Máte v kuchyni koše na tříděný odpad a dbáte na to, abyste každý útržek papíru, plastu nebo láhev hodili do správné nádoby? Třídění je dobré nejen pro přírodu i společnost tím, že se zbytečně nerozšiřují další skládky a neplýtvá se surovinami. Správným tříděním můžete proces recyklace zjednodušit a urychlit.
Kolem třídění panuje mnoho mýtů. Zejména v kuchyni, kde vzniká nejvíce odpadu, je dobré se naučit třídit správně. Doveďte své třídění do dokonalosti s našimi radami. Každý pytel správně vytříděného materiálu se počítá!
Mýtus první: Do papíru patří velké krabice s izolepou a obaly od pizzy
Ano, patří, ovšem: Veškeré lepenkové krabice je nutné řádně složit, aby zbytečně nezabíraly veškerý objem modrých kontejnerů a vešlo se tam co nejvíce papíru. Silně polepená krabice vadí. Pokud je to možné, odstraňte, prosím, veškeré polepy a samolepící kapsy na balíky. Papírové obaly od pizzy můžete vytřídit do papíru, ovšem pokud nejsou silně znečištěné od jídla a mastnoty.
Mýtus druhý: Veškerý recyklovaný papír se může recyklovat podruhé
Ano, může, obecně se dá papír recyklovat až 7x – výjimku tvoří kartony od vajíček a ruličky od toaletního papíru. Obojí obsahuje již velmi krátké celulózové vlákno, které nejde recyklovat. Do papíru už tedy nepatří. Můžete je buď vyhodit do směsného odpadu, nebo je využít pro tvoření s dětmi. Z roliček mohou vzniknout třeba netradiční dekorace a hezky pokreslený karton na vajíčka krásně poslouží pro ukládání drobností.
Mýtus třetí: Termo účtenky patří do papíru
Za měsíc se vám nahromadí spousta účtenek z nákupu a máte dobrý pocit, když je vytřídíte? Bohužel, nejsou z obyčejného papíru, ale termopapíru. Ten poznáte mimo jiné i na omak – zanechává na sobě viditelné otěry. Po nějaké době začne blednout. Termopapír obsahuje chemické látky, která brání tomu, aby z něj šla znovu vytvořit vlákna a z nich recyklovaný papír.
Řešení: Účtenku z termopapíru vyhoďte do směsného odpadu. A pokud ji potřebujete schovat pro případnou reklamaci, raději si ji naskenujte!