Vytvořte si doma vlastní třídicí systém – jak na to?

Udělejme si z třídění odpadu výzvu, která nás bude bavit i vzdělávat. Vyberte si správné místo a způsob – budou to tašky, krabice, koše či starý kus nábytku? Pomohou nám v tom jednoduché triky, jako jsou například říkanky, taháky nebo nalepování obrázků. Jak na to poradí Jakvkuchyni.cz!

Vytvořte si doma vlastní třídicí systém - jak na to?
Že je třídění odpadu nuda? Zkuste si vytvořit třídicí systém, pobaví se u toho celá rodina. Tipy v článku na Jakvkuchyni.cz. (Zdroj: Shutterstock.com).

Kam umístit třídicí nádoby a tašky? 

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá: Do kuchyně. Právě zde vzniká nejvíce odpadu a pokud budeme mít třídicí koše a tašky po ruce, půjde nám to lépe.

Činnost se pro nás stane brzy automatickou záležitostí, nad kterou nebudeme muset přemýšlet.

V případě, že v kuchyni nemáme dostatek prostoru, můžeme třídicí nádoby a tašky umístit  do komory, koupelny, regálu či do skříně, proč ne? 

Co můžeme použít k třídění odpadu v domácnosti?

Zde záleží na možnostech každého z nás. Pokud hledáme levnou a praktickou variantu, můžeme použít plastové tašky určené k třídění odpadu. 

Pro třídění odpadu mohou skvěle posloužit i třídicí tašky, které jsou levné, skladné a obvykle omyvatelné.

Zaplatíme za ně pár korun, můžeme je umístit přímo do kuchyňské linky, nebo podél zdi a při vynášení odpadu k barevným kontejnerům je zvládneme vzít všechny najednou.  Navíc se s nimi snadno manipuluje.
Tašky se obvykle prodávají v modré, žluté a zelené barvě. Díky tomu se děti snadno naučí, do kterého kontejneru daná věc patří.

TIP od Jakvkuchyni.cz: Pokud koupíme tašky šedé, můžeme je označit barevnými štítky. 

K třídění odpadů můžeme využít i různé koše na odpad, nejlépe plastové, které jsou omyvatelné, proutěné, ty zase působí efektně a hodí se na místa, kde jsou vidět, nebo kovové.

Pokud se řadíme mezi manuálně zručné jedince, tyto koše si můžeme vyrobit i sami. Na internetu na nás čeká spousta návodů a inspirace.
Použít můžeme i nábytek, co si takhle vyrobit pojízdný třídicí box s bylinkovou zahrádkou?

Třídící box se zahrádkou
Starý nábytek, který by skončil v koši, zrenovujeme, barevně můžeme označit prostor pro třídění jednotlivých komodit. Horní část se skvěle hodí pro pěstování bylinek – k tomu můžeme použít prázdné kovové dózy od kávy.

Nemáte samostatnou spíž, nebo komoru? Nevadí, třídicí a skladovací prostor lze vyřešit na minimu prostoru.

Třídit a skladovat odpad, ale i potraviny, můžeme i nenápadně, prakticky a na malém prostoru.

Udělejme z třídění odpadu originální hru pro děti

Až si určíme, kam a jak budeme vytříděné odpadky vyhazovat, nastává “čas usazení a zdobení”. Ideální část, ve které můžeme zapojit děti – kromě toho, že se mohou naučit novým věcem, je to ideální čas pro jejich kreativitu.

V rámci edukace můžeme vymyslet jednoduché říkanky, například: 

  • Papír, časák, krabice  schramstne modrá popelnice.  
  • Kelímek, lahev, pytlíček najdou ve žluté tašce domeček. 
  • Sklenice od marmelády nebo medu v zeleném koši si představit dovedu. 

Říkanky můžeme obměňovat a k jejich vymýšlení přizvat i děti. Ty k nim navíc mohou namalovat návodné obrázky či různé druhy odpad z konkrétní komodity, které se třídí a netřídí.V kreativitě se meze nekladou. 

Na třídicí nádoby můžeme společně s dětmi tyto  obrázky odpadků nalepit.. Můžeme je ale také vystřihnout z letáků a časopisů. Strávíme tak společně příjemně čas a děti nenásilnou formou učíme, jak správně třídit odpad. 

Než si třídění odpadu osvojíme, pomohou “taháky”

Začátky třídění s sebou přináší řadu otázek, pomoci mohou taháky umístěné na viditelných místech..
Často se jedná například o kovové odpadky. Seznam může vypadat následovně: 

Patří sem:

  • neznečištěný alobal;
  • kovové tlakové nádoby – spreje, v kuchyni se nejčastěji jedná o obaly například šlehačky – ale POZOR, VŽDY musí být dokonale vyprázdněné; 
  • kovová víčka a zátky;
  • plechovky a konzervy;
  • prázdné kovové tuby.

Nepatří sem: 

  • znečištěné plechovky od olejů, chemických látek a nebezpečných látek (různé čištiče);
  • sáčky od koření – jedná se o kombinované obaly složené z několika vrstev materiálů. 

Vytváření těchto taháků s sebou přináší jednu velkou výhodu – informace si lépe zapamatujeme a to vlastně už při jejich vytváření. Přesně jako tomu bylo tenkrát v té škole. 

Statistiky uvádí, že už 3/4 % obyvatel třídí v České republice odpad. Podle statistik se toto číslo zvyšuje, a to je úžasná zpráva pro naši planetu. Třídění odpadu má smysl!

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*