Vegané se, na rozdíl od vegetariánů, zříkají kromě masa i konzumace vajíček, mléčných výrobků a medu – tedy všeho, co produkují zvířata. Na první pohled „chudý“ jídelníček má ovšem i své výhody, jen je nutné ohlídat, aby obsahoval všechny důležité živiny.
Když se člověk rozhodne, že přestane jíst řízky, šunku, omeletu, jogurty i zmrzlinu, musí být silně přesvědčený o své pravdě.
Veganství proto není jen striktní způsob stravování, kdy člověk vyloučí ze svého jídelníčku maso, mléčné výrobky a vajíčka, ale jedná se o celkový životní postoj, filosofii, jejímž základem je odmítání jakéhokoli zneužívání zvířat člověkem.
Mnoho lidí vyznávajících veganství se proto staví negativně i k myslivostí, lovu zvířat pro kožešinu, rybaření, nikdy by nenavštívili ani cirkus nebo zoo.
Mnozí vegané odmítají nejen výrobky z kožešin, ale i z kůže, vlny nebo hedvábí.
Veganství a zdravotní výhody
I laika nejspíš napadne, že člověku, který nejí mléčné výrobky, bude nejspíš chybět např. vápník. Proto je důležité, aby byla veganská strava správně sestavená a nechyběly v ní žádné důležité vitamíny ani minerální látky. Pak může mít dokonce oproti běžné stravě i určité zdravotní výhody.
K těm patří především vysoký obsah rostlinných bílkovin a vlákniny. A také značné množství hořčíku, draslíku, kyseliny listové a vitamínů C a E, které vyznavači tohoto životního stylu dostávají do těla prostřednictvím své stravy bohaté především na ovoce a zeleninu. Jejich strava zahrnuje také luštěniny, rýži, těstoviny, pohanku, kuskus, mořské řasy, houby… a také oříšky a semínka.
Dalším nesporným kladem veganské stravy je nízký obsah nasycených tuků a cholesterolu.
Co je třeba ve veganské stravě doplňovat?
Odborníci se shodují v tom, že látkou, která veganům často chybí, je vitamín B12. Ten je, spolu s kyselinou listovou, velmi důležitý pro krvetvorbu i výživu nervových buněk. Jeho nedostatek může způsobit například anémii a další závažné zdravotní problémy. Proto je vhodné dodávat vitamín B12 formou doplňků stravy.
Pokud není veganská strava správně sestavená a vyvážená, mohou lidé vyznávající tento životní styl trpět i nedostatkem vápníku, železa, jódu a také omega-3 mastných kyselin.
O sestavě jídelníčku je proto nejlepší poradit se včas s lékařem nebo kvalifikovaným výživovým poradcem. Těhotným ženám a malým dětem lékaři veganskou stravu vůbec nedoporučují.
Omega 3 mastné nenasycené kyseliny jsou pro zdravou výživu velmi důležité. Jeho velkou zásobárnou jsou především ryby, hlavně lososi. U veganů ale rybí maso dobře nahradí lžička lněného oleje, které se také přezdívá “veganský rybí tuk”.
Salát s mořskými řasami a tofu
Mořské řasy do svého jídelníčku zařaďte co nejčastěji. Jsou totiž zdrojem jódu a dalších minerálů, které naše potrava neobsahuje...
Recept - suroviny a postupVíte, že…
řasa Wakame obsahuje velké množství vápníku, jódu, železa, vlákniny a bílkovin? V tradiční asijské medicíně se podávala japonská polévka miso s řasou wakame ženám po porodu pro posilnění.
Třídicí okénko Pokud máte na zahrádce nebo třeba na balkoně kompost, přispějte do něj všemi zbytky od zeleniny. Mořské řasy se většinou prodávají v plastových sáčcích, stejně tak tofu. Tyto obaly patří do kontejneru na plast – více o správném třídění plastového odpadu najdete zde.