Zdravé večeře pro malé školáky

Připravit chutnou a zdravou večeři, ze které bude nadšena celá rodina, může být pro většinu žen pořádný oříšek. Obzvlášť když vědí, že manžel by nejvíce ocenil kus krvavého steaku, děti špagety s kečupem a ona sama by si nejraději dala jen lehký kuřecí salát. Existují však i pokrmy, na kterých by se určitě shodli všichni, a navíc by vyhovovaly zásadám zdravé stravy. Lišit se bude samozřejmě velikost porce, ale základní suroviny mohou být pro celou rodinu totožné. Jídlo by mělo být chutné a v mírných obměnách by mělo vyhovovat všem.

Rodina, děti, příprava, vaření, hrnec, kuchyňSamozřejmě jsou typicky dětské jídla, která bychom dětem odpírat neměli, i když si na nich sami nepochutnáme.
Staré dobré pořekadlo tvrdí: “Neexistují nesprávné potraviny, ale pouze nesprávné množství“. Dodržujme tedy optimální množství, pestrost a pravidelnost ve stravování svém i našich dětí.

Pojďme si společně odpovědět na základní otázky zdravé večeře.

Kdy správně večeřet?

Neexistuje obecně platné pravidlo, které by udávalo, že se musí večeřet v určitou hodinu. Dítě není stroj, měli bychom akceptovat jeho potřeby a zohlednit denní režim. Je ale dobré se řídit jednoduchou radou – poslední jídlo by u dětí mělo být podáváno nejpozději 2 hodiny před usnutím. Takže pokud uléhá ve 20 h., je ideální večeřet v 18 h. Strava by měla být lehká a snadno stravitelná, aby dítě nenadýmala a nerušila jeho spánek. Určitě se vyhněte potravinám s vysokým obsahem cukru, které způsobují zvýšenou tělesnou aktivitu.

Jak velké porce večeřet?

S touto zapeklitou otázkou nám pomůže nejlépe naše vlastní sevřená pěst nebo rozevřená dlaň. Toto pravidlo platí jak u dospělých, tak i u našich dětí. Každý člověk je originál. V období růstu se ruka postupně zvětšuje, stejně jako energetické a výživové potřeby. Můžeme si představit rozevřenou dlaň, která drží krajíček chleba, nebo pěst, jež znázorňuje kus ovoce (např. jablka) či zeleniny.
Samotná dlaň bez prstů představuje např. objem porce tepelně upraveného masa. Také porce vajec a vařených luštěnin souvisí s věkem.
Jedna porce pro mladší dítě znamená jedno vejce, pro starší děti a dospělé jsou jednou porcí vejce dvě.
Dalším příkladem může být tvarohová pomazánka. Porce tvarohové pomazánky či různých sýrů by měla pokrýt tenkou vrstvou naši rozevřenou dlaň. Porci této pomazánky si dáváme na krajíček chleba, který, jak již bylo zmíněno, odpovídá velikosti naší otevřené dlaně.

Jak by tedy měla vypadat ideální večeře?

Optimální večeře by především měla obsahovat všechny tři základní složky potravy, tedy sacharidy, tuky, bílkoviny. Důležité je, aby byla především nutričně vyvážená a pestrá. Neplatí, že večeře by měla být nutně teplá.
Ze studených pokrmů je vhodný např. obložený talíř (sýry, vysokoprocentní šunka nebo vajíčko), k tomu plátek chleba či jiné pečivo. Další volbou mohou být pomazánky (tuňáková, ředkvičková, luštěninová…), oblíbené jsou i toasty, zapečené brambory se zeleninou a sýrem nebo rychlé rizoto. Vždy ale přidejte porci zeleniny, klidně formou menšího salátku s pár kapkami kvalitního oleje, nebo posypaného semínky či oříšky.

Na co nezapomínat a čeho se vyvarovat?

Kromě toho, co a kolik toho dítě sní, je stejně tak důležité, abychom své děti učili zásadám stolování. Mezi klasické návody patří, že jíst se má pomalu, u stolu, bez vlivu vnějších podnětů, jako je televize, počítač či časopisy. Dítěti zdůrazňujeme, že mluvit se smí, ale pouze s prázdnou pusou, že jídlo je důležité pořádně rozkousat a že další sousto si nabíráme, až když je předchozí spolknuto.
Během večeře se snažíme vytvořit přátelskou a příjemnou atmosféru a necháme dostatečný prostor a čas na celou večeři. Všichni členové rodiny by měli jíst spolu u jednoho stolu a jít si vzájemně příkladem.
Dítě plně přebírá stravovací režim rodiny v průběhu svého vývoje, tudíž sami rodiče musí být pro své děti vzorem. Naučte se večeřet tak, abyste své děti neučili špatným stravovacím návykům, a tím předcházeli obezitě, nadváze a jiným nemocem, které ztěžují život zhruba čtvrtině dětí v České republice.

Co dělat, když dítě odmítá večeře?

Jíst je základní fyziologická potřeba, ale někdy se může stát, že se děti ve večeři šťourají, odmítají jídlo či konkrétní suroviny, rozčilují se a jejich zloba přechází až  v pláč. Co dělat s takovým strávníkem?

Základem je trpělivost. Do jídla zásadně nenutíme. Je důležité vhodným způsobem nabízet nové druhy potravin. Než se dítě naučí nové chuti, potřebuje v průměru 12 pokusů na to, aby danou chuť přijalo. Pokud dítě stále odmítá jídlo sníst, je důležité zachovat klidnou hlavu. Věčný problém zlobení se s dětmi a nucení do jídla může vyústit až ve skutečné nechutenství. Pokud nastanou takové chvilky, jídlo jednoduše odneseme. Trocha hladu není důvod k panice. Zlepšit chuť k jídlu pomůže především rodina. Žádný jiný podnět není tak účinný pro chuť dítěte, jako sedí-li u stolu v kruhu rodičů a sourozenců, kteří mají přirozenou a zdravou chuť k jídlu.

Níže najdete dva recepty vhodné pro celé rodiny (ne tedy typicky dětské, ale aby maminka uvařila pro rodinu a každému chutnalo) 🙂

Těstoviny s lososem - rychlá večeře pro celou rodinu

Těstoviny s lososem - rychlá večeře pro celou rodinu

Vynikající zdravé a lehké jídlo. Pokud vaše děti nejedí maso, můžete lososa nahradit kuřecím masem.

Recept - suroviny a postup
Cizrnová pomazánka s lučinou

Cizrnová pomazánka s lučinou

Cizrna patří mezi nejkvalitnější luštěniny a obsahuje velké množství cukrů, bílkovin a vlákniny. Pomazánka z cizrny, jinak také humus,...

Recept - suroviny a postup

Autor: Tým výživových poradců NUTRIFIT (www.poradnanutrifit.cz)

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Jídlo pro děti". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*