Mochna nátržník je vytrvalá bylinka, která voní po růžích. V průmyslu se z ní získává barvivo a v naší domácnosti může být dobrým pomocníkem.
Pro zdraví
Již naši předkové věděli, že oddenky těchto rostlin vám pomohou při onemocněních zažívacího ústrojí. Má však také protizánětlivý účinek, ten oceníte nejen při bolestech v krku, ale též při zánětech dásní či paradentóze. Pomáhá také při léčbě onemocnění kůže, dokáže totiž léčit mokvající rány, a to včetně ekzému a vředů. Její další léčebné účinky ocení převážně ženy, těm dokáže pomoci zmírnit intensivní projevy menstruace. V neposlední řadě má schopnost pozitivně ovlivnit následky popálení či popraskané kůže. V lidovém léčitelství se také doporučovala při boji s cukrovkou, malárií, ale také při žloutence nebo revmatismu. Tato bylinka se vyskytuje nejčastěji na loukách, u cest, na březích a rašeliništích.
Jak v kuchyni
Oddenky můžete usušit a ze sušiny si pak v případě potřeby připravovat odvar, ten vám pomůže zejména při zánětech v ústech a krku, při léčbě lehkých popálenin, při hojení ran, nebo když potřebujeme zastavit krvácení z nosu (stačí gázu napustit odvarem a přiložit k nosu). Odvar můžete použít také při průjmech nebo křečích v břišní dutině.
Jak na to?
Jedna čajová lžička vám bude stačit na jednu dávku (cca 2,5 dl). I přes léčivost odvaru se spíše doporučuje si z mochny připravit tinkturu. Na ní budete potřebovat, kromě očištěného oddenku, také konzumní líh (min. 40%). Abyste si mohli sami zvolit množství tinktury, kterou chcete vyrábět, je třeba vložit vždy minimálně 1 díl oddenku do 4-5 dílů lihu. V něm jej nechejte louhovat ideálně na tmavším místě minimálně 3 týdny. Hotovou tinkturu přefiltrujte a denně si dejte až 3 lžíce. Dejte si však pozor, abyste se po konzumaci vyhnuli řízení.