Jak udržovat nádobí?
Každé nádobí vyžaduje určitou péči, ať už je to hrnec nebo talířek. A věřte, že není třeba vynakládat na údržbu nádobí velké peníze. Stačí se inspirovat u našich babiček!
Cínové nádobí
Na péči o cínové nádobí, dnes opět moderní, existuje rada předávaná mezi našimi babičkami. Nejrychleji prý takové nádobí vyčistíme zelnými listy nebo mokrým popelem ze dřeva.
Hliníkové nádobí
Ačkoliv se od jeho používání dnes ustupuje, a přesto se v našich kuchyních ještě stále objevuje. Pokud se vám zdá již zašlé, stačí je povařit delší dobu s vodou se zbytky citrónů.
Kovová konvice na vodu
Pokud konvici nepoužíváme, může být po čase zatuchlá, tomu můžeme předejít, pokud do ní před jejím uložením vložíme kostku cukru.
Nádobí s připečenými kousky jídel
Necháme-li na takto znečištěném nádobí 2 hodiny působit větší vrstvu soli, zbavíme se těžko odstranitelných připálených kousků jídla.Nože s dřevěnou rukojetí zůstanou jako nové, pokud rukojeť občas promažeme olivovým olejem.
Nože z oceli
Původní lesk jim dodáme pomocí obyčejné korkové zátky, kterou namočíme v písku na nádobí a vyleštíme. Nakonec je opláchneme a doleštíme suchým hadříkem.
Porcelánové talíře
Skvrny z porcelánu odstraníme pomocí korkové zátky namočené do silného roztoku soli.
Pokud vám praskne porcelánové nádobí, máme pro vás opravdovou vychytávku! I když se může zdát nepochopitelná, věřte, že funguje! Naprasklé porcelánové nádobí vložíme do hrnce s mlékem a vaříme na mírném ohni zhruba ¼ hodiny. Po vyjmutí by neměla být prasklina vidět.
Sklenice
Prevence proti prasknutí sklenic v horké vodě je jednoduchá! Babičky radí, abychom je vždy nořili vrchním okrajem dolů!
Teflonové nebo silikonové nádobí
Znečištěná místa jednoduše vyčistíme, potřeme-li je speciálním roztokem, na který potřebujeme 1 šálek vody, 2 lžíce zažívací sody a ½ šálku octa. Smíchané ingredience je třeba vařit po dobu 10 min. a takto připravený roztok necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Následně nanášíme na znečištěná místa.
Termoska nebo konvice
Znečistění od čajových usazenin se nejlépe zbavíme, když zalijeme dva pytlíky prášku do pečiva horkou vodou. Takto necháme chvíli působit, případně můžeme protřepat pro silnější účinek.
Železné nádobí (například pánev na lívance)
Aby vydrželo dlouhou dobu v co nejlepší kondici, je dobré je na plotně, před i po použití, obrousit hrubou solí a udržovat je stále promaštěné (nejlépe sádlem či olejem).
Další tipy najdete v článku Rady našich babiček: Sůl nad zlato.
Jak se zbavit zápachu nejen v kuchyni?
Byt
Nejen kuchyni, ale také celý byt můžeme provonět levandulí nebo zapálením koření (například kardamomu). Podobnou službu udělá i voňavka, kterou nastříkáme na žárovky – po rozsvícení se krásně rozvoní.
Lednice
Abychom se zbavili pachu z potravin, stačí umístit na polici mističku s jedlou sodou.
Mléko
Pokud nám při vaření přeteče mléko, je potřeba místo na sporáku okamžitě posypat solí. Ta nepříjemný zápach pohltí.
Odpad
Na páchnoucí výlevky použijeme jedlou sodu, kterou zalijeme horkou vodou. Pokud se problém objeví i u záchodové mísy, vlijte do ní olej, který funguje jako poklička.
Ryba
Abychom se vyvarovali zápachu z pečených ryb, stačí dát do pekáče spolu s nimi rozkrojené jablko.
Spálenina
Ocet nám pomůže zbavit se zápachu spáleniny nebo cigaretového kouře. Stačí do něj namočit hadr, pořádně ho vyždímat a s hadrem v místnosti mávat.
Záchod
Zápach na WC může být někdy velmi intenzivní, na jeho likvidaci postačí nám zapálit obyčejnou sirku. Je to účinná metoda.
Jak ušetřit energii a peníze?
Lednice
Pokud chceme ušetřit, radíme neumisťovat lednici k oknu nebo ke zdroji tepla. Stejně tak by neměla být příliš blízko u stěny. Díky každému stupni nad 20 stupňů vzroste spotřeba energie o 6 %.
Vaření
K úspoře energie přispívá vaření s pokličkou a také s optimálním množstvím vody (správným vařením ušetříme až 75 %). Zároveň je důležité dbát na správnou velikost plotýnek.
Jak na skvrny?
Kolečka od vody z nábytku odstraní směs stolního oleje a soli.
Mastné skvrny na zdi půjdou dolů pomocí střídky z chleba.
Skvrny z oblečení odstraníme vždy ve vlažné vodě, teplejší by mohla způsobit jejich vpití.
Jako univerzální čistidlo je brána zubní pasta. Stačí ji nanést na postižené místo, nechat zaschnout a vykartáčovat.
Čerstvé skvrny od tuku je třeba posypat moukou a počkat, až se vsákne. Následně je běžně vypereme.
Od kávových skvrn nám pomůže voda se solí, nebo citrónová šťáva. Ta platí také na hořčici. Kečup odstraníme potřením roztokem sody s vodou.
Krev nám pomůže dostat z látky sůl, která pomáhá také při skvrnách od červeného vína nebo ovocných šťáv. U skvrn od červeného vína platí, že je okamžitě po potřísnění zmírníme vínem bílým.
Další tipy najdete v článku Rady našich babiček - Ocet není jen kyselý.
Jak na praní a žehlení?
Praní
Bílé prádlo
Zažloutlé prádlo vybělíme podmáslím, do kterého ho namočíme na 12 hodin.
Hedvábné látky
Ztracený lesk dodá hedvábí rýžový odvar, do kterého je po samotném vyprání namočíme. Poté již stačí jen pověsit.
Knoflíky
Před vyblednutím z pračky zachráníme knoflíky natřením bezbarvým lakem.
Propocená místa
Skvrny od potu nejlépe odstraní silný solný roztok, do kterého je namočíme přes noc. Stejně působí i krátké namočení do teplého octa.
Silonky
Po vlastním vyprání je namočíme na chvíli do šamponu a poté důkladně propláchneme.
Svetry
Chlupaté svetry je ideální prát v povlaku od polštáře, aby se chlupy nedostaly na ostatní prádlo.
Žehlení
Bavlna
Bavlněné prádlo kropíme pro snadnější žehlení teplou vodou. Pro urychlení žehlení dáme pod povlak alobal, který bude odrážet teplo z žehličky zpět.
Kropení
K vlhčení prádla je ideální použít rozprašovač. Do něj můžeme přidat pár kapek parfému, které nám prádlo provoní.
Lesk
Od lesku z oděvů pomůže octová voda. Tu můžeme také použít na špatně vyžehlené puky. Ty překryjeme navlhčeným hadříkem a opět přežehlíme.
Potisky
Barevné potisky si před žehlením překryjeme pečicím papírem, který je ochrání před poškozením