Znáte littering? 5 důvodů, proč nepohazovat odpad

Palčivý problém, který trápí celý svět – littering. Že jste tento termín ještě neslyšeli? Nevěste hlavu, v tomto článku na Jakvkuchyni.cz vám jej důkladně vysvětlíme a také se zaměříme na to, proč bychom neměli pohazovat odpad kolem sebe. I když máme pocit, že téměř neviditelná žvýkačka na ulici, odhozený nedopalek z auta či zapomenutý igelitový sáček od svačiny v lese nevadí, opak je pravdou – i tyto zdánlivé drobnosti mohou mít dalekosáhlé následky.  A to nejen na samotné životní prostředí, ale i na naši kvalitu života, jakož i na hospodaření obcí.

Znáte littering? 5 důvodů, proč nepohazovat odpad
5 důvodů, proč se vyvarovat litteringovému chování a černým skládkám a další zajímavosti v článku na Jakvkuchyni.cz. (Zdroj: Shutterstock.com).

Proč právě littering a co si pod ním představit?

Tzv.  je pro mnohé velkou neznámou. Ti, kdo ovládají angličtinu si již pravděpodobně odvodili, že název pochází právě z ní. „Litter“ je totiž anglický výraz pro odpad, se kterým člověk nakládá. Vzhledem k tomu, že čeština nenabízí vhodný ekvivalent k tomuto výrazu, začalo se označení littering používat pro volně pohozený či ponechaný odpad na místě, které není k jeho pohození/odložení určené.
Asi málokoho překvapí, že „litteringové chování“ je pro mnohé z nás běžné – stačí se rozhlédnout v ulicích, na nádražích či v parcích, v okolí dopravní infrastruktury a bohužel i v přírodě zejména na místech, kde se pohybuje větší množství lidí.

DOBRÉ VĚDĚT
Málokdo si přitom uvědomuje, jak negativní dopady takový pohozený odpad může mít. Některé odpady, jako třeba ohryzek od jablka se rozloží v poměrně během týdnů, slupka od citrusů už ale potřebuje přibližně rok. Taková hliníková plechovka si už dá načas, přírodu bude pro další návštěvníky zdobit takových 50 let, stejně jako žvýkačka. Taková pohozená skleněná láhev se přitom nerozloží ještě po několik dalších generací!
Jak se dlouho rozkládají různé druhy odpadu ukáže infografika.  

Volně pohozený odpad je nelegálním chováním…

A je důležité uvést, že za nelegální chování hrozí sankce. Po celém světě probíhá řada studií a projektů, které se snaží o předcházení litteringového chování, které je zátěží pro přírodu a životní prostředí, ale také je potřeba si uvědomit, že nezodpovědné chování jedince má v důsledku značné dopady na obecní rozpočty, které musí zajišťovat úklid veřejných prostranství.

DOBRÉ VĚDĚT
Pohozený odpad a
černé skládky jsou bohužel palčivým problémem i v České republice. Přitom právě u nás máme na území ČR dostupnou síť barevných kontejnerů na tříděný odpad, ale také hustou síť sběrných dvorů, výkupen surovin či specializovaných míst zpětného odběru.

I přesto se najdou tací, kteří namísto do koše vyhodí odpadky na zem. A ve volné přírodě si s odpadky mnozí hlavu nedělají vůbec – protože nosit je s sebou domů, nebo k nejbližšímu koši, je pro ně pravděpodobně nadlidský úkol… 

TIP
Stojí za zmínku, že na prevenci pohozeného odpadu se zaměřují různé projekty, například
online průvodce Čistou přírodou, který mapuje pěší a cyklotrasy, na kterých kromě zajímavých a krásných míst vyznačuje i třídicí místa, na kterých můžete odpadky z výletu vytřídit.

A tak není divu, že na zemi běžně nacházíme nedopalky cigaret, plasty, sklo, kovy, papír i další odpadky. Jenže i zdánlivě nevinný odpad může mít velký dopad…

5 důvodů, proč nepohazovat odpad tam, kam nepatří

  • Estetika: asi není třeba obšírně vysvětlovat, že volně poházený odpad prostě nevypadá dobře. Příroda nás dobíjí energií, chodíme do ní relaxovat, trávíme v ní volný čas, tak proč ji vědomě zatěžovat? Jedna věc je, že bychom ji neměli zbytečně zatěžovat naším nezodpovědným chováním, další je, že pohozený odpad může představovat nebezpečí pro lidi, i pro zvířata.

Jak se beruška dopálila

Odpad na zem nepatří! Stopka litteringu by měla být samozřejmostí. (Zdroj: Littering.cz)

Za pozornost stojí zjištění, že míra litteringu roste v místech, kde už se nějaký odhozený odpad vyskytuje.

  • Legislativa: pokud by vás ani estetické dopady nepřesvědčily, pak je dobré vědět, že littering je navíc klasifikován jako nelegální chování, které je v rozporu s vyhláškou o nakládání s odpady a hrozí vám za něj sankce. Možná vás překvapí fakt, že v obcích to máme k nejbližšímu kontejneru v průměru méně než 90 metrů – to zase není taková vzdálenost, která by se nedala v rámci zachování čistého životního prostředí zvládnout, co říkáte? Když jste zvládli donést věci do přírody, zvládnete to i z ní…
  • Zdraví: z každého volně pohozeného odpadu se do okolního prostředí uvolňují drobné částice a látky odpadu, který postupem času degraduje. V horším případě se jedná i o nebezpečné či toxické látky, jejichž odstranění je mnohdy velmi nákladné či nemožné… 

DOBRÉ VĚDĚT
Vemte si takový malý cigaretový nedopalek – málokdo ví, že obsahuje
mikroplastové částečky, ale také dehet nebo například nikotin. Po celou dobu rozkladu, průměrně se uvádí 15 let, uvolňuje tyto látky do vody a půdy a ty se pak dostávají do potravního řetězce zvířat, ale i lidí. 

  • Uhlíková stopa: pohozený odpad už většinou není možné recyklovat a neumožňuje tak přeměnu odpadu na tzv. druhotné suroviny, které získáváme z vytříděného odpadu a slouží k výrobě nových produktů.
    Vzhledem k degradaci a znečištění tak obvykle takový odpad skončí na skládce odpadu, v lepším případě je využit energeticky.
    Tím namísto druhotných surovin musíme používat primární suroviny, což má negativní dopad na přírodu i životní prostředí, jakož i velikost naší uhlíkové stopy.
  • Finance: ať si to uvědomujeme, nebo ne, odpad musí někdo uklidit. Jak již zaznělo, obce musí vynakládat finance na úklid veřejných prostranství. Pokud si její obyvatelé pořádek a čistotu nesnaží udržet sami, obec musí vynakládat nemalé prostředky na úklid po nezodpovědných jedincích a bohužel jí pak chybí finance na jiné aktivity – třeba na rozvoj vzdělávání, zvelebování obce či investic dopravní infrastruktury apod.

Chovejme se proto zodpovědně a snažme se odpad vyhazovat tam, kam patří! Nejlépe dle druhu do sběrných nádob, nebo alespoň po košů či popelnic. Prospějeme tak nejen sobě a životnímu prostředí, ale i budoucím generacím. Více na www.littering.cz.  

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*