Těstoviny jsou ideální jídlo na cesty

Výlet, nebo služební cesta mohou mít z různých důvodů omezené příležitosti, jak se stravovat. Pokud přemýšlíte, jak to vyřešit, abyste se neodbili kupovanou bagetou, nebo tatrankou, není nad to, připravit si jídlo s sebou. Jak se říká: “Kdo je připraven, není překvapen” a můžeme se tak vyhnout zbytečnému hladovění, nebo konzumaci méně vhodných pokrmů. Těstoviny, třeba ve formě těstovinového salátu, jsou na cesty perfektním parťákem. Více v článku na Jakvkuchyni.cz!

Těstoviny jsou ideální jídlo na cesty
Článek Těstoviny jsou ideální jídlo na cesty na Jakvkuchyni.cz plný tipů, jak připravovat těstoviny na cesty a navíc i jeden rychlý recept. (Zdroj: Shutterstock.com)

V tomto díle seriálu Těstoviny přináší Jakvkuchyni.cz tipy, jak využít těstoviny jako vhodné a nutričně vyvážené jídlo vhodné  na cesty a recept na těstovinový salát s cizrnou a zeleninou.

Těstoviny a těstovinové saláty jsou ideální volbou na cesty

Z nutričního hlediska jsou těstoviny převážně zdrojem sacharidů, více o nutričním složení těstovin v článku Úvod do světa těstovin ze seriálu Těstoviny.

Pro komplexnost pokrmu je u těstovin potřeba dodat zdroj bílkovin, které mají největší sytící schopnost a ideálně doplnit také kvalitní zdroj tuků a vlákninu. 

Ze zdrojů bílkovin se na cesty nejvíce hodí ty, které nepodléhají rychlé zkáze – například luštěniny vařené v páře, které jsou dostupné v konzervě (fazole, cizrna, čočka), tofu, vařená vejce, tvrdé sýry, dokonale tepelně upravené maso nebo tuňák z konzervy. 

Vyvarovat bychom se naopak měli čerstvým rybám, uzeninám, nedostatečně tepelně upravenému masu a vejcím (například těstoviny carborana jsou pro tento účel zcela nevhodné), majonéze, zrajícím sýrům aj.

Kvalitní tuky doplníme nejen různými druhy rostlinných olejů, ale můžeme také přidat avokádo, opražená semínka nebo oříšky. 

Vlákninu doplníme vhodným zdrojem zeleniny – do těstovinových salátů můžeme přidat zeleninu restovanou, grilovanou, pečenou nebo čerstvou.

Než se pustíme do přípravy těstovinového pokrmu, který si chceme nachystat, měli bychom zohlednit podmínky, za jakých budeme připravené jídlo uchovávat a přepravovat: budeme mít k dispozici chladicí box? Jaké bude počasí? Za jak dlouho budeme jídlo jíst? V případě tekutějšího obsahu bychom měli mít vhodnou nádobu apod. Velmi důležitou roli také hraje to, jestli budeme mít možnost těstoviny před konzumací tepelně ošetřit.

Těstoviny – jídlo na cesty, které (ne)budeme ohřívat

V každém případě je u jídla, které si chystáme na cesty, potřeba dbát na bezpečnost, proto je dobré pořídit na převážené pokrmy vhodné termoobaly.

Pokud nebyl přerušen chladicí proces - tedy jídlo nebylo vystaveno teplotě větší než 5°C, je možné vařený pokrm uchovávat a konzumovat 3 - 4 dny v případě, že máme možnost jej před konzumací důkladně tepelně ošetřit.

Tip od Jakvkuchyni.cz

Při ohřívání těstovinových pokrmů v mikrovlnce, nebo na pánvi, přidáme vždy trošku vody, aby se nám pokrm nevysušil. Je důležité dbát na dostatečné a rovnoměrné prohřátí všech částí jídla.

Tipy od Jakvkuchyni.cz, jak uvařit těstoviny na cesty?

Přípravě těstovin, které nebudeme konzumovat hned, bychom jim měli věnovat větší péči, než jsme obvykle zvyklí a dodržovat několik zásad:

  • Na každých 100 gramů suchých těstovin je třeba 1 litr řádně osolené vody (1 lžička).
  • Důležité je také těstoviny nepřetáhnout, ale uvařit je opravu “ale dente”, tedy na skus. V opačném případě se při dalším ohřevu nebo při delším kontaktu s omáčkou nebo zálivkou salátu může stát, že příliš změknou a na výsledném pokrmu si tak vůbec nepochutnáme. 
  • Neměli bychom zapomenout na to, že těstoviny je třeba co nejrychleji zchladit (propláchnout studenou vodou, nebo nechat zchladnout rozložené v tenké vrstvě – například v pekáči). 
  • Nejpozději do 2 hodin od uvaření by měli být uchovávány při chladničkové teplotě, aby se zamezilo nežádoucí bakteriální kontaminaci.
Je-li pokrm delší dobu v pokojové či vyšší teplotě, výrazně se zvyšuje nebezpečí množení patogenních organismů a možnost rozvoje nákazy z potravin. 
Mezi nejčastější příznaky patří průjem, pocit na zvracení, zvracení, bolest břicha, bolestivé nutkání na stolici a v některých případech i horečka. Příznaky většinou trvají 1 až 7 dní. Proto pokud pokrm v den naší cesty nezkonzumujeme, bez milosti jej vyhoďme.
Těstoviny na cesty

Těstoviny na cesty

Pokud předpokládáme, že nebudeme mít možnost pokrm ohřát, jsou těstovinové saláty perfektní volbou, protože z těstovin a dalších...

Recept - suroviny a postup

Třiďte odpad vždy a všude, i na cestách. Ať už vyrazíte na služební cestu, nebo na výlet do přírody, snažte se třídit odpad. Díky tomu umožňujeme jeho recyklaci, nebo energetické využití a tak šetříme primární zdroje a přírodu. Při svém životě produkujeme odpady a jejich třídění je nejsnadnější způsob, jak snížit naši uhlíkovou stopu, kterou za sebou zanechává každý z nás jakoukoli činností!

Tak šťastné cesty s příjemnými kulinářskými zážitky!

Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Těstoviny". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*