V potravinářském průmyslu dochází neustále k nejrůznějším inovacím a tento trend se projevil i v oblasti výroby těstovin. Cílem je vyrábět nutričně vyvážené produkty a celkově zpestřit nabízený sortiment. Na trhu samozřejmě stále převládají klasické pšeničné těstoviny, ale do popředí se dostávají také těstoviny celozrnné, bezlepkové či právě proteinové. Nutriční hodnoty a další zajímavosti o proteinových těstovinách přináší v seriálu Těstoviny web Jakvchyni.cz!
Proteinové těstoviny – z čeho se vyrábí a další zajímavosti
K výrobě proteinových těstovin se používají především luštěniny, protože jsou bohaté právě na rostlinné bílkoviny, tzv. proteiny.
Nejčastěji se můžeme setkat s těstovinami z červené čočky, cizrny, zelené sóji, černých fazolí aj.
Zatímco klasické těstoviny se vyrábí z nekynutého těsta za použití pšeničné mouky, vody a případně vajec, proteinové těstoviny se nejčastěji vyrábí přímo z konkrétní luštěninové mouky a vody. Pochutnat si tak můžeme na kvalitních těstovinách čistě z luštěnin.
Jsou však i tací výrobci, kteří složení klasických těstovin obohatí pouze o velmi malé množství luštěninové mouky a i takový výrobek rafinovaně uvedou na trh pod označením luštěninové těstoviny. Chytáky pro nás spotřebitele jsou na každém kroku, proto stále platí pravidlo o pečlivém sledování informací uvedených na obalech potravin (podrobněji v článku Označování potravin – co najdeme na obalu).
Složení a nutriční hodnoty proteinových těstovin
Jak již název „proteinové těstoviny” napovídá, odlišnost od klasických těstovin bude právě v obsahu bílkovin, tedy proteinů.
U klasických pšeničných těstovin je obsah bílkovin na 100 g v syrovém stavu 10-14 g (vyšší množství je v těstovinách celozrnných a vaječných). U proteinových těstovin je zastoupení bílkovin v rozmezí 20-45 %. Na 100 g potraviny je to tedy většinou 20-45 g.
Pokud se ve složení produktu navýší obsah bílkovin, logicky musí klesnout podíl jiného nutrientu. V tomto případě dojde ke snížení podílu sacharidů, jejichž množství je u proteinových těstovin v průměru 45-55 g / 100 g (v porovnání s klasickými těstovinami, kde je obsah sacharidů cca 70-75 g / 100 g).
Existují však i takové proteinové těstoviny, kdy se obsah sacharidů může pohybovat jen okolo 15 g / 100 g a zároveň je obsah bílkovin vyšší, tzn. přibližně 45 g / 100 g. Toho se většinou docílí přidáním přímo daného luštěninového proteinu k luštěninové mouce ještě při výrobě.
Třetí základní živina, tuky, zůstává prakticky na stejné úrovni u obou výše zmíněných druhů, změna se může pohybovat pouze v rámci jednotek gramů.
Co je však u proteinových těstovin ještě patrné, je navýšení obsahu vlákniny až na 15-20 g / 100 g potraviny.
Stejně tak je i vyšší obsah vitaminů a minerálních látek podle druhu zvolené luštěniny než u klasických těstovin.
Proč jíst proteinové těstoviny?
Luštěniny obecně řadíme k potravinám s vysokou nutriční hodnotou a měly by se vyskytovat v našem jídelníčku pravidelně.
Proteinové těstoviny můžeme využít nejen pro zpestření jídelníčku, ale mohou být cestou, jak luštěniny do svého jídelníčku pravidelně a snadno zařadit.
Výhodou těchto těstovin je také nízký glykemický index, což je benefitem, pokud musíme dodržovat diabetickou dietu.
Využití je žádoucí i u redukčních diet, jelikož proteinové těstoviny více a déle zasytí i při menší porci.
Mimo jiné přednosti, proteinové těstoviny většinou neobsahují lepek, a proto jsou vhodné také, pokud máme naordinovanou pro bezlepkovou dietu.
Existují samozřejmě různé variace ve složení, dle různých výrobců, kdy se ve složení může objevit i podíl obilné mouky. A právě proto celiaci vědí, že musí vždy pečlivě sledovat složení všech potravin.
Jak zařadit proteinové těstoviny do jídelníčku?
Mohou být jak součástí oběda, tak večeře a možností, jak je servírovat, je nespočet, stejně jako u těch běžně známých.
Díky vyššímu obsahu bílkovin není nutné, aby byla součástí pokrmu další potravina bohatá na bílkoviny.
Podávat je můžeme se stejnými ingrediencemi, jako klasické těstoviny – třeba s pestem, zeleninou, masem a omáčkami.
Osvědčená a nutričně vyvážená kombinace je například proteinové těstoviny s bazalkovým pestem, rajčaty a mozzarellou nebo proteinové těstoviny s pečenou zeleninou.
Příprava proteinových těstovin
Vaříme je obdobně jako ty klasické, jen při přípravě musíme myslet na to, že proteinové těstoviny po uvaření prakticky nezvětší svůj objem.
Výhodou je, že se nelepí.
Proteinové těstoviny s pečenou zeleninou a sýrem cottage
Připravte si chutnou a zdravou dobrotu - proteinové těstoviny s pečenou zeleninou a sýrem cottage podle receptu Jakvkuchyni.cz!
Recept - suroviny a postupProteinové těstoviny jsou zdravější alternativou klasických těstovin. Mohou tvořit vhodnou složku v našem jídelníčku, který je plný bílkovin, ale nepostrádá ani vlákninu, vitamíny a minerální látky. Právě pro vysoký podíl bílkovin může být vhodnou složkou stravy u lidí, kteří méně konzumují maso a jiné potraviny bohaté na bílkoviny. Pokud jste proteinovým těstovinám ještě nedali šanci, zkuste je zařadit do jídelníčku, určitě je to krok správným směrem.
Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit