Sýry v těhotenství – jaké jíst, jaké nejíst a jak je připravit?

V těhotenství můžeme správnou výživou ovlivnit hned dva životy najednou – omezit nepříjemné stavy s ním spojené a navíc přispět ke zdraví našeho miminka. Proč jíst v těhotenství sýry? A na jaké sýry a proč si musíme dát v těhotenství pozor? Informace, tipy a recepty v článku na Jakvkuchyni.cz.

Sýry v těhotenství - jaké jíst, jaké nejíst a jak je připravit?
Sýry v těhotenství – jaké jíst, jaké nejíst a jak je připravit? na Jakvkuchyni.cz! (Zdroj: Shutterstock.com).

Sýry jsou zdrojem bílkovin, tuků, vitaminu A, D,  karotenoidů a vitaminu skupiny B. Nejen v těhotenství jsou ceněny jako zdroj dobře využitelného vápníku, který je nezbytný pro správný růst kostí a zubů, činnost nervů a svalů a řadu dalších pochodů v našem organizmu.

Vápník – důvod, proč jíst v těhotenství sýry

Potřeba vápníku je v těhotenství zvýšená. Plod potřebuje dostatek vápníku pro vývoj kostry.  Pokud nemá těhotná žena dostatečný přívod vápníku ve stravě, vezme si ho dítě z jejích zásob. To může matku ohrozit na budoucím rozvoji osteoporózy.
Nedostatečný přívod vápníku navíc zvyšuje riziko předčasného porodu, křečí v nohou a bývá spojován s větší únavou a depresemi po porodu.

Vhodnou skladbou jídleníčku během těhotenství můžeme snížit riziko rozvoje některých obtíží, které mohou těhotenství provázet (např. vysoký krevní tlak, otoky nohou, pálení žáhy nebo nadměrný váhový přírůstek).

Jak je to v sýrech s obsahem soli

Proto je vhodné dbát při výběru sýrů na tučnost a obsah soli. Nejméně soli (okolo 1 g na 100 g potraviny) obsahují přírodní čerstvé sýry (cottage, žervé nebo mozzarella). Naopak nejvíce soli (5 – 10 g soli na 100 g) obsahují sýry typu jadel, nebo korbáčky. Mezi hodně slané sýry (okolo 5 g na 100 g výrobku) řadíme nivu, balkánský sýr nebo tvarůžky.
Pro srovnání – denní doporučená dávka soli je 5 – 6 gramů na den. 

Oblíbené tavené sýry bychom měli v období těhotenství konzumovat jen střídmě. Díky obsahu tavicích solí mají nevýhodný poměr fosforu a vápníku pro růst a obnovu kostí a zubů. 

DOBRÉ VĚDĚT
Od 2. trimestru se zvyšuje potřeba celkového příjmu energie, a to o 200 – 300 kcal (840 -1260 kJ).

Zvýšená je i potřeba bílkovin, a to o 10 až 16 gramů oproti našemu obvyklému příjmu. Tomu odpovídá cca 100 – 125 gramů tvarohu nebo cottage, 30 – 60 gramů tvrdého sýra, 90 gramů mozzarelly nebo 150 gramů jogurtu.
Díky obsahu vápníku je dobrou volbou pokrýt zvýšenou energetickou potřebu nějakým vhodným mléčným výrobkem, který můžeme zařadit třeba na druhou večeři.

Hermelín a konzumace jiných plísňových sýrů v těhotenství

Těhotné ženy by měly být informované o možných zdravotních rizicích spojených s  konzumací sýrů s plísní na povrchu i uvnitř (např. niva, hermelín atd.), sýrů zrajících pod mazem (blaťácké zlato, romadur atd.) a sýrů z nepasterizovaného mléka (jeho použití musí být uvedeno na obale).
Mají totiž asi 20 krát vyšší riziko rozvoje listeriózy, která se projevuje horečkou, bolestí svalů, apod.
U těhotných žen může mít jen mírný průběh, ale plod je v ohrožení. Bakterie Listerie monocytogenes” totiž proniká přes placentu, což může mít za následek předčasný porod, onemocnění novorozence, nebo dokonce porod mrtvého dítěte.

Přítomnost bakterie Listerie monocytogenes nemá vliv na kažení potraviny, proto její přítomnost nepoznáme.
Některé zdroje mají za to, že dostatečně tepelně upravené sýry, jsou bezpečné (teplota min. 70 °C po dobu více než 2 minut ve všech částech pokrmu).

Je ale otázkou, zde není jistější se bez rizikových sýrů 9 měsíců obejít. Velmi rizikové je nechat sýry v pokojové teplotě. Zvýšení teploty umožňuje bakteriím velmi rychlé šíření a dosažení kritických hodnot pro infekci! Pro těhotné ženy se nehodí ani nakládané sýry.

A teď už hurá na dobroty. Připravte si lahodný dip z cottage sýru se zeleninovými špalíčky podle receptu od Jakvkuchyni.cz!

Dip z cottage sýru a zeleninové špalíčky

Dip z cottage sýru a zeleninové špalíčky

Lehká svačina, nebo druhá večeře plná bílkovin - základní recept může díky jiným bylinkám chutnat pokaždé jinak. Díky zeleninovým...

Recept - suroviny a postup

Skvělou a zdravou volbou jsou saláty, a to nejen v těhotenství! 

Jarní salát s tvrdým tvarohem

Vyzkoušejte jarní zeleninový salát bez typicky slaného sýra. Tvrdý tvaroh je skvělou a svěží alternativou. Když salát doplníme o zdroj...

Recept - suroviny a postup

Výživou v průběhu těhotenství přispíváme k budoucímu zdraví našeho miminka. Snažme se tedy jíst zdravě, pestře a vyváženě. Pak si  můžeme klidně dopřát kousek tučného sýra, nebo pár slaných nití z pasterizovaného mléka.
Stejně, jako jindy, je to o celkové skladbě našeho jídelníčku. Zároveň bychom měli dělat vše pro to, abychom zamezili jakékoliv nákaze z jídla. Těhotenství představuje jen krátkou část našeho života, proto by nemělo být těžké si něco odepřít. Zvlášť když to děláme pro naše miminko.

Sýry jsou baleny do plastových obalů. Některé druhy sýrů mívají kombinovaný obal (například plast s hliníkem) – obal tak vytřídíme podle toho, který materiál tam převládá. To zjistíme podle materiálové značky, která je uvedena na obale. Důležité je vyhazovat vždy použité obaly neznečištěné a bez obsahu potravin – takové je třeba vymýt, nebo alespoň velmi řádně vyčistit, třeba ubrouskem, od zbytků jídla.
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Sýry". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*