Rady našich babiček na jarní očistu těla: Zkuste ostropestřec nebo medvědí česnek

Pomalu přichází jaro a vy se možná cítíte unaveni. Přitom se nejedná o nějaký novodobý problém, už naši předkové se s ním potýkali, proto také zařazovali do svého jídelníčku období půstu. Ten spojovali s obdobím Velikonoc, respektive 40 dny před nimi. S jarní únavou vám pomůže zatočit snadná očista těla, ke které vám můžou pomoci osvědčené rady a tipy našich babiček. Zkuste třeba náš detoxikační bylinkový výluh nebo elixír z ostopestřce mariánského.

Rady našich babiček na jarní očistu těla

Kdy potřebujeme detox?

To, že naše tělo potřebuje detox, může provázet hned několik příznaků: nečistou pleť, zápach z úst, nadměrnou žravost, či ztrátu chuti k jídlu, což se projevuje nadváhou či podváhou. Dokonce se projevuje chronickou zácpou nebo průjmem, zakalenou močí, ale také slzením nebo pálením očí. V neposlední řadě je třeba zmínit i případné bolesti hlavy, páteře či únavy. Pokud se vám ale zrovna nechce začínat s půstem, máme tu pro vás několik jednoduchých tipů, díky kterým nejenže detoxikujete své tělo, ale také nastartujete jeho správné fungování. Pochopitelně alfou a omegou je potřeba pít dostatečné množství čisté vody, ale to není vše, existuje hned několik různých potravin, které vám s detoxikací nejen pomohou, ale také ji nastartují. Je důležité si ale pamatovat, že nestačí zapojit jednu nebo více potravin, je třeba upravit celý jídelníček, upustit od těžkých jídel a zapojit do své stravy první čerstvé potraviny, jakými jsou např. mladé kopřivy, pampeliškové listy, mladý špenát a další zelené listy, které se objevují nejen na zahrádkách. Vaše tělo vám za respektování přirozeného výběru potravin poděkuje.

Jaké jsou detoxikační potraviny?

Kysané zelí

Ještě než se objeví čerstvé potraviny, sáhněte po tomto elixíru života. Kromě detoxikace vám do těla přirozenou cestou přivede minerály a vitamíny (jako například betakaroten, vitamín A, C, E, B a K). Díky tomu se vám zvýší imunita a zlepší duševní rovnováha. Je zajímavé, že kysané zelí je tělu prospěšnější než zelí čerstvé. Je třeba mít ale na paměti fakt, že sterilizací a tepelnou úpravou se tělu prospěšné látky ztrácejí, proto jezte jen klasické kysané zelí ideálně od malovýrobce.

Pokud se vám zrovna nechce zelí jíst, vypijte denně dvě deci zelné šťávy.

Brambory

To že, brambory ocení nejen vaše srdce, cévy, ale také třeba vlasy možná víte, ale o detoxikaci se toho moc neví. A přitom si stačí uvařit brambory ve slupce (ideální jsou nové) a k nimi popíjet podmáslí.

Česnek a medvědí česnek

Denní příjem česneku by měl být 4-5 stroužků. Díky česneku se do těla dostane dostatečné množství esenciálních aminokyselin, které nejen chrání játra, ale také pomáhají produkovat žluč, díky níž se vyplavují z těla toxiny. Jarní variantou je použít medvědí česnek, chuť listů není tak výrazná jako u normálního česneku, ale účinky jsou obdobné, navíc si jej můžete natrhat v lese zadarmo. Česnek, zelenina

Ostropestřec mariánský

Semínka tohoto fialového bodláku zažívají renesanci. Již naši předkové věděli, že jejich účinky jsou skvělé pro naše játra. Stejně tak je pro tělo blahodárný z nich vylisovaný olej. Naše babičky si nejčastěji dělaly léčebný elixír. Na ten budete potřebovat 100 g semínek a 70 g za studena lisovaného oleje. Semínka stačí rozemlít a smíchat s olejem. Takto připravenou směs konzumujte vždy po jídle (1 lžička).

Bříza a březová voda

Možná jste si všimli, že poslední dobou je velmi populární kokosová voda z mladých ořechů, která sice tělu dodá prospěšné látky, ale my pro kvalitní životabudič nemusíme chodit daleko.  Bohatě nám vystačí bříza. Voda z břízy se sbírá na jaře naříznutím z čerstvě probuzených stromů, takto odčerpaná blahodárná tekutina má trvanlivost pouze pár dní, ale je možné z ní díky její nasládlé chuti připravit šťávu nebo sirup. Při její pravidelné konzumaci dochází k pozitivní úpravě hladiny cholesterolu v krvi a k vyplavení tělu nebezpečných toxinů.

Jablečný ocet

Tento elixír zná mnohá žena, protože konzumace lžičky octa ráno na lačno nastartuje metabolismus a s ním i spojené hubnutí. Pokud by vám přišla chuť příliš intensivní, rozmíchejte ji ve sklenici vody. Díky pravidelnému dodržování tohoto rituálu se vám nejen detoxikuje tělo, ale také optimalizuje krevní tlak a cholesterol.

Ne každému vyhovuje octová chuť, pokud to zrovna u vás je důvod, proč to nevyzkoušet, zvolte jablečnou dietu. Po dobu tří dnů jezte jen jablka (cca 1,5 kg denně) a zapíjejte je vodou (cca 3 litry).

Zázvor

Kromě jiného dokáže zázvor stimulovat kardiovaskulární systém, čímž napomáhá k filtrování toxinů z těla. Stačí jej denně konzumovat ideálně čerstvý. A nemusí to být nutně v jídle, můžete si připravit i zázvorovou limonádu. Pokud ji budete chtít ještě vylepšit, přidejte lístky koriandru.

Jarní divoce rostoucí zelenina a byliny

Jakmile vyraší první výhonky kopřiv, vaříme z nich pročišťující čaj, který naše tělo zbaví zimních nánosů. Na jeden šálek stačí přelít vařící vodou lžíci kopřiv. Tento lahodný a blahodárný zelený čaj nesladíme a můžeme ho pít třikrát denně, ale ne déle než čtyři neděle. Po čtrnáctidenní pauze můžeme pokračovat – to už budou kopřivy dost velké. Budeme-li je na jednom místě pravidelně trhat či kosit, vypěstujeme si nízké, křehké, stále mladé rostlinky, použitelné až do pozdního léta. Hodí se nejen do čaje, můžeme z nich dělat špenát, polévku, přidávat je do nádivky. Tradičně se dávají do velikonoční hlavičky spolu s dalšími jarními rostlinkami: potočnicí, popencem, mladými lístky pampelišky, sedmikrásky a jitrocele. Je to energetická bomba, která nás nabije mladou silou rašícího jara! A když k tomu všemu ještě přidáme pupeny hlohu, maliníku, ostružiníku nebo černého rybízu, výhonky ředkvičky, řeřichy, slunečnice či hořčice a mízu břízy, zimní strádání bude dokonale zapomenuto. V pupenech a zárodečných tkáních rostlin jsou velice účinné a zdraví prospěšné látky: enzymy, hormony, stopové prvky, vitamíny. A radost můžeme mít i z toho, že je to úplně zadarmo a že jsme se při sbírání krásně prošli jarní přírodou.

Recept na detoxikační výluh

Do pitného režimu zapojte také speciální výluh po dobu 12 dnů, ten si připravte vždy večer čerstvý. Připravíte si ho jednoduše smícháním čaje z kopřivy, pelyňku, řebříčku, rozmarýnu, šalvěje a třezalky. Pak stačí tři polévkové lžíce směsi přelít 750 ml vody a nechat přes noc odstát, ráno sceďte a tekutinu nechte přejít varem a ještě teplý šálek čaje vypijte na lačno, zbytek upíjejte v průběhu dne. Pozor! Žádný detox by nemělo provázet nevyvážené stravování nebo dlouhodobé hladovění v rámci drastických diet!

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Bylinky v kuchyni". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*