V dalším díle seriálu Těstoviny najdete informace o možnostech využití těstovin v kuchyni. Mohou být hlavním chodem, přílohou a takové domácí nudle, nebo oblíbené celestýnské nudle, dodají vývarům pořádný šmrnc! Recept na přípravu domácích nudlí, zajímavosti o instantních nudlí a tipy na těstovinové recepty přináší v článku Jakvkuchyni.cz!
Těstoviny mají různé tvary, chutě i způsoby využití v kuchyni se liší. Základní dělení těstovin prozradí článek Průvodce světem těstovin v infografice.
V tomto dílu seriálu Těstoviny se zaměříme na různé druhy těstovin a jejich kulinárního využití.
Těstoviny totiž můžeme použít do polévek, jako hlavní chod v kombinaci o masem a omáčkami, do salátů, nebo jako dezert.
Těstoviny a nudle do polévek
Polévkové těstoviny, to nejsou jen nudle a nudličky, ale i různé tvarované těstoviny, u nás se velké oblibě těší těstovinová písmenka.
Těstoviny v polévkách jsou vlastně tzv. zavářka – to znamená, že se připravují vařením přímo v polévce.
Právě zavářky, a také tzv. těstovinové vložky – těstoviny se připravují zvlášť, vkládají se do talíře a zalévají hotovou polévkou, se využívají k zahuštění polévky a zvýšení její výživnosti a sytivosti.
DOBRÉ VĚDĚT
Tzv. celestýnské nudle, i když tomu název nasvědčuje, nejsou ve skutečnosti těstoviny, jedná se vlastně o palačinku. To ale nic nemění na tom, že jsou celestýnské nudle opravdu slavnostní a oblíbenou těstovinovou vložkou hojně užívanou ve vývarech.
Recept na přípravu domácích celestýnských nudlí na www.jakvkuchyni.cz/recepty/celestynske-nudle.
Chcete si připravit vlastní polévkové nudličky? Není nic jednoduššího, pusťte se do jejich přípravy podle receptu Jakvkuchyni.cz!Domácí nudle do polévky
Kromě polévek hrají těstoviny nepostradatelnou roli také jako příloha jídel – někdo si nedokáže představit kuře na paprice bez kolínek, jiný houbovou omáčku bez noků…
Těstoviny jako příloha
Oblíbená, jednoduchá a rychlá příloha – i takto v kuchyních často připravujeme těstoviny. Občas jsou ale považovány za ne zcela zdravou alternativu. Jak to tedy je?
V podstatě se nejedná ani tak o samotné těstoviny, jestli se bude jednat o zdravé, dietní nebo kalorické jídlo vlastně rozhoduje zejména způsob kulinární přípravy.
DOBRÉ VĚDĚT
Pokud se těstoviny servírují s těžkou smetanovou a tučnou omáčkou s minimem bílkovin, pak jde o opravdu kalorické jídlo a v jídelníčku by se mělo objevovat jen příležitostně. Příkladem takto nevyváženého jídla jsou smetanové omáčky. Pokud ale při přípravě použijeme spíše nízkotučný sýr, riccottu, cottage apod., mohou být spolu se zeleninou chutnou těstovinovou přílohou k pečenému lososovi.
Jídla připravovaná s dostatkem zeleniny a bílkovin mohou být zdravou variantou – zkuste je třeba v kombinaci s luštěninami.
Na nutriční hodnotu těstovin má i jejich způsob vaření. Ideálně uvařené těstoviny, na skus (al dente), to není jen kvůli chuti.
Čím více budou těstoviny rozvařené, tím více stoupá jejich glykemický index a klesá sytivost. Zároveň také stoupá pravděpodobnost, že sníme větší porci.
Těstoviny ale nemusí být jen z klasické mouky. Už jejich základ může být nutričně hodnotnější a nabízí navíc zajímavé chutě.
Za vyzkoušení stojí například proteinové těstoviny, které se hodí v kombinaci se zeleninou, vejci, ale maso není nutné – zdrojem bílkovin jsou právě samotné těstoviny.
Těstoviny v hlavní roli
Ani jako hlavní aktér celého jídla těstoviny neztratí tvář, ani své kouzlo. Jsou v podstatě univerzálním základem, protože z nich jde připravit jídlo slané, sladké nebo třeba zapečené. Záleží jen na tom, na co zrovna máme chuť.
5 tipů na recepty, kdy jsou těstoviny hlavní chod:
- Bylinkovo-rajčatová pasta s hořčično-smetanovou zálivkou
- Zapečené těstoviny s lososem a se špenátem
- Zapečené těstoviny s tvarohem a jablky
- Těstoviny s cuketou a hráškem
- Smetanové těstoviny se šalvějí a šunkou
Instantní nudle
V kuchyni se setkáváme také s instantními nudlemi, které jsou u nás často k dostání v podobě sušených bloků instantních nudlí.
Instantní nudle jsou určené k doslova expresní přípravě, stačí je jen zalití horkou vodou a nechat chvíli odležet. Svou rychlostí a snadností přípravy jsou ideálními těstovinami na cesty.
Ovšem způsob jejich výroby z nich dělá jídlo, které by se opět v jídelníčku mělo objevovat jen okrajově.
Instantní těstoviny nepoužíváme v kuchyních dlouho – poprvé se na trhu objevily v roce 1958 v Japonsku. V roce 1971 se začaly prodávat v cestovní variantě v hrnečku většinou doplněné o koření či ochucené sušené příměsi. Dnes se prodávají pod mnoha značkami po celém světě.
Většina instantních těstovin se suší smažením, které zajišťuje, že nudle budou rovnoměrněji vysušené. Takovýto způsob přípravy těstovin ovšem zvyšuje podíl tuků až na 30-50 %.
Méně využívanou variantou je pak sušení vzduchem, u takových nudlí je obsah tuku kolem 3 %, ale vyžadují delší čas přípravy.
Z nutričního hlediska nejsou ideální ani dodávané sáčky a dehydrované omáčky. I když jsou nesporně chutné, tak obsahují vysoké množství soli, umělých dochucovadel a příměsí.
Těstoviny ve všech formách jsou způsobem, jak si obohatit jídelníček. Nebojte se do svého repertoáru receptů přidat další, ať se neošidíte o skvělou chuť těstovin v kombinacích, které třeba neznáte.
Autoři: Tým nutričních terapeutek Nutrifit