Také se vám stává, že v hypermarketu vidíte potraviny, které jste v životě nejedli? A potraviny, které znáte jen z knížek? Nebojte se experimentů – a společně s námi vyzkoušejte vodnici, batáty, kardamon nebo kapary.
Vodnice neboli brukev řepák
Tato rostlinka nemá své jméno jen tak nadarmo. Obsahuje až 90 % vody, minimum kalorií a naše tělo nadopuje vlákninou. Před objevením Ameriky měla v Evropě popularitu, kterou později nahradily brambory. Nejvíce je podobná nepálivé ředkvičce a kedlubně. Vhodná je do salátů, polévek, skvěle chutná i zapečená, můžete ji chroupat také syrovou.
Batáty
Mohli bychom je přirovnat k našim bramborám, i když s nimi v žádném vztahu nejsou. Batáty patří botanicky do rodiny svlačců. Jsou velmi populární v Jižní Americe, kde se hojně pěstují a konzumují. Batáty obsahují hodně vlákniny, ale také minerálních látek, betakarotenu a vitamínu C. Setkat se můžete s třemi druhy, suché a moučné, měkké a lojovité nebo krmné s hrubější strukturou. Žlutější a oranžové odrůdy jsou sladší, světlejší typy mají moučnější chuť. Batáty je dobré konzumovat se slupkou, tím dostanete do těla více živin a vitamínů. Tento druh brambor můžete připravovat jako tradiční brambory – můžete je zapéct, udělat z nich kaši, hranolky, bramboráky nebo bramborové chipsy.
Výborný je batátový krém s dýní. Dýni a batáty po uvaření rozmixujte a do směsi přidejte podmáslí nebo zakysanou smetanu. Ochuťte muškátovým oříškem, okořeňte dle chuti a máte výbornou přílohu k masu nebo samostatný pokrm, který zasytí a zahřeje.
Klíčky brokolice
Klíčky brokolice sice na první pohled nevábí, ale jsou doslova nabité pro tělo blahodárnými látkami (enzymy, minerální látky, vitaminy). Klíčky podporují imunitu a údajně podporují aktivitu enzymů, které neutralizují rakovinové buňky. Svoji popularitu si zatím získávají v módních restauracích po celém světě. Vy si tuto lahůdku můžete dopřát za pár korun, a to jako přílohu do salátů, nebo jako součást skvělé pomazánky.
Kerblík
Kerblík (lidově zvaný stoklasa nebo třebule) vám chutí připomene petrželku. Je velmi oblíbený především ve francouzské kuchyni. Kerblík pokrmy zjemní a příjemně dochutí. Hodí se do omáček, polévek, chutná dobře v salátech, jako příloha k rybám (v kombinaci s pečenými bramborami je fantastický). Vhodný je na grilované pokrmy, chlebíčky nebo jednohubky. Kerblík podporuje trávení, detoxikuje organismus a snižuje vysoký tlak.
Kerblík můžete pěstovat doma za okny. Na jaro tak budete mít snadno po ruce zdravou a voňavou jarní bylinku, která vás posílí vitamínem C.
Maniok
V Africe patří maniok mezi hlavní potraviny, bez které se přes půl miliardy lidí v Africe nedokáže obejít. Tato potravina, která obsahuje hodně škrobu, je nejvíc podobná našim bramborám a proto se dá i podobně upravit. Jako sušený se používá do různých omáček nebo polévek. Jakmile maniok okrájíme, narazíme na bílou dužinu, kterou je velmi dobré pečlivě opláchnout a povařit. Některé starší odrůdy mohou obsahovat menší množství kyanovodíku, který se zničí řádným povařením.
Kardamon
Tato rostlinka, která pochází z dálného Východu, kde je velmi oblíbená, má vlastnosti podobné zázvoru. Dochutíte s ní některé druhy pečiva nebo nápojů. Kardamom působí příznivě na zažívání, pomáhá při žaludečních potížích nebo pálení žáhy. Rozkousáním několika kardamonových semínek zklidníme svou nervovou soustavu a osvěžíme dech. Kardamon také funguje jako skvělé afrodisiakum. Zatím stále patří mezi dražší koření. O kardamonu jsme také psali v článku o indickém koření.
Kapary
Kapary jsou chuťově výrazné kuličky naložené ve slaném nálevu, které nám ochutí celou škálu různých jídel. Dají se použít na těstoviny, saláty, pizzu nebo jako přísady do omáček či mas (dobře chutnají v mletém mase, kterému dodají zajímavou chuť). Kapary působí preventivně proti celé řadě nemocí, snižují riziko rakoviny a pomáhají při trávení.