Iva Hüttnerová vybírá ty nejlepší rady našich babiček jak napravit a vylepšit pokrmy, jakož i různé triky a fígle kuchařské.
Přesolili jste polévku nebo omáčku? Vhoďte do ní nakrájený syrový brambor či kus chleba, ty sůl vytáhnou. Nebo přes hrnec napněte vlhkou utěrku a slaná pára se do ní nachytá. Přesolené uzené maso ponořte na půl hodiny do mléka.
I přepepřený pokrm se dá ještě zachránit. Stačí nakrájet dvě jablka na větší kousky, vložit je do jídla a krátce povařit. Ostrost jídla se zmírní.
Připálené jídlo postavte s poličkou do studené vody. To, co nedrží u dna, přelejte do jiné nádoby. Nebo do připáleného jídla vložte rozžhavenou vidličku a ponechte, dokud syčí. Bábovka, dort či piškot se nepřipálí, dáme-li do rohu trouby nádobku s vodou. Připáleninu z koláče či buchet ostrouháme struhadlem. Nepřipálí se, když je podložíte pečícím papírem.
Chléb zůstane dlouho čerstvý, dáme-li do chlebníku jablko nebo syrový brambor. Tvrdý chléb změkne, když ho zabalíme do vlhké utěrky a chvíli pečeme v polo-horké troubě. Říká se, že měkký chléb není žaludku prospěšný. Neuškodí, budeme-li ho pečlivě kousati. Dobře se krájí nahřátým nožem. Je-li chléb na topinky moc suchý, navlhčete ho lehce mlékem. Hovězí pečeni či guláš pěkně zahustíme strouhaným tvrdým chlebem.
Sraženou omáčku zkuste zpravit špetkou prášku do pečiva a ponořením hrnce do studené vody. Rajskou omáčku vylepšíte lžičkou medu nebo strouhanou mrkví. Bledá omáčka ztmavne, přidáme-li lžičku zkaramelizovaného cukru.
Dobrý vývar na polévku bude, dáme-li maso do studené vody. Solíme, až když se polívka vaří. Zavářku do polévky vaříme zvlášť, aby se vývar nezkalil. Příliš tuku z polévky odstraníme tak, že ji dáme do lednice, pak studený tuk snadno sebereme. Také kolem kostiček ledu vhozených do polévky tuk ztuhne. Bramborovou polévku zkuste zahustit taveným sýrem, bude chutnější.
Maso při vaření rychleji změkne, dáme-li do vody špetku jedlé sody nebo lžíci rumu. Pečené maso bude měkké, potřeme-li ho před pečením citrónem a chvíli necháme stát. Maso sebetvrdší, vaří-li se s několika listy kopřivovými, změkne. Maso v létě déle uchováme, ponoříme-li ho do sladkého mléka nebo jej posypeme čerstvě mletou kávou. Chuť neutrpí. Maso můžeme kratší dobu uchovat čerstvé tak, že je zabalíme do utěrky namočené v octě, či je hodně obložíme nakrájenou syrovou cibulí, která navíc ochrání maso také před mouchami. Stejně dobrých výsledků docílíme obložením masa kopřivami. Uzené maso dlouho vydrží a neplesniví uložené v otrubách.
Vepřová pečeně bude mít jemnou kůrčičku, když jí potíráme pivem
Kuře při pečení trochu poprášíme moučkovým cukrem. Sekaná se při pečení nerozpadne, dáme-li do ní trochu škrobové moučky. Řízky pěkně osmažíme, když je po klasickém trojobalu ještě protáhneme rozšlehaným bílkem. Aby při smažení tuk neprskal, do omastku dejte kolečko mrkve nebo syrového bramboru. Karbanátky můžeme smažit na posolené pánvi bez tuku. Mají dost svého. Dobře je nastavíme strouhaným bramborem nebo mrkví.
Játra solíme až hotová, aby neztvrdla.
Párky a jitrnice při vaření neprasknou, přelijeme-li je vroucí vodou.
Suchý salám před loupáním ponořte na chvíli do studené vody.
Zabitá husa se lépe oškube, položíme-li přes ni mokrý hadr a žehličkou přežehlíme. Husy i slepice škubejte hned po zabití, dokud jsou ještě teplé.
Holoubata jsou nejchutnější v máji, husy v listopadu.
Čerstvá ryba se pozná dle jasných očí. Ryby solíme čtvrt hodiny před pečením, aby se nerozpadly. Šupiny z ryby snadno oškrábeme, ponoříme-li ji na okamžik do vroucí vody. Mořské ryby před pečením pokapeme citrónem a vložíme do kyselého mléka – nebudou páchnout rybinou. Při smažení ryb přidejte do oleje trochu citrónu nebo postavte vedle sporáku misku s octem. Zápach zmizí.
Podívejte se i na další kuchyňské fígle a triky našich babiček. Iva Hüttnerová už radila, k čemu použít brambory, ocet a sůl.
Dobre rady nad zlato
h2F8
Paní Iva je kouzelná ve všech svých uměleckých směrech!!
Hlavně nás starší úplně fascinuje !!!
M.G.