Reportáž z farmářských trhů: Pečivo a jeho role v našem jídelníčku

Mezi pečivo řadíme všechny výrobky, které se pečou. Pečivo obecně (a tedy i chléb) se dá rozdělit na kynuté a nekynuté. Nekynuté pečivo dodnes dominuje v arabské a indické kuchyni.
Patří tam tedy také například palačinky, lívance, piškoty, bramborové placky nebo různé zákusky a dorty, které jsou samostatnou kapitolou, a jejich výrobců je dnes již celá řada.

IMG_2914 aNejstarším známým pečivem, je chléb (hovorově chleba). Jeho existenci lze, dle dosud známých historických pramenů, doložit již v době 10 000 let před naším letopočtem.
Vývoj pečení chleba ovlivňovala dostupnost surovin, společenské a kulturní zvyklosti, způsob stravování a možnosti uchovávání potravin.
Kváskový chleba, tak jak jej známe dnes, je součástí našich jídelníčků kratší dobu. První zmínky datují archeologové před 4000 lety do starého Egypta. Pečivo patřilo, a dodnes patří, mezi základní potraviny a život bez něj si dovedeme těžko představit.

Zajímavosti: Přibližně ze stejné doby, kdy se objevil kvasnicový chléb, pochází i základy vaření piva.  Chléb byl určen v minulosti pouze bohatým a privilegovaným osobám.

Proč pečivo nakupovat na trhu?

Chléb i další pečivo patří jednoznačně k nejvyhledávanějším produktům na farmářských trzích. Důvodů je hned několik – především je to kvalita a pestrost nabídky. Ručně vyráběné výrobky lákají svou vůní, mají výborné chuťové vlastnosti, jsou vždy čerstvé a každý výrobce má několik svých jedinečných osvědčených receptů, které jinde prostě neseženete. Příkladem je chléb s kopřivou zastoupený v nabídce na předvelikonočních farmářských trhů. Velmi oblíbené je vánoční pečivo, které si můžete vybrat a objednat dle vlastních požadavků.
Výrobci se v současnosti také vrací ke starým a osvědčeným recepturám. V minulosti se do těsta také začala přidávat různá semena, ovoce nebo bylinky. Dnešní pestrá nabídka pečiva různých příchutí je inspirována starými recepturami a těší se čím dál větší oblibě. Velmi oblíbený je zejména kváskový chléb.

Výrobci a prodejci pečiva na trzích se od těch běžných liší také tím, že vše zpracovávají ručně. Někteří z nich používají mouku mletou na kameni, k dochucení pečiva používají minimum soli. Mezi nejoblíbenější výrobky na trhu patří housky a žemle, kynuté koláče a skořicové šneky, buchty a koláče, včetně známých frgálů.
Můžete si vybrat tradiční zákusky a dorty, jako například velmi oblíbené věnečky a větrníky, kokosky, medovníky, ale i ty, které mají svou tradici jinde – mrkvové dorty, brownies, banánové dorty, cup cakes a nepřeberné množství dalších.

IMG_2940 a IMG_2959 a

Trend současnosti: kváskový chleba… Zvládnete jej upéct doma!

Základem pro výrobu chleba v našich podmínkách je kvalitní mouka a kvásek.

Kváskový chléb je rozhodně jedním z hlavních taháků sortimentu pekařů na farmářských trzích. Těsto připravené z kvásku totiž potřebuje více času ke kynutí, proto také většina velkovýrobců sáhne při výrobě po droždí, a tím celou přípravu urychlí.
Zajímavost: Kvasinky obsažené v droždí potřebují ke svému rozmnožování cukr.

Kvásek je přirozenou metodou „kypření“ těsta a vzniká smícháním celozrnné žitné mouky a vody. Díky vlastnostem žita a přítomnosti mikroorganizmů začne směs za pokojové teploty kvasit, sacharidy se začnou rozkládat na oxid uhličitý a tyto bublinky těsto kypří a dodávají mu typickou nakyslou chuť a vůni.
Kváskový chléb si můžete vyrobit i sami (recept zde). Pokud jste odhodlaní pustit se do pečení kváskového chleba, ale neumíte si kvásek zatím sami připravit, máme pro Vás radu… Pro kvásek se totiž můžete vydat k sousedovi!

Pomůže Vám kvásková mapa (zde - http://www.cuketka.cz/kvasek/kvasek.html)

Kváskové těsto se používá i na výrobu koláčků a sladkého pečiva.

Je libo pečivo bezlepkové nebo raw? Farmářské trhy jsou rájem specialit!

Bezlepkové pečivo je jedním z velmi oblíbených a vyhledávaných produktů. Výrobci se přizpůsobili IMG_3180 apožadavkům a potřebám spotřebitelů, a tak se bezlepkové pečivo stalo běžnou součástí nabídky farmářských trhů. Více o lepku zde.

Zajímavostí je i tepelně nezpracované „pečivo“ – tzv. raw. V nabídce farmářských trhů najdete chléb, ale i celou řadu krekrů různého složení i příchutí (základ často tvoří různá semínka a řepa, zelí, ořechy, olivy a další).
Velmi populární jsou sladkosti v podobě raw verze rafaela, bounty, fidorky, malinových, čokoládových a jiných dortů, jejichž korpus je nepečený a skládá se z různých rozemletých ingrediencí (ořechů, nepraženého kakaa, arašídového másla apod.).

Jak uchovávat pečivo?

Pečivo, pokud možno, kupujeme vždy čerstvé. O tom, jak uchovávat pečivo v domácnosti, se stále vedou diskuze.
K uchovávání chleba prodejci doporučují utěrku nebo plátěný sáček, nikdy ho nedáváme do igelitového sáčku, který je ideálním prostředím pro vznik plísní.
Správně zabalený chléb vydrží i několik dní. Konzumovat můžeme také tvrdnoucí pečivo, které můžeme po zapečení sníst.
Další známou možností pro uchovávání chleba je jeho zamražení. Více o správném skladování pečiva najdete zde.

Pokud se nám nepodaří pečivo zkonzumovat včas, jeho zbytky můžeme třídit do bioodpadu nebo na kompost.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Farmářské trhy". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*