Rajčata k nám doputovala až ze Střední a Jižní Ameriky. Z jakého důvodu bychom je měli pravidelně jíst, jak poznat kvalitní rajčata a tipy a recepty, jak rajčata zpracovat přináší Jakvkuchyni.cz v článku!
Název rajčete se v jednotlivých zemích liší. V mnoha jazycích pochází z původního aztéckého označení “tumatl” (např. u angličtiny, francouzštiny či ve Španělštině). V Itálii zdomácněl nazev “pomidoro” od označení “zlaté jablko”. U nás je název odvozen od označení “rajské jablíčko”, který jsme převzali z německého “paradiesäpfel”.
Cesta rajčat z Peru do světových kuchyní
Divoká rajčata jsou původem z hornaté oblasti Peru v Jižní Americe. Velkou oblibu si tyto červené plody získaly v Mexiku, kde je pěstovali místní obyvatelé.
Ve 20. letech 16. století, nedlouho po objevení amerického kontinentu, se dostala semena rajských jablíček ke španělskému dvoru a postupně se šířila na další evropské dvory.
Zpočátku byla rajčata pěstovaná spíše pro okrasu, mnozí se totiž domnívali, že mají jedovaté plody. Až do 18. století byla rajčata označována jako „jedovatá jablka“. Za otravami ovšem stálo cínové nádobí, na němž byla u bohatších vrstev jídla podávána.
Na konci 80. let v 19. století začali v Neapoli připravovat pizzu s rajčatovou omáčkou a od 2. poloviny 19. století si rajčata získala značnou oblibu v Evropě i Americe.
Největším producentem rajčat na světě je Čína, údajně s 30 % světové produkce, následně Indie a USA. Itálie, jejíž kuchyni si bez rajčat lze jen těžko představit, je až na 7. místě.
Proč zařadit rajčata do jídelníčku?
O tom, zda rajčata patří mezi zeleninu, nebo ovoce, se vedou spory mnoho let. Tuto problematiku nejlépe vystihuje rčení: „Pokud jsi chytrý, víš, že rajče je ovoce. Pokud jsi však moudrý, rajče do ovocného salátu nedáš.”
Nezáleží ale na tom, do jaké škatulky rajčata zařadíme, mnohem důležitější je, zda se budou pravidelně objevovat na našich talířích. Proč? Přece kvůli jejich pozitivnímu vlivu na zdraví!
Konzumace rajčat přináší mnoho zdravotních benefitů:
- Jsou prospěšná pro srdce.
- Díky vitaminu C podporují imunitní systém.
- Antioxidační látka zvaná “lykopen” ochraňuje naše tělo proti degenerativním onemocněním, které s sebou přináší stáří.
- Prospěšné látky v rajčatech fungují jako prevence proti rakovině tlustého střeva a prostaty.
- Rajčata pomáhají při hubnutí.
- Mají blahodárný vliv na oči – zlepšují zrak.
- Vláknina ve slupce zlepšuje zažívání.
- Konzumace rajčat prospívá pokožce a vlasům.
Jak vybírat rajčata?
Kvalitní rajče poznáme už na první pohled – vypadá svěže, je pevné a zároveň pružné. Pokud cítíme nasládlou zemitou vůni, zřejmě jsme objevili dobrá rajčata.
Pokud vypadá rajče “unaveně”, je nahnilé nebo snad plesnivé, pak taková rajčata nekupujeme, není vhodná ani jejich konzumace. Kvalitní rajče nám pomůže odhalit také čich.
Jak rajčata skladovat?
Pokud jsme si domů přinesli čerstvá rajčata, bude pro mnohé překvapením, že lednice není pro jejich skladování vhodná!
Z hlediska skladování rajčatům nejvíce prospívá teplé a suché místo. Pokud jim ho najdeme, odvděčí se nám mnohem lepší chutí, než jakou by získala v lednici.
Další tipy prozradí článek Jak zabránit ztrátě vitamínů a dalších cenných látek z potravin?
Tipy na zpracování rajčat
Rajčata nabízí nespočet možností, jak je využít.
Můžeme je používat čerstvá, usušit, naložit, uvařit, upéct v troubě nebo na grilu, skvěle budou chutnat i smažená na pánvi. Záleží jen na nás.
A co konkrétně si z rajčat můžeme nachystat? Tak třeba…
- pečivo s rajčaty: rajčatové placky; domácí italskou foccaciu s rajčaty;
- rajčatové polévky: minestrone; toskánskou polévku; rychlou osvěžující rajčatovou polévku;
- hlavní chod z rajčat: rajčata plněná kuskusem; rajčata po provensálku s gorgonzolou; pizza; italské ragú; shakshuka; boloňské lasagne atd.
- kečupy, rajčatové omáčky, salsy a dipy: čatní z pečených rajčat a paprik; rajčatová omáčka s cizrnou a masovými koulemi;
- rajčatové smoothie a koktejly;
- rajčatové saláty a přílohy: rajčatový salát s bylinkami; panzanella; rajčatový mangold, provensálské ratatouille atd.
- různé rajčatové speciality: sušená rajčata, pikantní rajčatový džem; pečená rajčata s rozmarýnem, rajčatové carpaccio.
TIP Jakvkuchyni.cz: nenechte si ujít rady, jak rychle nakrájet rajčata v seriálu Tipy a triky, názornou ukázku najdete ve videonávodu, kde nechybí ani recept na domácí concassé.
Připravte si podle receptu Jakvkuchyni.cz výborný rajčatový salát s příchutí máty, jak na to?
Osvěžující rajčatový salát s mátou
V teplých dnech nejlépe chutnají lehká a osvěžující jídla. A přesně takovým pokrmem je rajčatový salát s mátou. Připravte si ho podle...
Recept - suroviny a postup