Třídění hrou – naučte své děti třídit odpad!

Existuje známé české přísloví „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“, a to platí určitě i v případě třídění odpadu. Stejně jako se malé děti učí čistit si zuby nebo uklízet hračky, měly by být od dětství vedeny i k péči o své okolí, a tedy i ke třídění odpadu.

Děti, třídení, recyklace, odpadJak nejlépe učit děti třídit? Hrou – Jak na to?

Nejlépe se děti učí příkladem. Proto si musíme dávat pozor, co, jak a kam vyhazujeme. Aby si děti třídění co nejvíc zautomatizovaly, musí být místo s třídícími nádobami pro děti dostupné. Nádoby a jejich velikost je třeba zvolit i s ohledem na věk dětí. Pro někoho tak budou ideální krabice a pro někoho barevné tašky.

Aby bylo pro děti třídění zajímavější, je dobré trochu „ozdobit“ třídící nádoby obrázky věcí, co do té konkrétní patří. Pokud máme na třídění krabice, můžeme kreslit přímo na ně, nebo si jednotlivé obrázky vystříhat. Při tomto zdobení nám děti mohou hlavně pomáhat, díky čemuž se mnohému přiučí a současně zvyšujeme a udržujeme jejich pozornost.
To však není vše. Na nádoby je možné vytvořit i veselé obličeje (ideálně v podobě základních tříděných odpadů – např. lahev), které budou mít třeba místo pusy velký otvor, děti tak budou třídit ještě raději.

Pokud se na takovou tvorbu nebudeme cítit, můžeme si vytisknout samolepky, které najdeme na webu Tondy Obala.

Proč třídit, jak třídit a co kam patří?

Když už budeme mít místo určené ke třídění, vysvětlíme dětem, proč je dobré třídit, co třídíme do které popelnice, a také jak funguje recyklace. Dětem vysvětlíme, že vytříděním v domácnosti to nekončí. Vhodné je s dětmi odpad vynášet, díky tomu si nejen zopakují, co kam patří, ale také může být např. vyhazování lahví pro děti odměnou, tříštění lahví se jim totiž většinou moc líbí.
Následně jim můžeme ukázat, co všechno se například vyrábí z recyklovaného papíru – noviny, školní sešity, obaly na vajíčka, toaletní papír.

Hry s dětmi a pro děti

Aby se děti naučily lépe vnímat a poznávat jednotlivé materiály, můžeme s nimi dělat různé výrobky.

Příklad na výrobu domácího papíru

Můžeme si s dětmi zkusit vyrobit domácí papír, recyklaci papíru pochopí lépe a ještě je to bude bavit!

Jak na to

  • Starý použitý papír (ideálně kancelářský, novinový nebo balicí) nastříháme na malé kousky a dáme namočit do vody, nejlépe přes noc.
  • Druhý den jej rozmixujeme. Doporučujeme mít připravenou vodu, abychom mohli případně příliš hustou kaši rozředit.
  • Vzniklou hmotu rozetřeme rovnoměrně na síťku (např. perlinku), kterou jsme si položili na pekáč obrácený dnem vzhůru a umístěný nad dřez.
  • Na rozprostřenou hmotu dáme druhou síťku, která nám umožní efektivnější vymačkání přebytečné vody.
  • Vložíme vlhký papír (v síťce) do ručníku a válečkem přes něj přejíždíme, díky čemuž dojde k sušení papíru. Pro dokončení výroby papíru je třeba jej dosušit (v síťkách) na topení.

Na závěr nezapomeňte domácí papír zatížit prkénky, aby se nezkroutil.

Rady a tipy pro domácí zpracování vytříděného odpadu ve formě různorodých výrobků (tzv. upcyklace) přineseme v srpnu.

Speciální projekty nejen pro děti

Pro nejmenší  –  divadelní představení O Balynce

Velmi originální a netradiční způsob, jak můžete své ratolesti vést ke třídění, nabízí divadelní představení O Balynce, se kterým cestuje Karlovarské hudební divadlo po celé České republice. Oblíbená pohádka se hraje již pět let a vidělo ji více než 220 tisíc diváků.
O co v příběhu O Balynce jde?
Ty nejmenší děti se díky psímu detektivovi Balynce dozví jak třídit, zazpívají si a mohou si i zasoutěžit. Cílem představení není jen pobavit poutavým příběhem, ale ukázat nenásilnou formou, že třídění odpadu má smysl a mělo by být samozřejmostí. Díky tomu potom děti dále příznivě ovlivňují své rodiče i okolí.
Součástí je také menší interaktivní výstava o třídění odpadu. Na podzim bude soubor hrát několik představení v Praze v Národním zemědělském muzeu.

Pro menší školáky  –  Tonda Obal

Web tonda-obal.cz, který jsme již zmiňovali, je určen nejen pro děti (internetová stránka je rozdělena dle věku), ale také pro rodiče a učitele.
Hravou a zábavnou formou zde najdete zpracované informace o třídění odpadu a jeho recyklaci. Čekají vás rady a tipy, hry, omalovánky a mnoho zajímavých informací od Tondy Obala – každý si zde najde to svoje.

Pro starší školáky, středoškoláky a studenty

Pokud se snažíte naučit doma třídit školáky a puberťáky, které už pohádky tolik nezajímají, připravila pro ně nezisková společnost EKO-KOM  spoustu dalších aktivit na informačně-zábavném webu samosebou.cz.
Informace zde jsou například ve formě hudby, filmů, vtipných kvízů, mnoha zajímavých her (i pro počítače, tablety a mobily) a soutěží.

Do mobilu či tabletu si mohou děti stáhnout zábavnou ale zároveň edukativní hru Ekontíci

a rozhodně si nemyslete, že se jedná o nudnou záležitost! Ve hře nejde jen o třídění, nýbrž také o rychlost a postřeh, díky čemuž se na hře klidně „zaseknou“ i dospělí.

Zajímavé tipy pro celou rodinu

Tonda Obal na cestách

Kromě běžně navštěvovaných škol můžeme Tondu Obala potkat na cestách a různých akcích po celé České republice (např. v září bude na Farmářských trzích na Kulaťáku v Praze 6). Jedná se o putovní naučně vzdělávací program, se kterým za vámi jezdí odborně vyškolení lektoři. Více o aktuálním programu pro veřejnost po celé České republice můžete sledovat zde.

Výstava „Od věku sloužím člověku“ v Národním zemědělském muzeu v Praze

V roce 2012 vznikla díky spolupráci Národního zemědělského muzea a EKO-KOM, a.s. dlouhodobá expozice, která mapuje historii obalů. K vidění je pod názvem Od věku sloužím člověku.
Můžeme sledovat časovou osu vývoje obalů až po současnost. Návštěvníci se dozvědí, jak se dříve skladovaly potraviny a zjistí, jak se díky obalům prodlužuje trvanlivost potravin a třeba i to, jak se s jejich pomocí přežívá ve vesmíru. Cílem výstavy je seznámit se s funkcemi obalů a současně interaktivní formou propagovat jejich třídění a recyklaci.

Brána recyklace je výstavou putující po České republice, díky které dětem i dospělým názorně na mnoha příkladech ukazujeme, jaké všechny možné výrobky mohou vzniknout při třídění a následné recyklaci.

Království železnic

Celou rodinu jistě zaujme populární expozice modelových kolejišť Království železnic doplněná o jedinečný pohyblivý recyklační koloběh. Nikde jinde nemohou návštěvníci vidět miniatury popelářských vozů v akci. Součástí modelu je i pohyblivá dotřiďovací linka. Pokud vyplníte Zážitkovou mapu na téma recyklace, můžete se těšit na odměnu.

Mirakulum

Jestliže se vydáte do dětského parku Mirakulum, dozvíte se spoustu zajímavých informací o třídění a navíc můžete získat zajímavou cenu. Kromě toho je pro všechny připraven výstavní prostor v budově Dílniček, ve kterém si můžete prohlédnout svítící výstavní popelnice a exponáty vyrobené z recyklovaných materiálů. A co víc? Můžete si s dětmi odpočinout ve speciálně upraveném kontejneru na odpad.

Další zajímavé tipy najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*