Zelený ječmen – cenná zásobárna živin

Zelený ječmen, latinsky Hordeum vulgare, známe také pod názvem „mladý ječmen” nebo „ječná tráva“. Nejedná se o zralé klasy obilí, ale o ještě nedozrálý zelený ječmen setý, který dorůstá výšky kolem 25 centimetrů. V této fázi růstu obsahuje nejvíce přírodních látek prospěšných pro naše zdraví – vitaminy, vlákninu, minerální a další látky. Ne nadarmo jej pro jeho blahodárné účinky konzumovali již před 5000 lety ve starém Římě, Řecku, Egyptě i Číně. Více o tomto zeleném zázraku, který patří i mezi tzv. superpotraviny, prozradíme v článku.

zeleny jecmen

Zelený ječmen patří mezi tzv. zelené potraviny. Do této, v poslední době velmi oblíbené skupiny zelených potravin, řadíme například také známou sladkovodní řasu chlorellu nebo spirulinu.   

Zelený ječmen se řadí mezi tzv. superpotraviny. Znamená to, že v koncentrované formě obsahuje více živin než běžně dostupné potraviny. 

Jaké živiny obsahuje zelený ječmen?

  • vitaminy: ze skupiny B (např. thiamin, riboflavin, niacin, kyselinu listovou), vitamin C, E, K i vitamin H (biotin);
  • minerální látky: draslík, vápník, měď, železo, fosfor a hořčík;
  • vlákninu;
  • cholin
  • chlorofyl nebo beta-karoten.

Je potřeba zmínit, že obsahuje také 17 z 20 základních (esenciálních) aminokyselin. Jeho předností je zásadité pH, které dává zelenému ječmeni schopnost tlumit překyselení organismu.

Zelený ječmen je životabudič

Léčivých a preventivních účinků zeleného ječmene je tolik, že by to vydalo na samostatný článek. Můžeme snad vyjmenovat alespoň ty nejčastěji zmiňované.
Odborné studie uvádějí především antioxidační schopnosti, detoxikační a desinfekční účinky, posílení imunity, prevenci rakoviny, ochranu před UV zářením, udržování acidobazické rovnováhy v organismu a s tím související podporu léčby všech zánětlivých procesů, zmírnění projevů ulcerózní kolitidy, Crohnovy choroby a nejrůznějších trávicích problémů, potlačení závislostí na návykových látkách či podporu celkové regenerace buněk (anti-aging efekt).

Zpracování a možnosti využití zeleného ječmene nejen v kuchyni

Sklizené lístky ječmene se omyjí a vylisují. Kapalný extrakt se následně šetrně vysuší při teplotě max. 31°C – tak vznikne jemný zelený prášek.

Tento prášek se obvykle rozpouští v chladné vodě nebo džusu (150200 ml) a slouží tak k přípravě zeleného nápoje.
Ten je vhodné užívat zhruba 20 minut před jídlem (četnost užití je už na každém, doporučení je 2 – 3 krát denně). 

Setkat se můžeme i s tabletovou formou zeleného ječmene jako doplňku stravy. Výhodou při jeho užívání je, že nemůže dojít k předávkování, ale nadměrné užívání oproti běžnému doporučení s sebou nenese žádné větší benefity, protože to, co tělo nevyužije, zkrátka vyloučí. 

Zelený ječmen bychom neměli v kuchyni nechat projít varem, ani jej jinak tepelně upravovat. Došlo by tak totiž k degradaci cenných látek – zejména vitamínů a enzymů.
Lze ho ale přidat do studených pokrmů – salátů, müsli, smoothie, zálivky na salát apod.
Tento antioxidační doping můžeme využít i zevně – např. jako pleťovou masku na obličej (smícháním s trochou olivového oleje), nebo zábal na nejrůznější kožní problémy.

smoothie

Kontraindikace při užívání zeleného ječmene

Nežádoucí účinky u zeleného ječmene nejsou známy. Ale je dobré zmínit, že na začátku užívání můžeme pozorovat menší nepříznivé projevy (bolest hlavy, únava, průjem), protože se tělo čistí a přizpůsobuje na novou potravinu. 

Je tedy vhodné, když nezačneme ihned s plnou dávkou, ale pozvolna zvyšujeme dávky až do doporučeného množství a sledujeme reakce těla.

Obecně se ´zelené potraviny´ nedoporučují užívat po operacích žaludku, tenkého, tlustého a slepého střeva, při akutních zánětech hlubokého žilního systému nebo při akutní plicní embolii. Vzhledem k obsahu vitamínu K by měli být opatrní pacienti s poruchou krevní srážlivosti užívající Warfarin či podobně působící léky.

Stejně jako u mnoha dalších doplňků stravy neexistují ani v tomto případě oficiální studie, a tudíž ani přímá doporučení k jeho užívání, např. v období těhotenství nebo kojení.
Nicméně řada zdrojů deklaruje, nezávisle na sobě, možnost přiměřeného užívání i v tomto období, zejména pokud žena již před otěhotněním nějakou dobu „zelené potraviny“ užívala a je na ně adaptovaná.
Blahodárné účinky užívání zeleného ječmene na matku i plod zajišťuje mnoho potřebných minerálních látek, enzymů, vitaminů vč. kyseliny listové, která je v tomto období velmi potřebná.

Doporučení k užívání zeleného ječmene

I přes všechna výše uvedená pozitiva této superpotraviny je nutno nepřeceňovat účinky mladého ječmene i zelených potravin obecně.
Zelený ječmen nemůžeme brát jako jediný možný a všespásný záchranný kruh, a to především při vážných zdravotních potížích.

Vždy je na místě, abychom dodržovali léčebný režim stanovený lékařem a zelené potraviny užívali v těchto případech pouze s jeho svolením jako doplňující alternativu k základní léčbě.

Také pro zdravé jedince je dobré brát zřetel na to, že bez dodržování zdravého životního stylu, spojeného s pravidelnou pestrou stravou a dostatkem pohybu, nebude mít užívání jakýchkoli doplňků, a tedy ani zelených potravin dlouhodobý a maximální efekt.

Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*