlépe se jí daří na slunných místech s lehkou půdou, tím si u ní zajistíme výrazné aroma.
Řízečky český národ miluje, co kdybychom si je tentokrát zkusili udělat trochu jinak? Vyzkoušejme je se šalvějí.Řízky se šalvějí