Vaříme beze zbytku: Salát z pórkové natě

Pórková nať nepatří do koše, ale na talíř! Pórek obsahuje velké množství vitamínů, podporuje činnost mozku, snižuje tuky v krvi a je přírodní zbraní proti bakteriím a plísním. To už je pěkná řádka důvodů, proč bychom měli tuto zeleninu zařadit do našeho jídelníčku! Zkuste vařit beze zbytku s Jakvkuchyni.cz!

Salát z pórkové natě podle šéfkuchaře Igora Chramce
Článek Salát z pórkové natě podle šéfkuchaře Igora Chramce na Jakvkuchyni.cz – vaříme beze zbytku podle šéfkuchaře Igora Chramce. (Zdroj: Publikace Tvoříme/Vaříme beze zbytku).

Proč jíst pórek?

  • Pórek je přírodní zbraní proti bakteriím a plísním. Obsahuje také cenné živiny, které působí antibakteriálně. 
  • Fosfor obsažený v pórku povzbuzuje činnost mozku a podporuje snižování tuků v krvi.
  • Je zdrojem vitamínů A, C, K, B1, B6 a kyseliny listové.
  • Díky obsahu silic podporuje tvorbu moči a tím čistí močový měchýř. 

Jak poznat kvalitní pórek? 

Čerstvý pórek vypadá již na pohled křupavě. Je pevný, lesklý, zářivě zeleno-bílý. Měkké kusy s povadlými listy nekupujme, takový pórek má své nejlepší chvíle za sebou.
Při nákupu si také dejme pozor na případnou plíseň, ta našemu zdraví rozhodně neprospěje. 

Pórek je v české kuchyni velmi oblíbený. Přidáváme ho například do:

DOBRÉ VĚDĚT
Kdo je Igor Chramec podle kterého si připravíme tip na vaření beze zbytku?
Ve vyhlášené restauraci Zátiší pracuje několik let jako executive chef. K vaření se dostal již v dětství. Otec, matka i babička výborně̌ vařili. Nepřekonatelné́ kulinářské zážitky má proto z domova a dodnes si je pamatuje. V dospělosti procestoval celý svět, ochutnal exotické pokrmy, ale nakonec se vrátil zpět do střední Evropy, do Prahy. Zde žije s manželkou. „Zjednodušil jsem pohled na jídlo a hledal krásu v přirozeném tvaru surovin. Začal jsem přemýšlet o tom, co všechno se dá zpracovat beze zbytku.
Vařit beze zbytku je výzva, protože vše funguje trošku jinak, zbytkovým surovinám je třeba věnovat více pozornosti, více si s nimi vyhrát po chuťové́ stránce, vybalancovat chutě tak, aby byl výsledek opravdu dokonalý,” říká o své cestě k vaření beze zbytku Igor.
Více inspirace v seriálu Vaříme beze zbytku.

A jaké největší ocenění, které získal? Prázdný talíř!

Salát z pórkové natě s jablky

Salát z pórkové natě s jablky

Pórková nať rozhodně nepatří do koše, ale na talíř. Pórek s jablkem, medem a citronem, chutná baječně! Jak na to poradí v receptu...

Recept - suroviny a postup

Proč vznikla kuchařka Vaříme beze zbytku? 

Obyvatelé Evropské́ unie vyprodukují průměrně každý́ rok 88 milionu tun potravinového odpadu v celkové́ hodnotě 143 miliard eur.
Za celou polovinu potravinového odpadu jsou zodpovědné́ domácnosti, které́ vyhazují nezužitkované́ jídlo, ale i odpad, jako jsou slupky od jablek či brambor. To je ohromné množství potravin, které by šlo ještě efektivně využít.
A právě proto vznikla publikace „Vaříme / Tvoříme beze zbytku“, ve které se přední čeští šéfkuchaři podělí nejen o svůj příběh, ale doporučí výborné recepty, při kterých se využívá maximální množství surovin, například:

Potraviny bychom se měli vždy snažit maximálně zužitkovat. Co je pro mnohé odpadem, lze ještě proměnit ve skvělé jídlo. Obecně ale platí, že biologicky rozložitelný odpad bychom měli vyhodit na kompost, nebo vytřídit do speciálních nádob na bioodpad. Vytříděný bioodpad lze efektivně využít k přeměně na kvalitní půdu, nebo k výrobě tepla.
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Vaříme beze zbytku". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*