Začátkem prosince jsou všechny děti nejhodnější. Jak to? Chodí přece Mikuláš, anděl a čert. Tuto tradici slavíme 6. prosince, ale děti se na návštěvu 3 tajemných postav mohou těšit už 5. prosince v podvečer.
Legenda o svatém Mikuláši
Svatý Mikuláš je vnímán jako ochránce nevinných, patron a světec. O jeho životě koluje spousta legend, o jejichž pravdivosti můžeme jen spekulovat.
Jedna například říká, že jistý hostinský zabil 3 chlapce, kterým Mikuláš následně vrátil život. Někteří lidé se domnívají, že postavu tohoto hostinského symbolizuje čert, který Mikuláše doprovází. Údajně je to symbol trestu a zla.
Vše ale musí být v rovnováze, a tak se k této dvojici připojuje ještě Anděl, který představuje dobro a naději. Toto je samozřejmě jen jeden z možných výkladů, existuje jich celá řada a je jen na nás, kterému se rozhodneme uvěřit.
Co zařídit před samotnou návštěvou Mikuláše, čerta a anděla
Pokud si nevypůjčíme kostýmy sami, musíme si návštěvu Mikuláše, anděla a čerta zajistit. Kontakty seženeme například na těchto místech:
- u sousedů;
- v místní hospůdce;
- na úřadě;
- na sociálních sítích v lokálních skupinách;
- ve škole, ve školce nebo u přátel.
Na vesnicích bývá zvykem, že se obvykle všichni znají. Čert tedy moc dobře ví, že je Maruška moc hodná a citlivá holčička, a tak se podle toho k ní při návštěvě zachová. Pokud si domu však pozveme trojici, která nemá o povaze našeho dítka nejmenší ponětí, je na místě jim už v telefonu říci, jak si průběh návštěvy představujeme a také to, kde jim přenecháme předem nachystanou nadílku.
Při “objednávkovém rozhovoru” se nebojme být konkrétní. Hezky od plic řekněme, čím nás potomek v poslední době trápí – nechce si čistit zoubky, nechce jíst zeleninu, nebo zlobí našeho psa Punťu. Mikuláš by si vše měl pečlivě zaznamenat do knihy, ze které v den návštěvy hříchy přečte.
Do nadílek se tradičně dávají různé pamlsky, ale když dotyčný zlobil, můžeme přidat také bramboru nebo uhlí. To totiž poukazuje na to, že čert moc dobře viděl všechny prohřešky…
V poslední době se v nadílkách objevují i hračky a peníze.
Když Mikuláš, čert a anděl přijdou
Pokud máme dítko malinké, pak je určitě vhodné ho na návštěvu předem připravit a naučit ho básničku, kterou určitě bude Mikuláš chtít slyšet.
Básnička by měla být jednoduchá, aby se dítě zbytečně nestresovalo. Během návštěvy jistě přijde čas také na záludné otázky a velké sliby: „A budeš si od teď pravidelně čistit zoubky ráno i večer?” Odpověď většinou zní: „Ano, slibuju!” A to si zaslouží odměnu v podobě nadílky.
Tu předává Mikuláš, nebo anděl. Během návštěvy by měly být i tyto dvě postavy dominantní, aby si dítě z návštěvy odneslo příjemný zážitek a ne pořádné trauma.
Na dospělých je, aby návštěvu řádně pohostili. Nabídnout můžeme lehké občerstvení. V České republice je také tradicí, že si společně s návštěvou dáme panáka. Ovšem záleží jen na nás, zda tuto tradici podpoříme, nebo ne.
6. tipů, jak si zpříjemnit tradici návštěvy Mikuláše, čerta a anděla:
- Společně s dětmi vytvořme k Mikuláši přáníčko.
- Udělejme si hezký večer a pozvěme na návštěvu sousedy, rodinu, přátele a na mikulášskou nadílku čekejme společně.
- Pokud nastane situace, že k nám trojice dorazí opilá, návštěvu zrušme.
- Bude to pro všechny lepší.
- Zkusme se předem domluvit, aby čerti nevypadali příliš strašidelně a aby naše ratolesti rozhodně nestrkali do pytlů.
- Při návštěvě dejme svým dětem jasně najevo, že jsme jejich ochránci a nic jim v naší přítomnosti nehrozí.
- Pokud je naše dítě skutečně maličké a ještě nemluví, odložme návštěvu Mikuláše, čerta a anděla až na příští rok.
Máte také nějaké tipy, které vám tuto tradici zpříjemňují? Podělte se o ně s námi a napište nám je do komentáře. Budeme se těšit.