Naše babičky neměly k dispozici tolik kuchyňských vymožeností, jako máme dnes my. Přesto si díky jednoduchým trikům uměly poradit s mnoha situacemi, které jsou pro mnohé kuchařky výzvou neustále. Jakvkuchyni.cz přináší osvědčené rady do kuchyně, které ocení každý.
Zahušťování bez mouky
Většina z nás se spoléhá na tradiční babiččiny rady a při vaření tak přidává do omáček více zeleniny, která po rozmixování přirozeně zahustí pokrm.
Další možností bezmoučného zahuštění jídel jsou chlebové kůrky, avšak pozor – takto zahuštěný pokrm se velmi rychle kazí, a proto je důležité ho sníst t co nejdříve.
Pro zahuštění jídel můžeme použít také nastrouhané brambory, který navíc neovlivní chuť jídla.
K zahušťování se nabízí také použití samotného škrobu, který se rozmíchá ve vodě nebo v mléce. Škrob se navíc hodí i do sladkých pokrmů. Pozor však, nesmíme ho znovu ohřívat, jinak řídne.
Jak odstranit česnekový zápach?
Pokud chceme zbavit například prkénko česnekového odéru, stačí je omýt citronovou šťávou.
Z rukou lze pach česneku odstranit drhnutím plátkem syrové brambory. Alternativně si můžeme ruce umýt vlažnou vodou, natřít je olejem a posypat cukrem. Po chvíli stačí ruce běžně umýt.
Můžeme vyzkoušet použít i zubní pastu, kterou si umyjeme ruce namísto mýdla.
Zápach z úst po konzumaci česnekového jídla pomůže neutralizovat petrželka, kterou rozžvýkáme. Pomůže také mléko, nebo žvýkání kávového zrna.
Jak se vyhnout lepení těsta a tipy na kynuté těsto?
O podsypání těsta před válením asi není třeba mluvit, ale je dobré se zmínit o pečicím papíru. Ten je ideální, pokud plánujeme péct například koláč. Těsto na papíře lze rovnou rozválet a přenést na plech.
Pokud připravujeme bramborové knedlíky, je dobré těsto podsypat bramborovým škrobem. Díky němu se knedlíky nebudou lepit a budou krásně hladké. Pro jemnější kynuté těsto můžeme místo mléka použít smetanu, vlažný jogurt nebo podmáslí.
Kynutí těsta podpoříme i obyčejným kastrolem s horkou vodou (voda nesmí vařit), na který umístíme mísu s těstem.
Pro roztahování těsta na plechu si předem namočíme prsty do studené vody.
Při pečení je důležité dodržovat nižší teplotu, aby mělo těsto dostatek času „pracovat“.
Pečivo v horké troubě je dobré překrýt namočeným pečicím papírem.
Vychytávky při hospodaření v kuchyni se zeleninou
Při dušení zeleniny můžeme místo vody použít mléko, což dodá jemnější chuť. Pokud je zelenina přesolená, zachráníme ji přelitím horkou vodou; pokud to nepomůže, vmícháme pár lžic zakysané smetany.
Zeleninu vždy vkládáme do vroucí vody, aby neztratila chuť a hodnotné vitamíny a látky.
Zelené druhy zeleniny (například špenát nebo lusky) je třeba vařit bez pokličky, nebo přidat lžičku kypřicího prášku, aby si zachovaly barvu.
Dobrý den, doporučujeme přidat cukr a smetanu. Další možnost je přidat jen cukr a sůl, které chuť octa vykompenzují. Doufáme, že Vám naše rady pomohly! Krásný den.
Dobrý den,
co je špatně, když vykysané zelí zhnědne. Co dělat?
Děkuji.
Dobrý den Blanko, pokud je zelí už vykvašené a začne hnědnout, je špatně utěsněná nádoba a k zelí se dostal vzduch nebo bakterie. V tomto případě můžete zkusit odebrat špatné zelí a zbytek zavařit.
Pokud začne zelí hnědnout a ještě není vykvašené, pokazil se proces kvašení. To může být způsobené nekvalitním zelím nebo špatnou teplotou. V tomto případě můžete špatné zelí odebrat, znovu důkladně upěchovat, zatížit a zalít solným roztokem.
Pokud začalo zelí hnědnout v průběhu kvašení, potom jej bohužel musíte vyhodit.
Přejeme Vám pěkný den.