Pstruh obecný – latinsky Salmo trutta, slovensky Pstruh obyčajný, anglicky Trout a německy Forelle. Pstruh je oblíbenou rybou pro různé kuchyňské úpravy. V tomto dílu seriálu Rybí speciál se dozvíte třeba to, jaké druhy pstruhů žijí u nás, kam se za nimi v ČR vypravit a různé další zajímavosti. Jakvkuchyni.cz si pro vás připravilo také dva skvělé recepty na jejich přípravu!
Pstruh se vyskytuje v Evropě v několika poddruzích, které rozdělujeme na základě oblastí, v níž se pstruh nachází. Patří mezi ně například pstruh obecný mořský (Salmo trutta), pstruh obecný baltský (Salmo trutta trutta), pstruh obecný kaspický (Salmo trutta caspius) a další. V našich vodách žije pstruh baltský a černomořský.
V České republice se nejčastěji můžeme setkat se pstruhem obecným, pro kterého je charakteristické žluté zbarvení s černými a červenými tečkami.
Kam se u nás vypravit za pstruhem?
Pstruh je velmi plachá ryba často vyhledávající úkryty. Vyskytuje se v řekách, říčkách, potocích, a to i horských. Jeho revír najdeme většinou pod údolními nádržemi, kde je vypouštěna chladná voda. Pokud byste ho chtěli zahlédnout a jít „na jistotu“, tak se vydejte do oblasti na Dyji pod Vranovskou přehradou.
Víte, že…?
- Doba hájení pstruha je od 1. září až do 15. dubna.
- Pokud máte rybářský lístek a chtěli byste vyrazit na pstruhy, tak jejich minimální lovná délka je 25 centimetrů, v některých zemích až 27 centimetrů.
- Tato sladkovodní ryba patří do čeledi lososovitých.
- Najdeme ho téměř v celé Evropě.
- Vyskytuje se i ve velkých nadmořských výškách – například na Slovensku ho můžeme potkat v horských říčkách až 1 500 metrů nad mořem.
- Je to dravá a všežravá ryba.
- Běžně dorůstá 20 až 40 centimetrů, maximum je 110 centimetrů.
- Rozmnožuje se od září do února.
- Pstruh je samotář.
Jaké má pstruh denní menu?
Pstruh se živí především živočišnou potravou. Mezi největší pochoutky patří drobný vodní hmyz a jeho larvy a pijavice. Větší jedinci mají rádi i drobné rybky. Nepohrdnou ani náletovým suchozemským hmyzem.
TIP Jakvkuchyni.cz
Pstruh patří na seznam pěti nejzdravějších ryb vůbec. Je bohatý na omega 3 mastné kyseliny, fosfor, selen a vitaminy skupiny B. Tento vitamínový mix nám pomáhá k očištění organismu, vstřebávání vápníku, podporuje správnou funkci štítné žlázy a také chrání náš kardiovaskulární systém.