Rebarbora nebo-li reveň je zelenina, která se používá v našich kuchyních spíše jako ovoce. Rebarbora pochází z Tibetu, kde je oceňována především pro své léčebné účinky.
U rebarbory se konzumují pouze řapíky, a to tepelně opracované, nikdy syrové. Sklízet ji můžete průběžně (uřezáváním stvolů) až do konce června. Přesněji, naši předkové určili datum 24.6., poté už obsahuje příliš kyseliny šťavelové a tak není příliš dobrá.
Pro zdraví
Tato rostlina obsahuje významný zdroj vitamínů a minerálních látek, které příznivě ovlivňují krevní oběh a nervovou soustavu. Dokonce obsahuje kyselinu pantotenovou, která má pozitivní vliv na vlasy a pokožku. A to rozhodně není vše, obsahuje také hodně vlákniny, která ovlivňuje peristaltiku střev. A i když má spoustu pozitivních vlastností, musíte být u této rostliny obezřetní, zejména pokud trpíte onemocněními močových cest.
Pro zamezení nepříznivých účinků je vhodné současně s rebarborou podávat mléčné výrobky, které mají vysoký obsah vápníku. Proto se rebarborový koláč se obvykle peče v kombinaci s tvarohem.
Jak v kuchyni
Před každou přípravou je třeba rebarboru oloupat a odříznout koncovou část (list). Pokud zrovna neděláte koláč, je dobré rebarboru krátce povařit v cukrové vodě. Díky tomu ztratí ostrou palčivou chuť, poté se dá využít do salátů nebo moučníků. Rebarboru můžete použít také naslano. Objevuje se v asijské kuchyni, kde se přidává například do čočky. Nebo ji můžete jednoduše podusit na másle a dát na chvíli zapéct se strouhankou, získáte tím osvěžující přílohu zejména k masům.
Podle našich babiček se dá nakrájená ve vodě uchovávat i několik měsíců. Nebo ji jednoduše zasterilujte, případně zamrazte.
Netradiční linecký rebarborový koláč s chřestem
Rebarborový koláč zná každý, ale jeho netradiční verzi se zdravý prospěšným chřestem už málokdo. Ohromte návštěvu něčím novým.
Recept - suroviny a postup