Co se starým chlebem? Pojďme si z něj připravit chlebové kruty, které doplní rajčatový salát Panzanella s ančovičkami podle seriálu Gurmánské vaření beze zbytku od Jakvkuchyni.cz!
Suroviny: chléb
Co se zbylými pečeným bůčkem z nedělního oběda? Pojďme si společně připravit výbornou masovou pomazánku původem z francouzské kuchyně, známé jako “rillettes” (rijet). Jakvkuchyni.cz prozradí jak na to v receptu ze seriálu Gurmánské vaření beze zbytku!
Udělejte si domácí sendvič s dušenou šunkou, vejcem a sýrem, který bude chutnat na snídani, svačinu i na večeři. Jak na to prozradí recept na Jakvkuchyni.cz!
Losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny, vitaminy B, E, A, C, kyselinu listovou, sodík, selen, zinek, fosfor, železo, měď, vápník, mangan, draslík a hořčík. To je pěkná řádka zdraví prospěšných látek, co říkáte? A teď jak na to?
Polévky připravované z kvásku najdeme téměř po celé střední a východní Evropě. A v každém kraji má svoji trochu upravenou podobu. U nás je to například kyselo. Pokud tedy milujete kyselé chutě, pak si zcela jistě oblíbíte i polský žurek. Tato polévka je velmi sytá a vydatná. Jejím základem je zákvas z žitné mouky, silný vývar z kostí nebo uzeného masa. Přidat můžeme klobásy, brambory, vařená vejce atd.
Když se řekne chlebíček, většině z nás se vybaví slané chlebíčky, které jsou velmi populárním občerstvením na oslavách. Chlebíčky však můžeme připravit i ve sladké variantě a vykouzlit z nich zajímavou zdravou snídani nebo svačinku. Jako pomazánku můžeme využít smíchaný tvaroh nebo sýr gervais s oříškovým máslem, nebo trochou medu. Místo zeleniny použijeme ovoce jako banány, pomeranč, hroznové víno. Nakonec můžeme posypat semínky nebo oříšky.
Sendvič už dávno nemusí být tím klasickým nezdravým jídlem, kterým rychle zaženeme hlad. Pokud pro jeho přípravu použijeme kvalitní suroviny, může našemu tělu dodat i mnoho prospěšných látek a vitamínů. Patří navíc k pokrmům, které si zvládneme připravit do několika minut. Při použití pravidla “co dům dá” se nám nejen podaří zužitkovat různé zbytky, ale také můžeme zamezit plýtvání jídlem. K přípravě dnešního sendviče jsme využili vaječnou fritátu a avokádo - jak na to?
Ztvrdlý chléb máme doma téměř všichni. Jeho další zpracování může představovat náš první krok k ekologičtějšímu způsobu života.
V podzimním období se s dýňovými recepty setkáváme téměř všude. K těm nejznámějším se řadí zcela jednoznačně polévka. Dalším skvělým způsobem, jak dýni v kuchyni využít, je upéct ji. Protože je dýně trochu nasládlá, skvěle se doplňuje se slanějšími sýry a orientálním kořením. Takto připravenou dýni můžeme podávat se salátem nebo s čerstvým pečivem.
Pokud se vydáte do Francie, narazíte na tento sendvič „na každém rohu“. „Croque-monsieur“, v překladu „zabouchnutý pán“, je klasickým sendvičem se sýrem a šunkou, ale Francouzi jej vylepšili bešamelovou omáčkou a následným zapečením v troubě. Připravte si jej jako rychlou večeři, svačinku k zakousnutí a o víkendu na piknik, nebo třeba jako brunch ve francouzském stylu.
Výrazná chuť sýru kontrastuje se sladkokyselými brusinkami. Až tento toust ochutnáte, tuto kombinaci si zamilujeme. Tradiční karamelový norský sýr Brunost seženete ve specializovaných prodejnách sýru Cheesy.