Každý pěstitel netrpělivě očekává okamžik, kdy z půdy vykouknou zelené výhonky. Jakmile rostlinky zesílí a povyrostou, potřebují více prostoru a právě v tu chvíli nastává ten správný čas na jejich přesazování. Ale pozor, bylinky jsou náročné a vyžadují něžné zacházení!
Zelené princezny
Sazeničky bylinek jsou choulostivější než sazenice květin nebo zeleniny, protože mají jemnější kořínky. Při přesazování je proto třeba postupovat opatrně. Ideální doba nastává, když rostlinky povyrostou do výšky cca 4 cm a mají pár lístečků.
Například u bazalky počkáme, až bude mít dvě patra lístků, pak máme jistotu, že i kořínky jsou dostatečně silné, aby se uchytily v novém prostředí.
Pro přesazování jsou vhodné plastové květináčky, ale dobře poslouží i průhledné obaly od rajčat nebo jahod, které musí mít ve dně otvory pro odtok přebytečné vody.
Oregano nebo mateřídoušku, které rostou v trsech, přesazujte co nejpozději, a rovnou do nového prostředí – do velkého květináče nebo na záhon.
Méně vody, ale pravidelně
Bylinky nijak nepřihnojujte, mohli byste jim spíš ublížit. Většina z nich pochází z oblastí kolem Středozemního moře a je tedy zvyklá na „chudší“ půdu bez většího množství živin.
Také se zálivkou je třeba zacházet uvážlivě. V prvních dnech je lepší sazeničky jen rosit, protože proud vody by je mohl polámat. Později, když zesílí, je už můžeme normálně zalévat.
Pozor také na sesazování různých druhů dohromady – některé bylinky potřebují více vody (petržel, rozmarýn, šalvěj…), jiné naopak vyžadují spíš sušší prostředí a odpustí vám, i když je několik dní nezalijete (tymián, rozmarýn, levandule…).
Obecně ale rostlinám víc prospívá, pokud jim každý den poskytnete trošku zálivky a můžou mít stále příjemně vlhký substrát, než když je jednou za týden přelijete.
Chtějí slunce
Do nádobek, kam budete umisťovat sazeničky, vložte na dno trochu kamínků, a na tuto drenážní vrstvu nasypejte substrát pro výsev a množení nebo obyčejný smíchaný s rašelinou.
Zasaďte opatrně rostlinky a květináčky umístěte na místo, kde budou mít dostatek světla. Pokud byste je totiž v bytě ponechali na temném místě, vyrostly by vám jen neduživé nažloutlé výhonky s maličkými lístky, které by časem zašly. Ideálním místem v bytě je proto okenní parapet, orientovaný nejlépe na jih nebo na západ, který je zárukou dostatečného slunečního svitu.
Jen dejte pozor, pokud máte pod oknem radiátor, aby vám substrát příliš nevysychal. Bylinkám se nejlépe daří při teplotách kolem 15-20 °C.
Po 3 až 5 týdnech – hodně záleží na množství slunečních dní – jsou už bylinky dostatečně silné, abyste je mohli přesázet rovnou ven na záhony, do truhlíků nebo velkých květináčů.