Vitariánství, raw food, živá nebo syrová strava jsou jedním z hlavních trendů roku 2014. „Jedli tak desetitisíce let naši předkové a náš metabolismus je nastavený tak, aby zpracovával syrovou zeleninu, ovoce, občas nějaké oříšky nebo obilí,“ vysvětlují zastánci tohoto stravovacího směru.
„Většina lidí si myslí, že jíme jen mrkev a klíčky,“ směje se Milan, který se stravuje systémem raw food z 80 %. „Ale já nejsem žádný radikál. V zimě teplá jídla jím, protože na ně mám chuť. Syrová strava je základem mého jídelníčku, protože je to nejpřirozenější, co mohu jíst.“
Výhody syrové stravy
Obsahuje spoustu minerálů a vitamínů. V upravovaných potravinách je živin jen pomálu. Pokud vaříte zeleninu déle než pět minut, téměř většina vitamínů se vlivem horka zničí.
Jednoduše se připravuje. Když zůstanete u salátů nebo jíte ovoce jen tak, nepotřebujete žádné speciální vybavení.
Čistí tělo – i mysl. Díky obsahu vlákniny je raw food nepřekonatelným pomocníkem pro zdravou zažívací soustavu. A téměř všichni, kdo se začali stravovat živě, potvrzují, že se jim zlepšila paměť, myšlení i emocionální rovnováha.
Optimalizuje hmotnost. Díky tomu, že se na živé stravě tělo očistí, tak zároveň i hubne.
Nevýhody syrové stravy
Vyžaduje studium. Aby pokryla všechny potřeby organismu, musí být živá strava vyvážená. Kromě zeleniny, ovoce, naklíčených semen, ořechů, olejů jsou také nezbytné zakysané potraviny. Nastavení takového jídelníčku, aby vyhovoval vám a obsahoval všech potřebné, může být poměrně náročné.
Náročné na čas. Sníst kilo zeleniny může zabrat desítky minut. Příprava komplikovanějších jídel v dehydrátoru (sušička na jemné sušení) trvá hodiny i třeba celý den.
Finančně náročné. Kilo mrkve stojí dvacet korun, ale hroznové víno i sto korun. Oříšky a exotické ovoce jsou velmi drahé. Pokud nemáte štěstí na vlastní zahrádku, tak se může tento styl stravování hodně prodražit. Když připočteme kvalitní odšťavovač, mixér, dehydrátor nebo další pomůcky, prvotní investice může být v řádu deseti tisíc korun.
Všeho s mírou – i syrové stravy
Pamatujete si dobu, kdy byla vajíčka kvůli obsahu cholesterolu na seznamu zakázaných potravin? Za pár let se stala zase populární: výzkumy potvrzovaly jejich prospěšnost a vědci se předháněli v tom, kdo vajíčka více vychválí. Ke každé informaci můžete najít i naprosto opačný názor. Totéž platí i v případě syrové stravy. Obsahuje minerály a vitamíny, ale je zase hůře stravitelná. Kde je pravda v případě raw food? „Když jsem poprvé slyšel o raw, tak jsem se jen zasmál. Nikdo přece nemůže vydržet jen na salátech, že? V té době jsem vymetal fastfoody a přišlo mi to normální. Postupně jsem se ale propracovat až k vitariánství, které mi teď přijde pro mě nejlepší. A to je asi jediná rada, kterou mohu dát všem, co o raw food uvažují. Do ničeho se nenuťte, protože každý člověk je jiný a každá změna má svůj správný čas.“
Co si myslíte o raw food? Napište nám na Facebook!